2024-03-29 @ 14:01 EET
България победи Куба с 3:0

България поведе с 3:0 гейма (30:28, 25:19, 25:21)  на Куба на втория ден срещу този съперник от група "D" на Световната лига по волейбол в Двореца на спорта във Варна.

В първия гейм българските волейболисти поведоха с 4:3, но последва мощна игра на кубинците и момчетата на Мартин Стоев успяха да поведат отново едва към средата на гейма (12:11).

Латиноамериканците оказваха сериозна съпротива и бяха равностойни в големи периоди на мача, но българският отбор спечели със сърцата игра и без да се отказва да гони успеха в нито един момент.

Въпреки че кубинците бяха по-добри в блокадата, България поведе отново с 20:18 и в края на гейма не изпусна контрола.

Във втория гейм  само началото бе равностойно, след което българският отбор си осигури комфортна преднина, използвайки разконцентрирането в играта на кубинците.

Съперникът стана по-лесен за надиграване и след като поведоха с 13:8, нашите национали непрекъснато поддържаха сериозна дистанция в точките (14:9, 15:10, 17:11, 19:13, 22:16).

Накрая България взе и втория гейм с 25:19.

В решаващия трети гейм българите стартираха от позиция "хендикап", след като Куба поведе с 1:3, а после с 1:4 и 3:6.

Мачът бе труден за националите ни чак до средата на гейма. Кубинците често повеждаха, и чак след 18:18 България отново показа истинското си лице.

След поредното изравняване 21:21 отборът на Мартин Стоев не позволи повече никакви точки на съперника и взе гейма с 25:21.

Изненадващо след успеха Евгени Иванов заяви, че ще се раздели с националния отбор след световното първенство, ако, разбира се, България се класира за финалния кръг в Москва.  Това означава, че за него това бе последен мач пред варненска публика.

В следващия си мач България гостува на Египет, а Куба приема Република Корея. Надиграването с кубинците  по точки продължава, след като с тази победа им поведохме.

По регламент за финалната фаза на Световната лига се класират шест отбора - домакина на турнира Русия, четирите победители от групите, а последният участник ще бъде определен с уайлд кард от Международната волейболна федерация.

В другия мач: Република Корея - Египет - 3:1 (21:25, 25:22, 28:26, 25:19).

Временно класиране:

1 България 18 8 2 840:733 1.146 27 8 3.375
2 Куба 18 8 2 821:726 1.131 24 11 2.182
3 Корея 14 4 6 819:844 0.970 15 22 0.682
4 Египет 10 0 10 674:851 0.792 5 30 0.167

* при равенство в победите и загубите класирането се определя от точковото съотношение.