2024-04-20 @ 13:58 EEST
СПАРАТАК /ВАРНА/ ИЗВЕДЕ БЕЛАСИЦА НА ВЪРХА
СпортРетроспекция на първия кръг на "А" група. Тук можете да намерите всички резултати, класирането и програмата за следващия кръг на елитната дивизия.

Тимът на Беласица излезе в челото на временното подреждане в "А" група, след като победи Спартак (Вн) с 4:0 у дома в мач от първия кръг на новото първенство.
Другият варненски отбор в елита - Черно море, също претърпя поражение на старта, с 1:2 при гостуването си на Видима-Раковски.
"Соколите" започнаха предпазливо двубоя срещу Беласица и успяха да задържат нулевото равенство до 51 мин., когато останаха с 10 души на терена. Марко Палавестрич бе изгонен след втори жълт картон.
Само 5 минути по-късно Георги Даскалов откри. В 65 мин. Никола Бойчев засече с глава центриране от пряк свободен удар и прати топката във вратата на Арнаудов за втори път.
В 70 мин. Щерю Димитров отбеляза третото попадение в срещата, отново след центриране в наказателното поле на гостите. Седем минути по-късно Димитров се измъкна сам срещу Арнаудов и комбинира с Даскалов, който нямаше проблеми със завършващия удар.
Черно море загуби с 1:2 от Видима, въпреки че "моряците" откриха резултата в Севлиево. В 13 мин. Пламен Тимнев изпревари защитниците на Видима при центриране от корнер и прати топката в мрежата на Иван Кънев.
В 26 мин. грешка на Вачев позволи на Какалов да изравни резултата, а 3 минути по-късно Радулов се разписа за 2:1 за Видима.
Един от кандидатите за титлата в българското първенство - Литекс, започна с победа новия сезон, като надигра с 2:0 у дома софийския Локомотив. Така "оранжевите", които загубиха мача за Суперкупата на България от Локомотив (Пд), не позволиха изненади на старта на първенството. Футболистите на Стойчо Младенов доминираха на градския стадион в Ловеч и напълно заслужено спечелиха срещата. Двете попадения паднаха преди почивката.
Автор на първото стана новопривлеченият от ловчанлии бразилски футболист Жоазиньо. Той ознаменува дебюта си в българското първенство с гол в 31 мин., когато се възползва от грешка в отбраната на "червено-черните" и отбеляза. Само 10 минути по-късно мароканецът Мурад Хидиуед вкара втори гол за Литекс. Той се разписа с изстрел от около 20 м, след който топката рикушира в гърба на Явор Вълчинов и влезе в мрежата на Манолков.
След почивката ловчанлии намалиха темпото и пестяха сили, тъй като в четвъртък им предстои първият двубой от турнира за Купата на УЕФА срещу Железничар /Сараево/.
Тимът на Нафтекс успя да надиграе Пирин с 1:0 като гост в мач от първия кръг на първенството в "А" група. Марек победи Берое също с минималното 1:0.
Въпреки, че доминириха на терена през целия мач, "орлетата" не успяха да създадат голова опасност пред вратата на бургазлии. Гостите поведоха в резултата още в 4 минута, когато Михайлов проби по левия фланг и подаде в наказателното поле на Пирин към Деян Христов, който отбеляза.
След това "шейховете" задържаха аванса си до края и се поздравиха с трите точки, а футболистите на Пирин регистрираха загуба в първия си мач в елита от 4 години насам. Шампионът на България Локомотив /Пд/ стартира с победа над Несебър с 4:1.