2024-04-23 @ 11:10 EEST
СпортДобричлията Стоян Стоянов се нареди на четвърто място при юношите младша възраст

При отлична организация от петък до неделя се проведе международното колоездачно състезание за купа "Добрич - Херман". В четвъртото издание на турнира участваха колоездачи от Германия, Сърбия, Румъния, както и от клубовете в Бургас, Троян, Казанлък, Свиленград, Несебър, Разград, Сливен и Добрич. Умения в четириетапното състезание демонстрираха 43 момчета, като 26 въртяха педалите за отличията при юношите старша възраст, а 17 - при юношите младша възраст. Комплексен победител при юношите старша възраст стана Кристоф Май от колоездачния клуб в град Гера (Германия). Интересно е да се отбележи, че Кр. Май триумфира за втори път с купа "Добрич - Херман". За първото място немският състезател получи купа, златен медал и 300 евро от наградния фонд. На второ и трето място се наредиха също състезатели от Германия - Флориян Нарбит и Данило Купфернагел.

Най-успешно от добричките колоездачи се представи Стоян Стоянов, който зае четвърто място в крайното класиране на юношите младша възраст. Възпитаникът на треньора Димитър Господинов се нареди на второ място във втория етап на състезанието - 3,5 км изкачване индивидуално по часовник, като позволи само на Александър Катавей от Румъния да го изпревари. Стоян Стоянов пресече втори финалната линия и в общия старт на 100 км. В тази дисциплина победител стана Никола Козомара от националния отбор на Сърбия. В крайна сметка, малко не достигна на нашето момче, за да намери място в първата тройка на крайното класиране при юношите младша възраст.

За първи път в програмата на състезанието бе включен критериум за деца любители. Именно този старт предизвика може би най много емоции, защото освен малките състезатели, развълнувани бяха и техните родители. Децата бяха разделени в две възрастови групи - до 10 год. и от 10 до 15 год. Те трябваше със собствени велосипеди да изминат разстоянието от 5 км. Победил при десетгодишните стана Радосвет Димитров, следван от Емил Иванов и Александър Стоянов. В другата възрастова група първи финишира Светослав Славов, второ място зае Милен Маринов, а трето - Джанер Джеват. За момчетата, заели първо, второ и трето място, организаторите бяха осигурили купи и медали, а за всички останали участници имаше предметни награди.

Домакините от добричкия клуб със задоволство отбелязаха, че с всяка изминала година състезанието става все по-силно. Разбира се, една от  причините толкова много колоездачи да въртят педалите за купа "Добрич - Херман", е и солидният награден фонд - 1500 евро, като освен това победителите в отделните етапи си поделиха още 2000 лева. Както е известно, генерален спонсор на състезанието е приятелят на добричкия клуб по колоездене Бернд Херман. Основни спонсори са още Община Добрич, РДВР Добрич, КАТ - Добрич, ПК "Спорт и младежки дейности" - Добрич и фирма Изида".