2024-03-29 @ 10:01 EET
ДАНИЯ - ИТАЛИЯ : ГЕВРЕК НА ГЕВРЕК
Евро 2004Дания и Италия правят 0:0 в грозен мач

Дания и Италия завършиха 0:0 в мач от група “С” на Евро 2004. В същата група е и националният отбор на България. Двубоят на стадион "Алфонсо Енрикеш" предложи малко емоции на зрителите и не задоволи футболните естети. Дания бе по-активният отбор, имаше надмощие през по-голямата част от срещата и повече търсеше победата. Селекционерът на “скуадра адзура” Джовани Трапатони очаквано избра дефанзивна схема на игра, заложи на редките контраатаки и опасните положения пред Томас Сьоренсен бяха малко.
В 6-ата минута Даниел Йенсен отправи силен шут от 23 метра, но Джанлуиджи Буфон улови. В 13-ата минута Франческо Тоти от пряк свободен удар затрудни Сьоренсен, но стражът все пак изби в корнер. Ветеранът Хелвег пробяга с топката 20 метра през италианската защита и изстреля снаряд към вратата, но Буфон отново се намеси респектиращо. В 43-ата минута бе най-чистото положение за Италия, но Сьоренсен спаси след два отлични шута първо на Дел Пиеро, оставен сам около точката за дузпа, а секунди след това и на Франческо Тоти. Джанлука Дзамброта с престъпна небрежност пропиля чисто положение пред датския вратар в 53-ата минута, а 6 по-късно и Бобо Виери се размина с гола. Четвърт час преди края Йон Дал Томасон отправи страхотен удар от 15 метра, Буфон с котешки рефлекс изби, топката попадна в непокрития Кенет Перес, но резервата на Дания би отново в тялото на италианския вратар.
Това бе първо реми в историята на сблъсъците между двата отбора на големи първенства и квалификации. Италия има 7 победи, Дания е с 3, головата разлика е 19:13 за тима на Трапатони. “Скуадра адзура” прекъсна поредицата от 19 мача с поне един отбелязан гол. Италия има само една загуба в групова фаза на европейски финали. Това стана през 1996 г., когато пада от Чехия с 1:2.