2024-04-23 @ 21:24 EEST
ШАХМАТЕН КЛУБ “ЕНЕРГИЯ 21” СЕ ВЪРНА ОТ ВАРНА КАТО ПОБЕДИТЕЛ
СпортВ продължение на два дни - на 14 и 15 октомври 2006 г., в град Варна се проведе индивидуално и отборно  междуобластно първенство по блиц, ускорен шах и класически шах.

От Варненска област участваха състезатели от пет шахматни клуба - “Каиса”, “Георги Даскалов”, “Варна”, “Веселин Топалов” и “Белослав”, а от област Добрич – състезатели само от един шахматен клуб - “Енергия 21”. Главни съдии на проявата бяха инж. Емил Бенлиев и м.с. Красен Николов. Партиите се играха в две зали на ОУ ”Г. С. Раковски“. За по - доброто представяне на нашите шахматисти голяма помощ оказаха присъстващите  сред публиката много родители от град Добрич, както и състезаващите се през тази година за други отбори от страната - Даниел Карадалиев, Емил Тодоров, Атанас и Мила Илкови.

В първият ден бяха първенствата по блиц  - в седем кръга,  с контрола за игра по 5 минути на всеки състезател. Участниците бяха разделени по пол и по възраст на следните групи: мъже, жени  20, 18, 16, 14, 12, 10 и 8-годишни момчета и момичета. Класирането бе индивидуално.

При мъжете участниците бяха 28 - най-добрите в момента 20 шахматисти от град Варна и 8 от град Добрич. Изненадващо за домакините шест от местата в призовата десятка в официалното класиране заеха представителите на ШК”Енергия 21” от гр. Добрич: първо място - Тома Киряков с 6 т., трето място - Тодор Спиров с 5,5 т.,   V място - Валери Рибаров с 4,5 т.,  VІІ място - Пламен Гочев с  4,5 т., VІІІ място  - инж. Емил Буюклиев с 4 т. и  Х място - Даниел Антонов с 4 т.

При момчетата най-успешно от нашия град  се представиха:  до 20 години - Найден Добрев с максимален резултат от 7 т., който  безапелационно е на първо място; до 18 години  - Христо Киряков и Иван Иванов - на ІІІ и ІV място; до 16 години първо и второ място разделят Митко Иванов и Георги Харитов  с по 7 т.; до 12 години на второ място е Тито Титов с 5,5 т., до 10 години на трето място е Атанас Атанасов и до 8 години на трето място е Християн Минчев.

Макар и да не заеха призови места, от момичета най-добре се представиха: Блага Давидова, Мария Колева, Радосвета Симеонова,  Мелек Нури, Весела Драганова и Кремена Кънева.

Първенствата по ускорен шах бяха в пет кръга, а  контролата за игра - по 16 минути на всеки състезател. И тук класирането бе  индивидуално. Призьори са съответно: при мъжете Пламен Гочев - ІІІ място, до 20 г. Найден Добрев отново І място и пак с максимален резултат; до 18 г. Иван Иванов – ІІ място, Христо Киряков – ІV място; до 16 г. Митко Иванов и Страцимир Костов разделят ІІ и ІІІ място  и  до 10 г. Атанас Атанасов – І място.

На втория ден се проведоха отборните и индивидуалните състезания по класически шах в пет кръга. Отборът ни при мъжете се класира на ІІ място, а при жените на ІІІ място. Отборите при момчетата  бяха разделени на две групи до 18 години, където  се класирахме на І място, а до 14 години сме на ІІ място. В индивидуалното класиране при момчетата по класически шах до 18 г. Йордан Господинов и Георги Харитов са на І – ІV място, а до 10 г.  Радослав Петковски е на І място.

Този успех на Шахматен клуб “Енергия 21” стана възможен благодарение и на подкрепата на д-р Евгения Георгиева - зам.-областен управител, Ваня Балчева - зам.-кмет и Нейчо Нейчев - началник отдел “Образование и култура” в община гр. Добрич, които помогнаха  да се осигури на децата и техните родители безплатен транспорт.

Следващата изява на създадения през тази година клуб е на 17 октомври 2006 г. от 14:00  ч. в зала “Веселин Топалов” в Център за ученическо техническо и научно творчество, където на шест компютъра ще се проведе първата международна среща по шахмат в България  по интернет между детски отбори на ЦСО ШК “Енергия 21” и ШК “Каиса” от Москва (Русия). Този клуб бе гост при откриването на  шахматната зала  “Веселин Топалов” в нашия град.

ШАХМАТЕН КЛУБ “ЕНЕРГИЯ 21” СЕ ВЪРНА ОТ ВАРНА КАТО ПОБЕДИТЕЛ | 0 брой коментари | Регистрация