изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-18 @ 23:08 EEST
СЪБИТИЯТА, СТАНАЛИ НА 12 МАРТ    
История Събитията, станали у нас и по света на 12 март

НА 12 МАРТ В БЪЛГАРИЯ:

1861
В Пловдив българите декларират, че градът и Пловдивската епархия няма да припознават занапред Цариградската патриаршия. Това се случва по време на неделната служба в пловдивската черква "Св. Богородица". Присъстващите заявяват, че ще се подчиняват единствено на Иларион Макариополски.

1872
Иларион Ловчански е избран за екзарх, но поради старост се отказва в полза на Антим І. Светското име на Иларион Ловчански е Иван Иванов. Той е роден в Елена. Учи в местния метох на Хилендарския манастир и в Капиновския манастир, където през 1819 г. се замонашва. От 1827 г. е дякон на търновския митрополит Иларион Критски, а по-късно става и негов протосингел. През 1868 г. Ловчански се отказва от Патриаршията. През 1871 г. той председателства църковно-народния събор в Цариград. До смъртта си е Кюстендилски митрополит.

1913
Овладяни са предните позиции на Одринската крепост. Ден по- рано Втора българска армия, подпомагана от две сръбски дивизии, започва щурм за овладяване на "непревземаемата" Одринска крепост. Одрин е укрепен от Османската империя под ръководството на германски инженери в навечерието на Балканката война (1912-1013 г.). Отбранителната линия включва три укрепени позиции. Първата е на 9-11 км. от града, а втората и третата са на 1-3 км от града. Позициите имат 24 каменни форта, стационирани голямокалибрени батареи, окопи, ходове за съобщения, телени мрежи, вълчи ями и фугаси. Гарнизонът й е в състав от 65 000 турски бойци и офицери, 524 оръдия и 20 тежки картечници. Срещу тях българското командване противопоставя 120 000 български и 40 000 сръбски войници и офицери. Българите имат 1300 оръдия. Планът на българското военно командване предвижда настъплението да започне нощем с удар между фортовете Айвазбаба и Айджиолу в източния сектор на турската отбрана. Mощни демонстративни удари трябва да бъдат нанесени и в други участъци на отбранителната линия. Щурмът продължава до 13 март 1913 г. и завършва с превземане на крепостта. Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 картечници. Българите губят в атаката по-малко от 2000 бойци.

1923
Разпуснато е Деветнайсетото ОНС. Ден по-рано е решено кабинетите Гешов-Данев и Малинов-Костурков да бъдат предадени на Държавен съд. За държавен обвинител е избран Райко Даскалов, а за негови помощници К. Консулов, А. Радолов и В. Величков.

1938
Подписан е първият таен българо-германски протокол за доставка на военна техника. За период от две години се предвижда да бъде доставена техника в размер на 30 000 000 марки.

1939
В София антисемити нападат концерт на диригента евреин Бенасусан в зала "България".

1939
Михаил Доростоло-Червенски и Кирил Пловдивски участват в опелото на първия румънски патриарх- Мирон .

1945
Завършва четиридневният първи конгрес на комитетите на ОФ. На него са взети решения за: приключване на участието на България в окончателния разгром на хитлеристка Германия 1944–1945 г., провеждане на парламентарни избори, укрепване на народнодемократичната власт и др. Конгресът преминава в спокойна атмосфера и решенията му за бъдеща съвместна работа получават одобрението на останалите партийни лидери, но скоро различията в политическата им линия излизат наяве.
Отечественият фронт е образуван през 1942 г. На 17 юли 1942 г. по нелегалната радиостанция "Христо Ботев" е оповестена неговата програма. С нея се отправя призив за обединяване на патриотичните и демократичните сили в България, без разлика на политическа и верска принадлежност, за обща борба срещу хитлеристите и техните български поддръжници. В програмата се поставят общонационални външнополитически задачи: скъсване на съюза с Германия и др. държави от оста, изтегляне на германските войски от България, спиране износа на храни и материали за Германия, възстановяване на дипломатическите отношения със СССР, САЩ и Англия и др.
Задачите, свързани с демократизацията на страната, са: незабавно освобождаване на цивилните и военните лица, преследвани заради техните идейни убеждения, премахване на противоконституционните и противонародни закони, разтуряне на фашистките организации, прочистване на държавния апарат.
Определена е и икономическата политика, която трябва да се следва: запазване на националните богатства и труд от чуждо посегателство, провеждане на политика, с която да се гарантира работа за всички, създаване условия за развитие на стопанството на България и др. В програмата се посочва най-близката цел: събаряне на противонародното правителство и създаване правителство на ОФ, което да гарантира независимостта, свободното обществено-политическо и икономическо развитие на страната.
До края на 1942 г. са сформирани над 100 местни отечественофронтовски комитети. През септември 1943 г. е образуван Национален комитет на ОФ от представители на Българската работническа партия, Българския земеделски народен съюз "Пладне", Политическия кръг "Звено", Българската работническа социалдемократическа партия и независими интелектуалци. След 9 септември 1944 г. се съставя първото отечественофронтовско правителство, в което влизат представители на БРП (к), пладненци, звенари, социалдемократи и независими общественици. Министър-председател става К. Георгиев.
На Втория си конгрес през февруари 1948 г. ОФ прави сериозни промени в организационното си устройство. От междупартийна коалиция се превръща в масова обществено-политическа организация, която възприема програмата на БРП(к) за изграждане на социализма по сталински модел.

