2024-04-25 @ 10:39 EEST
Фернандо Алонсо спечели Гран при на Бахрейн
Спорт Бахрейн. Пилотът на Рено Фернандо Алонсо беше недостижим и на пистата “Сахир”, където преди минути приключи състезанието за Гран при на Бахрейн – трети старт от световния шампионат този сезон. Испанецът измина 57-те обиколки по трасето за 1.29:18,531 часа.

Алонсо стартира от първа позиция и успя да я задържи до края на надпреварата. Така той затвърди пълната доминация на френския екип, който в трите старта този сезон има три победи. Много силно започна състезанието и германският ас Михаел Шумахер с Ферари, който тръгна от втора позиция. На старата Шуми беше атакуван от Ярно Трули с Тойота, но успя да задържи мястото си. Седемкратният световен шампион във Формула 1 се отказа от състезанието в 11-ата обиколка, след като изпусна завой, изхвърча от пистата в зоната за сигурност, след това отново се върна на трасето, но получи нареждане от бокса да се движи бавно и веднага да се прибере. По-късно стана ясно, че германецът е получил сериозен проблем със спирачките. Рубенс Баричело се опита да направи подвиг, след като стартира от последна позиция, но не успя да влезе в зоната на точките. Той беше наказан, тъй като се наложи да смени двигателя на болида си точно преди надпреварата. Бразилецът във Ферари завърши 9-и.
Втори в Гран при на Бахрейн днес остана Ярно Трули с Тойота, а трети се нареди Кими Райконен с Макларън. По време на състезанието отпаднаха седем пилоти.

Крайно класиране в Гран при на Бахрейн:

1. Фернандо Алонсо (Исп, Рено) 1.29:18,531 часа.
2. Ярно Трули (Ит, Тойота) +13,400 сек.
3. Кими Райконен (Фин, Макларън) +32,000
4. Ралф Шумахер (Гер, Тойота) +53,200
5. Педро де ла Роса (Исп, Макларън) +1:04,900 мин.

От състезанието отпаднаха:
Дженсън Бътън (БАР), Такума Сато (БАР), Ник Хайдфелд (Уилямс), Мехаел Шумахер (Ферари), Джанкарло Физикела (Рено), Нараин Картикеян (Джордан) и Кристиан Клиен (Ред Бул).

Временно генерално класиране при пилотите след третия кръг от световния шампионат във Формула 1 - Гран при на Бахрейн: