2024-04-20 @ 13:12 EEST
България загуби драматично с 2:3 в Куба
СпортХавана. Мъжкият ни национален отбор по волейбол допусна драматична загуба във втория си мач от гостуването на Куба. Срещите бяха от четвъртия кръг на Световната лига. След блестящото представяне и победата с 3:1 в петък, този път паднахме с 2:3 (25:27, 25:21, 25:23, 21:25, 9:15) след битка продължила 2 часа и 4 минути, въпреки че водехме с 2:1 гейма. Загубата на тима, воден от Мартин Стоев, прави минимални шансовете му да се класира за финалната четворка на турнира.

Волейболистите ни не започнаха мача по най-добрия начин, а домакините бяха крайно амбицирани да се реваншират за загубата си в първата си среща пред собствена публика в Световната лига през тази година. Успехът ни в петък бе намалил зрителския интерес на половина. Първият мач бе наблюдаван от около 15 000 зрители, а сега в залата бяха малко над 6 000. Отборът ни бързо се съвзе след слабия старт, стопи преднината на Куба и изравни, но в края на гейма липса на шанс ни попречи да го вземем. Не така стояха нещата в следващата част. Българите играха отлично, блокираха успешно нападателите на домакините и бяха перфектни в атака. Играчите на Мартин Стоев спечелиха втория гейм, а след това и третия, който бе малко по-оспорван. Последва обаче повторение на ситуацията от втория мач в Италия – изпуснахме лесно инициативата и лесно дадохме четвъртия гейм, а съдийството и напрежението ни попречиха да стигнем до успех в тайбрека. При 6:6 в полза на Куба главният рефер отсъди точка за домакините след удар на Пламен Константинов, който очевидно вътре в полето. Това отсъждане вбеси капитанът ни и при следващото разиграване, в което не успяхме да организираме атака, той избухна и изрита топката към трибуните. Съдията му показа жълт картон, което автоматично донесе една точка за кубинците. Това сложи край на надеждите ни.
Като цяло Пламен изигра силен мач, а същото важи и за Цветанов. Евгени Иванов влезе в третия гейм, за да помага на тима, въпреки че е с възпалено ухо и не е тренирал последните дни. Сякаш отново липсата на опит в младия ни състав бе причината да не си тръгнем от Куба с втора победа.

Куба – България 3:2 (27:25, 21:25, 23:25, 25:21, 15:9)

КУБА: Пойе 21, Портуондо 10, Хуанторена 18, Пимиента 9, Доминико 6, Диас 4, Мендес – либеро (Алдасабал 0, Бел 4, Ориол 0)
БЪЛГАРИЯ: Цветанов 14, Казийски 17, Жеков 4, Стойков 12, Константинов 12, Гайдарски 1, Салпаров - либеро (Е. Иванов 4, Д. Михайлов 1, Д. Милушев 2, Б. Йорданов 0)