2024-04-23 @ 12:12 EEST
ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1
Спорт  Стоичков дебютира с равенство

автор Александър Диков

Христо Стоичков започна дебюта си като селекционер на националния тим с равенство в приятелския мач с Ирландия, игран в Дъблин. На стадион "Лансдаун Роуд" нашите завършиха 1:1. През първото полувреме ирландците откриха чрез Анди Рийд в 15-ата минута, а Валери Божинов изравни в 70-ата. Това бе първата приятелска среща между двата отбора и същевременно дебют на Божинов като титуляр, в едва втория си мач с националната фланелка. Тийнейджърът от Лече дебютира в отбора на Евро 2004 при загубата с 1:2 от Италия. Въпреки равенството, българите показаха колеблива игра и през по-голямата част от срещата домакините повече владееха топката. В края на срещата Христо Янев получи контузия в главата, но доигра мача.

България спокойно можеше да поведе в резултата още в началото. В първата минута Бербатов бе изведен перфектно от Кишишев, нападателят излезе абсолютно сам срещу Гивън, но отигра несериозно положението. Бербо се опита технично да прехвърли стража на Нюкасъл, но не уцели вратата. Ирландците също получиха шанс за откриване. В 7-ата минута Клинтън Морисън отправи удар с глава към вратата, но той бе доста слаб и Здравко Здравков с лекота я улови.

Нашите бяха равностойни в първите 15 минути на срещата, но загубиха превеса си в средата на терена, което доведе до повече атаки от страна на домакините. След четвърт час игра ирландците откриха резултата. Анди Рийд изпълни пряк-свободен удар, топката прехвърли всички играчи в наказателното поле и след грешка на Здравков, влезе в мрежата за 1:0. Секунди преди това Росен Кирилов за малко да си вкара автогол. След като отбеляза първия си гол за националния отбор, Анди Рийд можеше да огорчи нашите за втори път минута преди края на първото полувреме. Играчът на Нотингам Форест се измъкна от защитата след отличен пас на Дъф, стреля към вратата, но топката срещна дясната греда на Здравков.

През първите 45 минути, с играта си се запомни единствено Чавдар Янков. Валери Божинов също имаше две-три добри включвания. Нашите играха с трима напред - Здравко Лазаров, Димитър Бербатов и Валери Божинов. Зад тях действаха Мариян Христов, Стилиян Петров и Чавдар Янков. В защита Стоичков бе предпочел Радостин Кишишев, Росен Кирилов, Георги Марков и Илиян Стоянов.

Още на полувремето Стоичков направи три смени. Димитър Иванков застана на вратата, Мариян Христов и Димитър Бербатов отстъпиха местата си на Христо Янев и Емил Гъргоров. Малко по-късно Здравко Лазаров напусна, заменен от Владимир Манчев. През второто полувреме в игра също се появиха Елин Топузаков и Мартин Камберов, като само Кирил Котев не записа участие.

След извършените смени, превъзходството на ирландците продължи, но нашите започнаха да действат по-уверено в предни позиции. В 63-ата минута, влезлият през второто полувреме Стивън Кар имаше невероятна възможност да удвои резултата. Кар излъга двама по дясното крило, нахлу в наказателното поле и вместо да шутира, реши да търси комбинация със свой съотборник. Пет минути по-късно Христо Янев и Валери Божинов имаха изгодни положения, но ударите им не намериха очертанията на вратата на Шей Гивън.

В 70-ата минута българите успяха да изравнят. Владо Манчев свали топката в наказателното поле, където Валери Божинов от воле вкара феноменален гол за 1:1. Това бе първото попадение за 18-годишния нападател на Лече в националния отбор.След гола той изтича на пейката и прегърна Христо Стоичков. До края на срещата домакините имаха няколко възможности, но Димитър Иванков се представи отлично.

СТАТИСТИКА Ейре: 1. Шей Гивън (71' - 22. Пади Кени), 2. Стийв Финън (71' - 17. Алън Куин), 4. Кени Кънингам (к), 5. Гари Дохърти (46' - 13. Гари Брийн), 3. Джон О'Ший, 7. Лиъм Милър (52' - 12. Стивън Кар), 6. Рой Кийн (63' - 15. Греъм Каванаг), 8. Кевин Килбейн, 11. Деймиън Дъф, 9. Анди Рийд, 10. Клинтън Морисън (63' - 19. Джонатан Макен)

България: 1. Здравко Здравков, (46' - 27. Димитър Иванков), 2. Радостин Кишишев, 5. Георги Марков, 3. Росен Кирилов, 22. Илиян Стоянов, (64' - 21. Елин Топузаков), 19. Стилиян Петров (к), 11. Мариян Христов, (46' - 7. Христо Янев), 8. Чавдар Янков, (77' - 14. Мартин Камбуров), 11. Здравко Лазаров, (57' - 10. Владимир Манчев), 9. Димитър Бербатов, (46' - 18. Емил Гъргоров), 20. Валери Божинов

1:0 15' - Анди Рийд
1:1 70' - Валери Божинов

ст. "Лансдаун Роуд", Дъблин; 32000 зрители
Главен съдия: Йън Брайънт (Шотландия)
Помощник-съдии: Франсис Андрюс и Джон Дръмонт (Шотландия)

ИРЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1 | 2 брой коментари | Регистрация
Автор: Anonymous да 2004-08-19 @ 23:24 EEST
Говориш тежки глупости! Мариян Христов беше единствения не Европейското първенство, който защитити достойно мястото си в националния отбор.