2024-03-29 @ 11:10 EET
Второ злато за Тезджан с 5 метра преднина
Тезджан Наимова спечели титлата и на 200 метра на Световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки само два дни, след като стъпи на върха на 100 метра, съобщи БТА, цитирана от Радио България.

19-годишната българка направо прегази конкуренцията, като финишира първа с личен резултат от 22,99 секунди при насрещен вятър от 0,8 м/с, оставяйки на повече от пет метра зад себе си останалите състезателки. Възпитаничката на амбициозния треньор Стойко Цонов отново бе най-бърза на старта - 0,163 секунди реакция, и до края бе просто безапелационна. Разликата от 60 стотни между нея и втората е най-голямата в историята на шампионатите на планетата. Наимова стана първата българка - двойна световна шампионка по лека атлетика за девойки и то в най-престижните дисциплини - 100 и 200 метра. Тя донесе и десета титла за България от световни първенства за юноши и девойки. Освен това 19-годишната българка е втората в историята лекоатлетка - двойна световна шампионка в спринта, след Вероника Кемпбъл (Ямайка) от Сантяго де Чили през 2000 година. Със сребърния медал се окичи Ванда Гомеш (Бразилия) - 23,59 секунди, а бронзовото отличие взе Евелина Клочек (Полша) - 23,63 секунди. Фаворитките Габи Майо (САЩ) и Анастейша Лерой (Ямайка) останаха без медали. http://dnes.dir.bg/