2024-03-29 @ 12:26 EET
ДОБРИЧЛИИ СПЕЧЕЛИХА ГОЛЯМАТА КУПА
СпортЛЕКОАТЛЕТИЧЕСКИ ТУРНИР

Трансграничен лекоатлетически турнир се проведе в Белгия и Франция. В него България бе представена от добрички състезатели с водач Минчо Петров. В надпреварата се включиха 1500 лекоатлети и ученици от Австрия, България, Франция и Белгия. Състезанието бе организирано от Асоциация ФЕЛ /Европейска федерация по спорт, култура и туризъм/, която е със седалище в Брюксел. Надпреварата бе с подкрепата на Европейския съюз и Генералната дирекция за обучение и култура. Тази година турнирът премина бе под наслов “Европейска година за обучение чрез спорт ‘2004”, а мотото на самия шампионат - “Движи твоето тяло. Спортувай с глава”. Стартът бе даден в белгийския град Турне, а лекоатлетите финишираха в предградието Орше на френския град Вилньов д’Аск. Участниците примериха сили в три етапа. В първия децата от началните училища от целия северен регион на Франция и Белгия излъчиха победителите в следните дисциплини: хвърляне на топка, хвърляне на чук, овчарски скок, скок на височина, скок на дължина, бягане и други. Вторият етап бе семеен празник за деца и родители, в който бе измината една миля /1 609 метра/. Успехите на добричлии дойдоха в третия етап. В него мъжете и жените изминаха 10 мили /16, 94 км/. Саша Минкова стана първа при девойките до 19 години. Тя финишира втора и при жените, а след нея се нареди нейната съотборничка Илияна Няголова. Двете бяха изпреварени само от състезателка на Австрия. Нашите участваха от името на Българската работническа федерация към КНСБ “Спорт, труд”, която е член на ФЕЛ. Организаторите на трансграничния турнир връчиха голямата купа в отборното класиране на българската делегация, която събраха най-голям брой точки. Добричлии се завърнаха и с три купи от индивидуалните класирания.