1946
Двадесет и шестото ОНС приема Закон за трудовата поземлена собственост. Земя над 200 дка земя, а за Добруджа - 300 дка, се отнемат от собствениците. Това е общо 564 000 дка или 1,2 % от обработваемата земя. Част от отнетите площи се използват за оземляване на 129 000 безимотни или малоимотни. Създават се и държавни земеделски стопанства (ДЗС).

1959
Създадена е Комисия за държавен контрол при Министерския съвет.

1966
Създадено е Министерство на съобщенията. Днес министерството на транспорта и съобщенията е организирано в дирекции. Те подпомагат министъра на транспорта и съобщенията при осъществяване на правомощията му, осигуряват технически дейността му и извършват дейности по административното обслужване на гражданите и юридическите лица.
Провежда държавната политика и разработва стратегията за развитие и преструктуриране на транспорта и съобщенията.
Министърът провежда държавната инвестиционна политика в транспорта и съобщенията. Той подготвя проекти на международни договори и спогодби в областта на транспорта и съобщенията и осигурява изпълнението на международните споразумения и конвенции в тази област. Освен това разпределя и контролира разходването на предоставените за транспорта и съобщенията финансови средства, отпуснати от държавния бюджет и контролира дейността на лицата, получили лицензи, разрешения, сертификати и др., издадени от МТС.

1976
Завършва приятелското посещение на кубинския лидер Фидел Кастро в България.
Кастро е кубински политик и държавник. Организатор е на “Движение 26 юли” (1955-1956 г.). След комунистическия преврат през 1959 г. той става министър -председател на Революционното правителството. Тази длъжност заема до 1976 г. От 1965 г. Кастро е първи секретар на ЦК на КП на Куба. За периода 1959-1976 г. е премиер-министър. След 1976 г. той е председател на Държавния съвет и на МС на Куба.

1981
Явлението "Фотоелектретно състояние на веществата" е вписано в Държавния регистър за открития под № 1. Откритието е на акад. Георги Наджаков. За него той докладва на 22 юни 1937 г. пред Френската АН. "Фотоелектретно състояние на веществата" е фотоелектричния ефект при диелектрици и полупроводници (Ефект на Наджаков-Андрейчин) и перманентната фотоелектрична поляризация при диелектрици
Академик Наджаков завършва физика и математика в Софийския университет “Св. Климент Охридски” през 1920 г. След това специализира в Париж в лабораторията на Пол Ланжвен и в института "Радиум" в Сорбоната при Мария Склодовска-Кюри. Той ръководи Катедрата по експериментална физика (1937-1962 г.). Два пъти е декан на Физико-математическия факултет (1939-1940 г., 1944-1947 г.). За периода 1947-1951 г. е ректор на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Наджаков е основател и директор на секцията за научна апаратура и специални проблеми към Физическия институт при БАН. От 1947 г. до 1959 г. е подпредседател на БАН, след което е председател на Физико-математическото дружество в България. Той е един от основателите, член на научния съвет и постоянен представител на България в Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна. Наджаков е автор на около 120 оригинални научни статии, студии и трудове. През 1967 г. е носител на златен медал за мир "Фредерик Жолио-Кюри” Той е член –кореспондент на Гьотингенската АН, член е и на Американската асоциация за напредък на науката.

1984
Провеждат се политически консултации в Люксембург между министерствата на външните работи на България и Люксембург.

1988
Пред Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков излага основните моменти в "новата стратегия по възродителния процес". Обсъждат се "Тезиси по възродителния процес", тъй като преименуването не дава желания резултат. Живков настоява българските турци да бъдат приобщени "в процеса на преустройството". Той предлага да се преселват отделни семейства и край границата да се настаняват българи.

1997
Учредени са Обединените демократични сили. Коалицията включва Съюза на демократичните сили и Демократическата партия. На другия ден към нея се включват още и Българският земеделски народен съюз и Българската социалдемократическа партия.
От 2001 г. председател на парламентарната група на ОДС е Надежда Михайлова.

2001
Софийски съд обявява Националната авиокомпания "Балкан" във фалит.


НА 12 МАРТ В СВЕТА:

1229
Армията на кръстоносците навлиза в Йерусалим. Това е края на шестия кръстоносен поход. Християните успяват отново да завладеят Йерусалим, но мюсюлманите си го връщат обратно през 1244 г.

1496
Евреите са прогонени от Сирия.

1894
За първи път напитката кока-кола се появява по магазините в САЩ.

