2024-04-20 @ 02:24 EEST
Волейбол: България победи Япония с 3:1 гейма
Спорт,Пекин. България победи Япония с 3:1 гейма в мач от група "А" на олимпийския волейболен турнир за мъже. Първата част бе изключително равностойна и завърши 29:27 в полза на българските състезатели, а във втората Япония победи с 25:23. Третият гейм българските волейболисти успяха да спечелят с 25:21, а четвъртият с 25:19.

Поради контузиите на Тодор Алексиев и Константин Стойков, както и отсъствието на капитана Пламен Константинов, като за посрещач в мача е използван резервният диагонал Боян Йорданов. България вече има две победи с по 3:1 гейма от два мача на Олимпиадата, като заема 1-о място във временното класиране на група "А".
Мачът започна равностойно, като до първата техническа пауза японските волейболисти водеха с 8:5 точки. След нови добри изяви Япония поведе с 12:8, но последваха три точки за България за 12:11. Отлично на блокада се представиха Андрей Жеков и Владимир Николов и втората техническа пауза дойде при резултат 16:15 за България. Стигна се до 22:22, но след неуспешна атака на Боян Йорданов, Япония успя да поведе с 23:22, а при 24:23 дойде първия геймбол в тяхна полза. Той не бе реализиран и се стигна до ново равенство. Първата част завърши 29:27 в полза на България, въпреки че възпитаниците на Мартин Стоев направиха 7 грешки от начален удар.
Втората част започна с три поредни точки за България, а първата техническа пауза дойде при резултат 8:5, а след отлични изяви на Жеков и Казийски се стигна до 11:7. Японците започнаха да играят доста по-концентрирано, успяха да изравнят за 15:15, а втората пауза дойде при 16:15 за България. Мачът вървеше точка за точка до 21:21, но последваха три последователни за Япония, а геймът завърши 25:23 за Япония.
След като спечелиха втория гейм японските волейболисти започнаха по-добре и третия, като поведоха с 8:5. Добра атака на Владо Николов и 3 последователни точки от сервис на Боян Йорданов обърнаха резултата до 9:8 за България. Стигна се до 16:14 в полза на България, а добри изяви на Жеков, Иванов и Казийски направиха преднина от три точки за 20:17. Разликата се запази и третата част завърши 25:21 за България.
Волейболистите на Мартин Стоев стартираха четвъртия гейм отлично и поведоха със 7:1. Последва спад в тяхната игра и японците намалиха разликата на две точки за 7:9. Нови прекрасни изяви на Николов, Казийски и Жеков доведоха резултата до 16:11 за българския тим. До края на гейма българите не позволиха на японците да изравнят резултата и частта завърши 25:19, с което бе постигната и победата в мача.