2024-03-28 @ 23:50 EET
Фернандо Алонсо спечели Голямата награда на Малайзия
СпортИспанският пилот на Рено Фернандо Алонсо спечели убедително състезанието на Голямата награда на Малайзия, втори кръг от шампионата във Формула 1.

Той стартира от първа позиция и в нито един момент от надпреварата победата му не бе застрашена. След успеха на писта Сепанг испанецът оглави и генералното класиране пред съотборника си Джанкарло Фисикела.

Италианецът Ярно Трули пък стана първият пилот на Тойота в историята, качил на почетната стълбичка, след като завърши на второ място. Трети остана германецът Ник Хайдфелд от Уилямс-БМВ. Отборът на Ферари отново разочарова, като седемкратният световен шампион Михаел Шумахер поне спечели две точки със седмо място, докато Рубенс Барикело отпадна.

Втората победа в кариерата на 23-годишния Фернандо Алонсо е и втора за Рено от два старта от началото на сезона. Алонсо стана първият испанец, излязъл начело в генералното класиране на Формула 1. Той спечели днешното състезание с общо време 1.31:33,736 часа или средна скорост 203,408 км/ч.

"Рено" можеше да вкара за втори пореден път и двамата си състезатели на почетната стълбичка, след като Джанкарло Фисикела стартира трети и успяваше да запази позицията си в хода на надпреварата. 18 обиколки преди края обаче четвъртият Марк Уебър от Уилямс-БМВ се опита да изпревари Фисикела, болидите на двамата се удариха и отпаднаха от борбата.

Ярно Трули пренаписа историята на Тойота, завършвайки на второ място. Тимът, който влезе във Формула 1 през 2002-ра година, никога досега не бе пласирал пилот на почетната стълбичка. Трули обаче се представи отлично в двете квалификации, спечели втора позиция на старта и остана втори досамия край. Той финишира на 24,327 секунди от Алонсо.

На трето място на 32,188 секунди от победителя се нареди германецът Ник Хайдфелд от Уилямс-БМВ. Колумбиецът Хуан Пабло Монтоя от Макларън-Мерцедес и Ралф Шумахер от Тойота заеха следващите две места на писта Сепанг.

Британецът Дейвид Култард завърши шести за новия тим Ред Бул и стана британецът с най-много точки в историята на Формула 1. Шотландският състезател спечели три точки и има в актива си вече 483. Шампионът от 1992-ра година Найджъл Менсъл има 482, но тогава системата на точкуване бе различна. Австриецът Кристиан Клин финишира осми днес и за втори пореден старт и двамата пилоти на Ред Бул взеха точки.

И двата болида на БАР-Хонда пък отпаднаха още в третата обиколка поради проблеми с двигателите. Финландецът Кими Райкьонен от Макларън-Мерцедес, победител преди два сезона, поведе колоната за една обиколка след първите влизания в бокса, но малко по-късно отпадна със спукана гума.

Ново разочарование претърпя тимът на Ферари, който тотално доминираше във Формула 1 в последните години. След слабо представяне в квалификациите и съответно 12-то и 13-то място за Рубенс Барикело и Михаел Шумахер, в самото състезание бразилецът отпадна, а германецът с големи мъки се добра до седмото място, донесло му две точки.

Класиране на "Гран при" на Малайзия:

1. Фернандо Алонсо (Рено) 1.31:33,736 часа
2. Ярно Трули (Тойота) +24,327 сек.
3. Ник Хайдфилд (Уилямс-БМВ) +32,188 сек.
4. Хуан Пабло Монтоя (Макларън-Мерцедес) +41,631 сек.
5. Ралф Шумахер (Тойота) +51,854 сек.
6. Дейвид Култард (Ред Бул) +1:12,543 мин.
7. Михаел Шумахер (Ферари) +1:19,988 мин.
8. Кристиан Клийн (Ред Бул) +1:20,835 мин.
9. Кими Райконен (Макларън-Мерцедес) +1:21,580 мин.