1911
Доктор Флетчър от Рокфелеровия институт за медицинско проучване открива причините за детския церебрален паралич.

1912
На парижките киноекрани се появява филма “Дамата с камелиите” с участието на Сара Бернар, в ролята на Маргарита Готие.
Сара Бернар е псевдоним на Розине Бернхард. През 1896-1922 г. ръководи свой театър, наречен по-късно на нейно име. На 70-годишна възраст, макар и с един изкуствен крак, тя продължава да играе на сцената.

1933
Германският президент Хинденбург заповядва да бъде свален флагът на германската република и на неговото място да бъде издигнато знамето със свастиката на Националсоциалистическата партия.
След смъртта на президента Фр. Еберт за овакантения пост е издигната кандидатурата на Хинденбург. Той е издигнат от десните партии. Като президент спазва конституцията въпреки многократно декларираните си монархически убеждения. Това е само в началото на мандата. Без запитване до Райхстага през март 1930 г. Хинденбург назначава за канцлер Х. Брюнинг, който е водача на центристите. С това си действие президентът поставя началото на разпада на парламентарната система и установяването на президентски режим в Германия. В съперничество с А. Хитлер и др. политици Хинденбург печели втори мандат на президентските избори през пролетта на 1932 г. Той е подкрепен от центристките партии и от социалдемократите, докато Германските национална и националистическа партии гласуват за Хитлер. След изборите Хинденбург утвърждава президентския режим на управление и за по-малко от 1 година сменя 3 канцлери. На 30 януари 1933 г. за райхсканцлер е назначен А. Хитлер. След като президентът умира, Хитлер приема функциите на държавна глава.

1933
До Берлин е открит първият немски концлагер.

1935
Персия е преименувана в Иран.

1940
Съветската армия пробива укрепената линия “Манерхайм”, настъпва на финландска територия и завладява гр. Виборг и района около него. На следващия ден в Москва е подписан мирен договор, който слага край на Съветско- финландската война 1939- 1940 г.
След подписването на пакта Молотов - Рибентроп ( 23 август 1939 г.) СССР иска да окупира Финландия. Като подценява нейните отбранителните възможности, Сталин отхвърля предложения от Генералния щаб план за войната. Той нарежда на командващия Ленинградския окръг командарм втори ранг К. А. Мерецков да разработи с щаба си нов план. На 30 ноември 1939 г. Червената армия напада Финландия. Защитена от укрепената линия “Манерхайм”, финландската армия успява да създаде ефективна отбрана и спира агресора. Първият период на войната завършва в края на декември 1939 г. Съветския Генерален щаб разработва нов план за войната. Използвани са много войски, артилерия и танкове. На 11 февруари 1940 г. започва настъпление и с цената на огромни жертви пробива линията “Манерхайм”.

1942
По време на Втората световна война остров Ява е изцяло завладян от японските въоръжени сили. Явайската операция започва на 14 февруари и приключва на 15 март. Като резултат Япония укрепва позициите си във войната в Тихия океан.

1946
Екзекутиран е унгарският фашистки лидер Ференц Салаши.

1969
Състои се сватбата на Пол Макартни и Линда Истман.

1971
Мик Джагър и Бианка Перес Морено сключват брак.
Джагър е английски рокпевец и музикант и артист. Той е един от основателите на световноизвестната група "Ролинг Стоунс" . Преди основаването на групата Джагър участва в "Литъл бой блу", "Блу бойс" и "Блус инкорпорейтид". В соловите му албуми участват известни музиканти като: Дж. Бек, Х. Хенкок, Пит Таундзенд, Дейв Стюард. Успешни са дуетите му с Д. Бауи, Т. Търнър, М. Джексън и др. След 1969 г. Джагър се снима и в няколко филма. Негови албуми са: "She’s the Boss" (1985 г.), "Primitive Cool" (1987 г.), "Wandering Spirit" (1993 г.).

1974
Съветският космически апарат "Марс-6" е спуснат успешно на повърхността на Марс. Кацането става в район с координати: ширина - 24 градуса, дължина -20 градуса. Тази област, според номенклатурата на Международния астрономически съюз, се нарича Пирае Редио. За пръв път са извършени непосредствени изследвания на състава и структурата на повърхността на Червената планета.
Уредите за направените измервания са здраво свързани с корпуса на МАС. Тяхното ориентиране по време на измерванията се осигурява със система на слънчево - звездна ориентация на станцията.
На "Марс-6" е монтиран уред за определяне на химичния състав на атмосферата. Уредът е изобретен в института за космически изследвания при АН на СССР под ръководството на доктора на физико- математическите науки Вадим Истомин. Анализът на получената телеметричната информация показва, че атмосферата съдържа няколко десетки процента от някакъв инертен газ. Най-вероятно той е аргон. Въглеродният двуокис и аргонът са основните газове, съставящи атмосферата.
Течна вода не може да съществува продължително време върху повърхността на Марс. Причина е ниското атмосферно налягане. Не е изключено да има течна вода и в грунда на планетата.

