Футбол: Световни квалификации, Зона Европа
Спорт Футбол: Световни квалификации, Зона Европа

София. Световни квалификации Зона Европа - Група 1

Резултати:

Албания - Швеция 0:0
Националните отбори на Албания и Швеция не успяха да се победят в световна квалификация. Това бе първи мач от програмата на група 1 зона „Европа” за класиране на световното първенство в Южна Африка през 2010 година. Срещата завърши при нулево равенство след изиграването на всичките 90 минути. Мачът се игра на стадион „Кемал Стафа” в Тирана, а главен съдия на мача бе Алберто Ундиано Маленко.

Унгария - Дания 0:0
Националните отбори на Унгария и Дания не успяха да се победят в световна квалификация. Двата тима се изправиха един срещу друг във втори мач от група 1 зона „Европа” за класиране на световното първенство по футбол през 2010 година в Южна Африка. Мачът се игра в Будапеща. Срещата завърши при нулево равенство.

Малта - Португалия 0:4
Португалия не срещна проблеми при гостуването си на Малта в световна квалификация от група 1 и спечели с 4:0. Резултатът бе открит от малтиеца Саид, който си отбеляза автогол в 24-ата минута. В 64-ата Уго Алмейда покачи на 2:0 за иберийците. В 70-ата Шимао направи резултата класически, а 8 минути по-късно съотборника на Бербатов в Манчестър Юнайтед, Нани оформи крайното 4:0.

Молдова – Латвия 1:2
Отборът на Латвия победи Молдова с 2:1 в първия мач от група 2 от квалификациите за световното първенство. Гиртс Карлсонс откри резултата за гостите от Латвия в 8-та минута. В 22-та Виталиус Аставжевс удвои. В 76-та минута Сергей Алексеев намали резултата за Молдова.

Израел – Швейцария 2:2
Отборът на Израел завърши наравно 2:2 срещу Швейцария в мач от 2 квалификационна група за световното първенство през 2010 година. Хакан Якин откри резултата за гостите в 45-та минута. 11 минути по-късно Куфо удвои за своя отбор. Домакините намалиха в 73-та минута чрез Йоси Бенаюн. В 90-та минута Сахар донесе равенството на своя отбор. В другите мачове от групата Латвия победи Молдова с 1:2, а Гърция води с 0:3 на Люксембург след 80 минути игра.

Люксембург – Гърция 0:3
Отборът на Гърция победи с 3:0 като гост аутсайдера Луксембург в световна квалификация от група 2. Торосидис откри резултата за бившите европейски шампиони в 38-ата минута, а в края на полувремето Гекас направи 2:0. Ангелос Харистеас оформи класическото 3:0 в 77-ата минута.

10.09. Латия – Гърция

София. Световни квалификации, Зона Европа - Група 3 (ОБЗОР)

Резултати:
Полша - Словения 1:1
Отборите на Полша и Словения не успяха да се победят, завършвайки при резултат 1:1 в мач от група 3 от квалификациите за световното първенство по футбол. В 17-та минута Михал Зевлаков откри резултата от дузпа в полза на домакините. В 35-та минута обаче Златко Дедич от Словения изравни. До края на мача двата отбора не успяха да си отбележат гол. В другия мач от групата между Словакия и Северна Ирландия след 70 минути игра резултатът е 2:0 в полза на домакините, след голове на Мартин Скртел и Хамсик.

Словакия - Северна Ирландия 2:1
Отборът на Словакия победи Северна Ирландия с 2:1 в мач от квалификационната група 3 за световното първенство по футбол през 2010 година. В началото на второто полувреме Матрин Шкртел откри резултата за домакините. В 70-та минута Марек Хамсик удвои за Словакия на стадиона в Братислава. В 82-та минута Северна Ирландия намали след автогол на Ян Дурица.
В другия мач от групата Полша и Словения завършиха при резултат 1:1. Така лидер в група 3 след първите изиграни мачове е Словакия с 3 точки.

Уелс - Азербайджан 1:0
Уелс победи Азербайджан с 1:0 в квалификационен мач от група 4 за световното първенство по футбол в ЮАР. Единственото попадение вкара Самуел Воукс в 83-та минута. В 68-та минута Фабио Луис Рахим от Азербайджан остави отбора си с 10 души на терена, след като получи втори жълт и червен картон. Уелс става лидер в група 4, преди изиграването на мача Лихтенщайн – Германия, който е от 21,45 часа.

Лихтенщайн - Германия 0:6
Немският национален отбор по футбол постигна категорична победа с 6:0 като гост над Лихтенщайн. На Стадиона във Вадуц Лукаш Подолски вкара два гола за немците в 21-ата и 48-ата минута, които окомчателно прекършиха домакините. Ролфъс (65'), Швайнщайгер (66'), Хицелшпергер (75') и Вестерман (86') довършиха тима на Лихтенщайн за крайното 6:0.

Испания – