2024-04-19 @ 12:39 EEST
33 гола паднаха в 27-ия кръг
СпортЛевски преследва Локомотив /Пловдив/, но междинният кръг в сряда ще реши къде ще отиде титлата. 99,9% тя ще украси за първи път витрината на "смърфовете"

27-ият кръг на "А" група ще се запомни с високата резултатност - 4,125 гола средно на мач. В осемте срещи бяха реализирани 33 попадения, като с най-голям принос за високата резултатност са "сините". Вицешампионът Левски разгроми почти изпадналия в "Б" група състав на Македонска слава с 6:0 на стадион "Георги Аспарухов" пред едва 1 000 зрители. По този начин "сините" останаха на втора позиция с актив от 63 точки, с 5 по-малко от лидера Локомотив (Пд). Левскарите се постараха да зарадват своите привърженици в слънчевия следобед в столицата. От самото начало на срещата "сините" наложиха тотален натиск на обречения си съперник и с лекота разиграваха в тяхната половина без излишно напрежение. Головата сметка за домакините откри нигериецът Омониго Темиле. В 8-та минута той получи една топка на границата на малкото наказателно поле на гостите от Георги Чиликов и с точен удар откри резултата.В 29-та минута, след добро взаимодействие межди Георги Иванов и Любен Любенов, близо до тъч линията по лявото крило, последният напредна по фланга, центрира към Георги Чиликов, който с глава отблизо покачи на 2:0. В 40-та минута отново Чиликов с глава направи резултата класически, а само минута по-късно нигериецът Темиле също записа за втори път името си сред голмайсторите. След почивката домакините продължиха да разиграват със самочувствие и да притесняват стража на Македонска слава. В 61-ва минута Асен Букарев направи 5:0 за Левски - след отлично двойно подаване с Георги Чиликов. В 75-та минута активният през цялата среща Любен Любенов проби отляво и стреля по диагонала. Вратарят на гостите парира удара му, но топката отиде в Тодор Колев и след негова добавка направи резултата 6:0. В този мач се отличи с пропуските си таранът на "сините" Георги Иванов - Гонзо, който имаше три чисти положения за гол, но късметът не беше на негова страна и ги пропиля. Кандидат-шампионът и лидер в "А" ПФГ Локомотив (Пд) очаквано победи Литекс с 3:1 на своя стадион в пловдивския парк "Лаута", в мач от 27-ия кръг на родното ни първенство. След този мач "смърфовете" събраха 68 точки и три кръга преди края все по-осезателно се виждат носители на първата в историята им шампионска титла.
Първото полувреме бе много слабо и за двата отбора, като положения почти нямаше пред двете врати. През втората част домакините се активизираха и започнаха да атакуват по-остро, за това помогнаха и гостите от Ловеч. След няколко опасни атаки на "черно-белите" дойде 59-та минута, Мартин Камбуров получи възможността да изпълни 11-метров наказателен удар, след като негов съотборник бе фаулиран в наказателното поле на Литекс от Живко Желев. Лидерът в голмайсторската листа не сгреши от бялата точка - 1:0. Между 73-та и 77-ма минута всичко в срещата беше решено. Първо нигериецът Екундайо Джаейоба изведе сам срещу националния вратар Здравко Здравков македонеца Бобан Янчевски, който хладнокръвно покачи на 2:0. Четири минути по-късно, след центриране в наказателното поле на ловчанлии, Костадин Джамбазов си вкара ефектен автогол. Почетното попадение за гостите бе отбелязано от Пол Ададо в 88-ма минута.
Петият във временното класиране - Славия направи 2:2 с Беласица на стадион "Цар Самуил" в Петрич, в мач от 27-ия кръг на родното ни първенство. "Белите", които доиграват сезона, позволиха да им бъде поведено още в 3-та минута, като допуснаха Наков от домакините да открие резултата. Секунди преди края на първото полувреме Славия изравни - след груба грешка в защитата на домакините и точен удар на Петър Шопов.
В 58-ма минута Благой Георгиев изведе софиянци напред - след прецизно изпълнение на пряк свободен удар. По-късно бразилецът Вава от Белациса пропусна дузпа, но Щерю Димитров успя да изравни с гол в 87-а минута. Ботев (Пд) пое глътка въздух и се доближи на 1 точка от чертата на изпадащите отбори, след като разгроми като гост обречения Черноморец в Бургас с 5:2. Головете за "канарчетата" отбелязаха Недко Миленов в 6-а и 32-ра минути, Георги Андонов в 41-ва, Боби Димитров в 55-а и Веско Милев в 90-а минута. Точни за "акулите" бяха Петър Колев в 40-а и Райчо Раев в 80-а минути.
Отборите на Черно море и Нафтекс завършиха миролюбиво 2-2 на стадион “Тича” във Варна. Феновете на домакините посрещнаха с мълчание любимците си, заради събитията през миналата седмица. Гостите от Нафтекс откриха резултата в 6-а минута, с попадението на Пламен Крумов. В 12-а обаче останаха с човек по-малко - след червения картон на вратаря Господинов, който спря с ръка топката извън наказателното поле. Застаналият на вратата юноша Теменлиев извади топката от мрежата си в 23-та минута - след удар на Тодоров. Нападателят се разписа и в 35-а от воле за 2-1. 7 минути след почивката и домакините останаха с човек по-малко - след като бе изгонен Иван Георгиев. Нафтекс имаше териториално превъзходство, но Крумов на 3 пъти пропускаше от изгодни позиции, като нацели и гредата. Все пак в 72-ра минута той се разписа от дузпа за равенството 2-2.