1985
В Женева САЩ и СССР започват преговори по контрол върху въоръженията.

1999
Чехия, Унгария и Полша встъпват в НАТО.

2000
Римският папа Йоан Павел II иска публично извинение за прегрешенията на католическата църква пред човечеството.
От началото на папството си на 16 октомври 1978 г. той е направил 95 папски посещения извън Италия и 141 в Италия. Като епископ на Рим е посетил 301 от всичките 334 епархии.
Издал е 13 енциклики, написал е 13 апостолически проповеди, 11 апостолически конституции и 41 апостолически писма. Публикувал е две книги – “Прекрачване на прага на надеждата” (октомври 1994 г.) и “Дар и мистика: 50-та годишнина от ръкополагането ми за свещеник” (ноември 1996 г.).
Йоан Павел ІІ е председателствал 131 беатификационни церемонии (за блажени са обявени 1 282 души) и 43 церемонии за канонизиране (за светци са обявени 456). Провел е 8 консистории, при които е обявил 201 души за кардинали.
От 1978 г. до днес Светият отец е председателствал 15 синода на епископите – 6 редовни, един извънреден и 8 специални.
Никой друг папа не е събирал толкова много хора – до днес на Генералните му меси в сряда са минали около 16 милиона богомолци, без да се броят извънредните и специални церемонии. За церемонията по посрещането на новото хилядолетие през 2000 г. се събират около 8 милиона богомолци.
Папата има 38 официални визити, 650 аудиенции и срещи с държавни глави и 212 аудиенции с министър-председатели.

НА 12 МАРТ СА РОДЕНИ:

1685
Роден е Джордж Бъркли - ирландски философ, привърженик на идеалистическата школа. Най- значителните му философски произведения са : Опит за нова теория на зрението" (1709 г.), "Трактат върху принципите на човешкото знание" (1710 г.), "Три диалога между Хилас и Филонус" (1713 г.) и др.

1788
Роден е Георге Асаки - молдовски и румънски писател, просветител. Той е привърженик на идеята за развитие на националната култура. Организатор е на първите театрални представления на румънски език. Асаки издава в-к "Албина ромъняска" (1829-1849 г.) и др. Автор е на произведения с патриотичен и дидактичен характер: "Стихотворения" (1836 г.), "Избрани басни" (1836 г.), историческите новели "Княгиня Роксана" (1841 г.), "Елена молдованка" (1851 г.), "Бялата долина" (1855 г.) и др.

1824
Роден е Густав Роберт Кирхоф - немски физик. През 1846 г. той завършва Кьонигсбергския университет през. От 1850 г. е професор в университета в Бреслау, а от 1854 г. в този в Хайделберг. От 1875 г. той ръководи Катедрата по математическа физика в Берлинския университет. Автор е на трудове по оптика, електродинамика, механика и др. През 1847 г. разрешава задачата за разпределение на електрическите токове в разгърнати електрически снопове (правило на Кирхоф). В областта на механиката се занимава главно с въпросите на деформацията, равновесието и движенията на твърди тела и течности. Неговите “Лекции по математическа физика” (1874-1894 г. ) изиграват голяма роля в развитието на теоретичната физика. През 1854 г. Кирхоф и Бунзен започват изучаването на спектъра на пламъка. С това поставят началото на спектралния анализ, въведен по-късно в практиката на химическите изследвания. С помощта на новия метод са открити цезият (1816 г.) и рубидият (1861 г.). През 1859 г. Кирхоф формулира един от основните закони на топлинното излъчване и въвежда във физиката понятието абсолютно черно тяло. През 1860 г. Кирхоф открива правилото за обръщане на спектрите и пръв правилно обяснява тъмните линии в спектъра на Слънцето. Той изказва и предположения за химическия състав на слънчевата атмосфера. Кирхоф е член на Берлинската АН и член-кореспондент на Петербургската АН.

1857
Роден е Константин Атанасов Паница - български офицер и политик. Той е активен деец на национално-освободителните борби на българите в Македония и Одринско. Паница е участник в Априлското въстание и Руско-турската война. Той е един от създателите на българската армия. Член е на БТЦРК, под ръководството на който се извършва Съединението (1885 г.). През Сръбско-българската война командва отряд доброволци и пръв навлиза в Сърбия. Паница играе важна политическа роля при абдикацията на Александър I Батенберг. Възглавява заговор срещу него и Ст. Самболов, но е арестуван и осъден на смърт от военен съд.

1899
Роден е Любен Хараланов Владигеров - български цигулар. Той е брат близнак на Панчо Владигеров. Учи цигулка в Софийското музикално училище, при П. Наумов. Образованието си продължава във Висшето музикално училище в Берлин, при Марто. Двамата братя изнасят много концерти в България и в чужбина.

1923
Роден е Уолтър Шира - американски астронавт, капитан първи ранг от ВМФ. През 1940-1941 г. той учи в машиностроителен колеж в Нюарк, Ню Джърси. Завършва Военноморската академия в Анаполис, Мериленд през 1945 г. и служи в авиационните части на ВМФ. Шира завършва офицерското училище за морска авиация при Южнокалифорнийския университет и училището за подготовка на летци-изпитатели във военноморския изпитателен център в Патаксент Ривър, Мериленд. От 1959 г. той е в групата на астронавтите при НАСА. В Космоса лети на 3 октомври 1962 г. с космическия кораб “Меркурий”. С него прави 6 обиколки около Земята. На 15 октомври 1965 г. съвместно с Т. Стафърд Шира извършва космически полет в качеството си на командир на кораба “Джемини-6”. От 11 до 22 октомври 1968 г. лети като командир на космическия кораб “Аполо-7”.


1924
Роден е Динко Динев - български актьор. Той работи в киното предимно с Б. Шаралиев: "Песен за човека" (1954 г.), "Записки по българските въстания" (тв, 1976-1981 г.), "Капитан Петко войвода" (тв, 1981 г.), "Борис Първи" (1985 г.).

1925
Роден е Жорж Дерлю - френски композитор. Негови произведения са: "Хирошима, моя любов" (1959 г.), "Стреляйте по пианиста" (1961 г.), "Жул и Джим" (1962 г.), "Презрението" (1963 г.), "Човек на всички времена" (1966 г.), "Конформистът" (1970 г.), "Американска нощ" (1973 г.), "Денят на чакала" (1973 г.), "Взвод" (1987 г.).

1929
Роден е професор Атанас Димитров Божков - български изкуствовед. Той работи върху проблемите на съвременното и средновековното българско изкуство. Публикува много студии, статии и рецензии в български и чуждестранни периодични издания. Автор е на над 30 монографии, албуми и изследвания, по-важни от които са: "Данаил Дечев" (1955 г.), "Никола Танев" (1956 г.), "Илия Бешков" (1958 г.; издадени на руски, френски, английски и испански език), "Българска художествена академия" (1962 г.), "Изобразителни изкуства. Видове и жанрове" (1968 г.), "Тревненска живописна школа" (1967 г.), "Старо българско изкуство" (1968 г.), "Миниатюри от Мадридския ръкопис на Йоан Скилица" (1972 г.), "Илия Петров" (1972 г.), "Българска историческа живопис", в 2 т. (1972-1978 г.), "Ненко Балкански" (1977 г.), "Веселин Стайков" (1980 г.), "Върхове на българското изобразително изкуство" (1980 г.), "Българската икона" (1985 г.), "Търновска средновековна художествена школа" (1985 г.), "Борис Христов, творчески портрет" (1985 г.; 2-ро издание 1994 г.), "Българско изобразително изкуство" (1988 г.), "Изображенията на Кирил и Методий през вековете" (1989 г.), "Петър Михайлов" (1993 г.), "Великолепието на България" (1993 г.), "Български приноси в европейската цивилизация" (1994 г.) и др.

1939
Роден е Венцислав Антонов Начев - български писател. Той работи като редактор във вестник "Пулс" (1969-1980 г.), в списанията "Обзор" (1980-1985 г.) и "Отечество" (1989 г.). Редактор е и в Държавното военно издателство (1985-1987 г.). За периода 1989-1991 г. той е главен редактор на алманах "Зорница". След 1991 г. е политически наблюдател на вестник "Зора". От 1994 г. Начев е главен редактор на вестник "Български писател"
Начев дебютира със стихове и разкази в периодичния печат. Съставител е на сборник със старобългарски текстове "Писахме да се знае. Приписки и летописи" (1984 г.). Негови книги са: "Зотик" (1974 г.), "Велчова завера" (1976 г.), "Зли друм" (1978 г.), "Поп Харитон" (1981 г.), "Митарства" (1983 г.), "Стъпала към подиума" (1985 г.), "Горски вървища. Книга за българското хайдутство" (1986 г.), "Годеници на смъртта" (1988 г.), "Трънен венец" (1989 г.), "Чепати мъже", новели (1990 г.), романи: "Еничари" (1991 г.), "Палячо" (1993 г.), "Гневът на боговете" (1994 г.), "Български надписи" (1994 г.), "Български царски грамоти" (1996 г.).

1940
Роден е Ал Жеро - американски джазвокалист. Той учи психология и социология и работи в болница за наркомани. Същевременно пее в малки клубове по Западното крайбрежие. Стилът му обединява скат-пеенето, латински ритми и интонации, съчетани с най-характерните черти на фюжъна. Жеро сътрудничи на много известни имена: Ч. Кърия, Дж. Дюк, Д. Сенбърн, Г. Бърдън, П. да Коста и др. Негови албуми са: "We Got By" (1976 г.), "Look to the Rainbow" (1977 г.), "All Fly Home" (1978 г.), "This Time" (1980 г.), "Breakin’ Away" (1981 г.), "High Crime" (1984 г.), "In London" (1985 г.), "L is for Lover" (1986 г.) и др.

1934
Роден е Юджийн Сернан - американски астронавт, капитан III ранг от ВМФ. През 1956 г. той завършва университета и получава степен бакалавър на науките в областта на електронната техника. След това завършва Военноморското училище в Монтерей (Калифорния) и получава степен магистър на науките по авиационна техника. От 1963 г. Серан е в групата на астронавтите към НАСА. От 3 до 6 юни 1966 г. заедно с Т. Стафърд лети в Космоса на борда на кораба “Джемини-9”. За 72 ч и 21 мин корабът извършва 45 обиколки около Земята, като изминава около 1,8 млн. км. По време на полета Сернан излиза в открития Космос за около 2 ч и 5 мин. Лети в Космоса за втори път заедно с Дж. Янг от 18 до 26 май 1969 г. ). Обикаля около Луната като пилот на лунната капсула на космическия кораб “Аполо-10”. Отделилата се от космическия кораб лунна капсула със Сернан и Стафърд достига на 15 км от повърхността на Луната. От 7 до 19 декември 1972 г., заедно с Х. Шмит и Р. Евънс, Сернан извършва полет до Луната като командир на космическия кораб “Аполо-17”. Лунната капсула със Сернан и Шмит каца на Луната на 11 декември 1972 г. и пребивава там 75 часа. Астронавтите излизат 3 пъти на лунната повърхност, където прекарват общо 23 ч и 12 мин. За придвижване използват луноход.

1946
Родена е Лайза Минели - американска актриса и певица. От 1964 г. тя гастролира в Лондон, Париж, Монте Карло, в градове на САЩ и в нощни клубове на Бродуей. Снима се в киното от 1966 г. Най-големият й успех е ролята на Сали Боулс в “Кабаре” (1972 г., “Оскар”). Снима се също в: “Чарли Бабълс” (1966 г.), “Стерилизираната кукувица” (1962 г.), “Щастливата лейди” (1975 г.), “Нина” (1976 г.), “Нямо кино” (1976 г.), “Ню Йорк, Ню Йорк” (1977 г.), “Артър” (1981 г.), “Това е танц” (1984 г.), “С лед” (1988 г.), “Ченге под наем” (1988 г.), “Артър - 2” (1988 г.), “Отстъпление” (1991 г.), “Излизане” (1991 г.), “Сълзи на съдбата” (тв, 1986 г.), “Успореден живот” (тв, 1994 г.), “Уест Сайдски валс” (тв, 1995 г.), “Джаки се върна” (тв, 1999 г.), “Последните дни на Джуди Гарланд” (тв, 2001 г.). Някои от най-добрите й албуми са: “Liza! Liza!” (1964 г.), “Live at the London Palladium” (1965 г.), “It Amazes Me” (1965 г.), “Come Saturday Morning” (1970 г.), “New Feelin’” (1970 г.), “Liza with a Z” (1972 г.), “Portrait of Liza” (1972 г.), “Cabaret” (1972 г.), “The Singer” (1973 г.), “Live at the Winter Garden” (1974 г.), “New York, New York” (1977 г.), “The Act” (1977 г.), “Liza Minnelli at Carnegie Hall” (1981&1987 г.), “Results” (1989 г. ), “Live from Radio City Music Hall” (1992 г.), “Liza” (1993 г.), “Music from the Life” (1996 г.), “Gently” (1996 г.), “A Touch of Class” (1997 г.).


НА 12 МАРТ УМИРАТ:

604
Умира Григорий I - римски папа. Той е вторият след Лъв I (440-461 г.), наречен “Велики”. Григорий 1 получава най-доброто юридическо образование, за времето си. След блестяща административна кариера стига до поста “префект на Рим” (572-574 г.). Бъдещият папа приема монашество и основава 6 манастира във фамилните си имения на о. Сицилия. Той се утвърждава като един от най-енергичните ръководители и защитници на католическата църква и нейното върховенство. Григорий 1 реформира управлението на папските имения и повишава приходите от тях. По този начин полага основите на бъдещата Папска държава. Той успява да утвърди римския авторитет във всички западни църкви, като налага стриктен кодекс за избор на епископите в Италия. Освен това полага усилия за разпространение на християнството и през 596 г. организира мисията на св. Августин Кентърбърийски в Британия. Защитава римското върховенство в спор с константинополския патриарх Йоан Постник. Спорът се води заради титлата “вселенски патриарх”. Григорий I е първият папа монах, поклонник на св. Бенедикт Нурсийски. Той последователно разпространява монашеството и на Запад.

1699
Умира адмирал Франц Яковлевич Лефорт. През 1678 г. той постъпва на руска служба. Лефорт участва в Руско-турската война (1678-1681 г.). Близък приятел е на Петър I. Адмиралът има важна роля при създаването на армията. Като командир на рота и батальон той участва в Кримските походи (1687 г. и 1689 г.). В Азовския поход (1696 г.) Лефорт командва руския флот. След това организира и ръководи строителството на кораби във Воронежката корабостроителница. През 1697-1698 г. той е един от ръководителите на Великото посолство.

1801
Умира Павел I - руски император. В началото на управлението си изменя порядките на Екатерина II, но във вътрешната политика продължава политиката й. Изплашен от Великата френска революция и селското недоволство в Русия той провежда крайно реакционна политика. Въведена е строга цензура, забранен е и вносът на чуждестранни книги. Павел I отстоява интересите на едрите помешчици. Централизира всички звена на държавен апарат. Той реформира армията по пруски образец. Неуравновесеният характер на Павел I предизвиква недоволство сред придворните. Това се засилва с измененията във външната му политика и най-вече с преустановяването на търговските връзки с Англия. Срещу императора е образуван заговор. Той е убит в Михайловския замък в Петербург. Наследява го синът му Александър I.

1845
Умира Кирил Пейчинович - български монах и книжовник. Той е един от първите възрожденски дейци на Македония. Ученик е на Йоаким Кърчовски. Пейчинович се замонашва в Хилендарския манастир. По-късно се връща в Тетово и се установява в Кичевския манастир. От 1801 до 1817 той е игумен на Марковския манастир край Скопие. Успява да възобнови Лешочкия манастир и става негов игумен (1818-1830 г.). В манастира създава килийно училище и го превръща в просветно средище за цяла Западна Македония. Пейчинович помага за възстановяването на печатницата на Теодосий Синаитски в Солун, където през 1840 г. издава "Книга глаголемая оутешение грешным приведена на простий язык от Кирила иеромонаха..."

1907
Умира Юрдан Иванов - български публицист, финансист, библиограф и изследовател на българския периодичен печат. От 1880 г. той е в Софийското градоначалство, а след това последователно в Министерство на външните работи, в Министерство на финансите и в БНБ . Иванов издава седмичника "Югозападна България" (1893-1894 г.). Освен това сътрудничи на либералния и демократичния печат и води рубриките по финансови въпроси в сп. "Дело". Той е един от организаторите на първия събор на журналистите в България, свикан в София през 1894 г. Година по-късно Иванов основава Българското икономическо дружество. Издава книгите: "Българский периодический печат на книгата от възраждането му до днес" (3 кн., 1891-1892 г.), "Българските ценни книжа" (1902 г., на френски), "Документи по нашето възраждане" - 163 писма от и до видни дейци на Български възраждане.

1925
Умира Аркадий Тимофеевич Аверченко - руски писател. Той емигрира в Прага след Болшевишката революция в Русия. Аверченко прочут хуморист, автор на много пародии, разкази, пиеси и др. Известен като издател на сп. "Сатирикон", което излиза в Петроград със сътрудничеството на видни писатели и артисти.

1925
Умира Сун Ят Сен - китайски политик. Той е първият китайски държавник без конфуцианско образование, християнин. Три години учи в английско мисионерско училище на о-в Хонолулу. През 1892 г. той се дипломира в Медицинския колеж за китайци в Хонконг. През 1883-1894 г. Сун Ят Сен работи като лекар в родния си край. През 1884 г. заминава за Пекин, където създава “Общество за възраждане на Китай”. След неуспешен опит да организира въоръжено въстание в Кантон срещу манджурска династия Цин той е принуден да емигрира. В емиграция живее 16 години - до революцията през 1911 г. През 1905 г. в Токио Сун Ят Сен създава “Обединена лига” (“T’ung-meng Hui”). През декември 1911 г. се завръща в Шанхай и е избран за временен президент. През 1912 г. “Обединената лига” е реформирана в “Гоминдан” (“Националистическа партия”). През 1918 г. той е избран за генералисимус на независим военен режим в провинция Кантон. По- късно е принуден да избяга, защото губи подкрепата на военните. Между 1918 и 1922 г. Сун Ят Сен живее между Шанхай и Кантон. През февруари 1923 г. Сун Ят Сен е избран за генералисимус на Република Китай. Умира от рак

1928
Умира Райчо (Рачо) Михов Каролев - български книжовник, общественик и педагог. През 1871 г. той завършва Духовната академия в Киев. В страната ни е директор на Софийската и Пловдивската мъжка гимназия. За периода 1884-1886 г. Каролев е министър на народното просвещение в кабинета на П. Каравелов. По-късно той е директор на Народната библиотека. Автор е на учебници и съчинения по църковна история, на “История на Габровското училище” (1926 г.) и др.

1930
Умира Алоис Ирасек - чешки писател. Творчеството му представлява художествена летопис на най-важните етапи от чешката история. Древността е запечатана в "Старинни чешки легенди" (1894 г.), хуситското движение - в романите "Между теченията" (т. I-III, 1887-1890 г. ), "Хуситския крал" (1916-1920 г.) и др. За разлика от някои историографи, разглеждащи хуситството само от религиозна страна, Ирасек го показва като широко народно антифеодално движение. В известният му роман "Песоглавци" (1884 г.) е предадено времето на загубата на национална независимост на Чехия след битката при Била Хора (1620 г.). Епохата на чешкия ренесанс е разкрита в "При херцогския двор" (1877 г/), "Ф. Л. Век" (1888-1906 г.), "Против всички" (1893 г.), "Братство" (т. 1-3, 1898-1908 г.). Ирасек е автор на повести, разкази (сборника "Планински разкази", 1878 г.), поеми, исторически и битови драми и пиеси - приказки.

