2024-04-25 @ 10:58 EEST
Титла за Пламена Андреева в Плевен
СпортТимът на добричката шахматистка Пламена Андреева "Плевен XXI" спечели първото място в държавното отборно първенство по шахмат за девойки до 18 години.

Тимът на добричката шахматистка Пламена Андреева "Плевен XXI" спечели първото място в държавното отборно първенство по шахмат за девойки до 18 години. Всъщност, Пламена е състезателка на "Екодепо" /Добрич/, но по регламент имаше възможност да подсили плевенския тим, в чийто редици бе и шампионката на Турция Зехра Топел. Добруджанката игра на втора дъска и спечели 5 от 6 възможни точки, което я нареди на първо място. За отличното представяне на Пламена организаторите я наградиха с грамота.  Тимът на "Плевен XXI" спечели първата позиция, с точка преднина пред "Престиж" /Русе/.
Държавното отборно първенство за юноши и девойки старша възраст до 18 години се проведе в Плевен. Състезанието бе по календара на Българската федерация по шах. В надпреварата участваха 90 състезатели от цялата страна.
По регламент отборите при юношите бяха съставени от четирима състезатели и една резерва, а при девойките - от три състезателки и една резерва. Всички  играха по "Швейцарска система" в 6 кръга. Както при девойките, така и при юношите, се включиха 10 тима.
"Плевен XXI" стартират с отбор в състав: Зехра Топел, Пламена Андреева, Вероника Андреева и резерва Светлана Цветкова.
Припомняме, че до 12 декември другият добрички шахматист - Момчил Николов може да участва в два открити турнира. Първият е от 8 до 10 декември в Плевен, а вторият от 10 до 12 декември в София.