2022-12-07 @ 07:39 EET
ХОЛАНДИЯ СГЪНА ЛАТВИЯ И ПРОДЪЛЖАВА НАПРЕД
Евро 2004Холандия се наложи над тима на Латвия с класическото 3:0 на стадион "Мунисипал" в Брага и успя да се добере до четвъртфинал. Двете попадения на ван Нистелрой и едното на Рой Макай бяха най-малкото, което неудържимите "лалета" можеха да причинят на играчите от бившата съветска република.

Холандия започнаха активно и още в първата минута Зеедорф опита удар към Колинко, който не намери очертанията на вратата. Това показа, че жителите на ниската земя ще направят всичко възможно за да излязат с чест от двубоя.

Латвия още в началото показа, че няма да изневери на стила си - с контраатаки да накаже всяка грешка на съперника. Тяхната звезда Марис Верпаковскис още във втората минута напредна отдясно и отправи удар в близкия на ван дер Саар ъгъл, но топката мина встрани от вратата. Малко след това Степановс блокира опасен опасен удар на ван дер Мейде.

Колинко спаси страховит удар на ван дер Мейде в 9 мин, а същото стори по блестящ начин и с такива на Коку в 12 мин и на ван Нистелрой в 13 мин. Пред вратата на Латвия се изреждаха да стрелят още Райцигер, Зеедорф и Давидс, но отправените от тях топки минаваха встрани от вратата.

В 26 мин Исаковс фаулира в наказателното поле Едгар Давидс и реферът Ким Нилсен отсъди дузпа. Зад топката застана Рууд ван Нистелрой и не сбърка. 1:0 за Холандия.

Холандците продължиха да владеят положението, като само веднъж в тези минути спокойствието им беше нарушено от една бърза контраатака, на върха на която отново беше Марис Верпаковскис. Яп Стам обаче се намеси решително и му отне топката.

Тоталното превъзходство на Холандия придоби по-сериозно цифрово изражение в 35 мин, когато Зеедорф центрира от пряк свободен удар, Коку подаде с глава към ван Нистелрой и звездата на Манчестър Юнайтед с глава отбеляза за 2:0. В ситуацията останаха съмнения за засада при подаването на Зеедорф, но реферът на линията не сигнализира за такава.

Безспорно трябва да се отбележи нестабилността един от най-сигурните в латвийския състав досега- Михаил Землинскис, а така също и на Прохоренковс в нападението, където острието Верпаковскис не получи достатъчно качествена подкрепа.

На обратният полюс трябва да се постави вратарят на латвийците Колинко, който спаси по фантастичен начин почти всички удари отправени към вратата му. Бившият страж на Кристъл Палас капитулира единствено при дузпата и при положението, в което двама холандци изскочиха срещу него и ван Нистелрой отбеляза за 2:0.

Безпристрастната статистика отбеляза, че в 72% от игровото времe топката е била владение на "лалетата", което красноречиво говори за тяхното тотално превъзходство в първата част.

Известно активизиране се забеляза в редиците на Латвия в началото на второто полувреме, когато Едвин ван дер Саар показа високата си класа след удар на Рубинс. Пак Рубинс, а също и Лобановс опитаха късмета си със стрелба към холандската врата, но показаха неточен мерник.

В 55 мин отново Верпаковскис беше в основата латвийски набег, но Яп Стам беше улеснен от загубването на равновесие на нападателя в решаващия момент и му отне топката.

Десетина минути по-късно Холандците напомниха за себе си и на Колинко му се наложи да се разпъне докрай за да спаси в корнер удар на Михаел Райцигер.

Холандците усещаха, че са си свършили работата и вече чакаха добри новини от другия мач между отборите на Германия и Чехия. Играейки разкрепостено и освободено "лалетата" показаха добри неща, като обаче не си позволяваха отпускане в защита. В нападението за първи път на това първенство се появи и Рой Макай. Неудържим беше Ариен Робен, а удари към блестящия днес Колинко отправиха почти всички играчи в оранжево.

Именно нападателят на Байерн се възползва от отличен пас на Робен отляво в 84 мин и не сгреши. 3:0 за Холандия и това бе най-малкото с което се отърва този иначе толкова симпатичен латвийски отбор. За 90 минути момчетата на Старковс се отчетоха само с няколко бързи контраатаки и няколко удара към вратата, които не затрудниха особено опитния холандски страж.

Статистиката отбеляза 16 точни удара към вратата на Колинко и само 2 към ван дер Саар. Холандците владееха топката през 2/3 от игровото време и определено заслужиха да играят на четвъртфинал. За това помогна както добрата им игра днес, така и Чехия, която надделя над Германия с 2:1 в другия мач в групата. Така "лалетата" ще се изправят в решителен двубой с Швеция на 27 юни.