1936
Умира Гарабет Ибръиляну - румънски литературен критик. В изследването си "Критицизмът в румънската култура" (1909 г.) показва, че националните демократични традиции се развиват във връзка с усвояването на европейски културни ценности. Ибръиляну е идеен ръководител на сп. "Вяцъ Ромъняскъ" ("Viata Romaneasca"; 1903-1933 г.). Чрез него отстоява развитието на реализма в румънската литература. Автор е на книгите: "Бележки и впечатления" (1920 г.), "Румънски и чужди писатели" (1926 г.), "Литературни изследвания" (1931 г.), "Култура и литература" (1933 г.) и др.

1940
Умира Данчо Колев - български спортист, състезател по свободна борба. През 1905 г. той заминава за САЩ, където живее и работи до 1935 г. Дан Колов е един от най-добрите борци, известен с прозвищата “Кинг Конг” и “Балканския лъв”. Бори се в Канада, САЩ, Япония, Китай, Франция, Белгия, Австралия, Нова Зеландия, някои страни на Южна Африка. Побеждава най-силните борци на американската свободна борба- Дж. Шарей, Ч. Сантен, Дж. Стакер - САЩ; А. Деглан, Ш. Ригуло - Франция; Ив. Робер - Канада и др. В спортната си кариера има над 1 500 официални срещи, от които загубва само 10. Той е европейски шампион в Париж (1936 г., 1937 г.). Спечелва и преходните награди “Европейски пояс” и “Световен пояс” (Париж, 1937 г. ). След завръщането си в България организира състезания по борба с благотворителна цел в София, Пловдив, Стара Загора, Русе и на други места. Открита е музейна сбирка в родното му село, а от 1962 г. се провежда международен турнир по свободна борба в памет на Дан Колов.

1950
Умира Хайнрих Ман - немски писател, брат на Томас Ман. Голяма част от живота си той прекарва в чужбина, главно в Италия. Литературната си дейност започва с поезия. Първите му разкази са събрани в сборника “Престъпление и други разкази” и “Вълшебно”. В този му период личи влиянието на мюнхенския кръг писатели и художници, обединени около сп. “Симплицисимус”. Ман е автор на романите “В страната на дармоедите” (1900 г.), трилогията “Богини, или Трите романа на херцогиня фон Аси”, “Учителят Унрат” (1905 г.), трилогията “Империя” (1911-1925 г.), включваща “Верноподаникът”, “Бедните” и “Главата”. Пише също публицистика, събрана в сборниците “Омразата”, “Настъпва ден” и “Преглед на една епоха”.

1951
Умира Алфред Хугенберг - немски политик и бизнесмен. Той е един от основателите на Пангерманския съюз (1891 г.). От 1909 г. до 1918 г. е генерален директор на фирмата “Круп”. През 1916 г. Хугенберг основава собствен концерн, обединяващ много издателства, вестници, телеграфни агенции, кинофирми. През 1919-1920 г. е депутат в Националното събрание. След това е представител в Райхстага от крайно дясната Немска национална партия. Хугенберг финансира Националсоциалистическата партия и помага за установяването на фашизма в Германия. В правителството на Хитлер заема поста министър на продоволствието и селското стопанство. След разгрома на Германия (1945 г. ) Хугенберг е освободен от съдебно дирене.

1979
Умира Георги Петров Димитров - български композитор, педагог и диригент. През 1929 г. той завършва композиция в класа на К. Шикорски във Варшавската консерватория. До 1938 г. работи като инспектор по хорово дело и хоров диригент в Полша. През 1939 г. се завръща в България и работи като инспектор по музика в Министерството на народното просвещение През 1951-1952 г. по негова инициатива в БДК е създаден хорово-диригентски клас. Преподавател е по хорово дирижиране в БДК. Димитров е един от авторите на българския национален химн (1950-1964 г.). Той се занимава още с обработки на народни песни. Автор е на сборник с хорови песни и учебници по пеене. Димитров пише статии по проблеми на българската музикална култура.

2001
Умира Робърт Лъдман – американски писател, автор на политически криминални романи. През 1951 г. става бакалавър на изкуствата в Кънектикът. От 1952 г. Лъдман играе в театъра и участва в телевизионни постановки. След 1969 г. е писател на свободна практика. Издава много книги, в които създава и развива образа на Джейсън Борн: "Наследството на Скарлати", "Съперници под знака на близнаците", "Ръкописът на Чансълър" и др. http://www.focus-news.net/

 


Сходни връзки

СЪБИТИЯТА, СТАНАЛИ НА 12 МАРТ | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.06 секунди