2024-04-23 @ 21:17 EEST
ЧЕХИЯ СЕ КЛАСИРА НА 1/2 ФИНАЛ СЛЕД 3:0 СРЕЩУ ДАНИЯ В ПОРТО
Евро 2004Отборът на Чехия стана последният полуфиналист на Европейското първенство по футбол в Португалия, след като се наложи с 3:0 над Дания.

Момчетата на Карел Брюкнер ще се изправят срещу изненадата на шампионата Гърция в двубоя за място във финала на 1 юли на стадион "Драгао" в Порто.

Датчаните започнаха без контузения нападател Еббе Санд, а наставникът на тима Мортен Олсен бе предпочел Йеспер Гронкяер пред Денис Ромедал като краен полузащитник. Чехите пък бяха в очаквания си стартов състав.

Възпитаниците на Олсен бяха по-активни преди почивката. Те имаха териториален превес, владееха повече топката и с успех пресираха съперника, който трудно преминаваше централната зона на терена, за да организира опасни атаки.

Чехите играха по-предпазливо и рядко достигаха до положения пред Томас Сьоренсен.

Най-добрият шанс за попадение преди почивката изникна пред Кристиан Поулсен след четвърт час игра. След грешка в защитата на чехите от ляво Каспер Бьогелунд подаде на Поулсен на десетина метра от вратата, но той се позабави и ударът му бе блокиран от Томаш Уйфалуши.

До почивката двата тима трудно преодоляваха защитата на съперника и затова разчитаха на удари от средно и далечно разстояние, които обаче не затрудниха Петер Чех и Сьоренсен.

В последните секунди на първата част Карел Поборски нахлу опасно от дясно и центрира от аутлинията, а топката кацна върху напречната греда и след това бе изчистена от защитата на Дания.

Чехите решиха всичко за петнайсетина минути веднага след почивката. Ян Колер откри резултата с глава след центриране на Карел Поборски от ъглов удар от дясно. 202-сантиметровият нападател бе изпуснат от Мартин Лаурсен и прецизно нацели горния десен ъгъл на безпомощния Томас Сьоренсен.

Датчаните се опитаха да отвърнат, но бяха наказани с две бързи попадения на Милан Барош.

След малко повече от час игра Поборски отлично изведе Барош сам срещу вратаря на съперника и нападателят на Ливърпул технично прехвърли Сьоренсен за 2:0.

По-малко от две минути по-късно Павел Недвед пусна една добра топка пред наказателното поле за Барош, той надбяга Мартин Лаурсен и прати топката под гредата, оформяйки крайното 3:0.

Така Милан Барош се разписа в четвърти мач поред, а с общо петте си попадения излезе начело в листата на голмайсторите.

До края датчаните се опитаха да стигнат поне до почетен гол, но резервата Петер Мадсен на два пъти не успя да уцели вратата от изгодни позиции.

Така Чехия продължи традицията да играе успешно срещу Дания, записвайки 12-та победа в 19 мача.

Състави:

Чехия:Петер Чех, Мартин Иранек (39-Зденек Григера), Томаш Уйфалуши, Рене Болф (65-Давид Розехнал), Марек Янкуловски, Карел Поборски, Томаш Галасек, Томаш Росицки, Павел Недвед, Милан Барош (71-Марек Хайнц), Ян Колер
ДанияТомас Сьоренсен, Томас Хелвег, Мартин Лаурсен, Рене Хенриксен, Каспер Бьогелунд, Томас Гравесен, Кристиан Поулсен, Клаус Йенсен (71-Петер Мадсен), Йеспер Гронкяер (78-Денис Ромедал), Мартин Йоргенсен (85-Петер Льовенкрандс), Йон Дал Томасон
EURO2004/NDT

ЧЕХИЯ СЕ КЛАСИРА НА 1/2 ФИНАЛ СЛЕД 3:0 СРЕЩУ ДАНИЯ В ПОРТО | 0 брой коментари | Регистрация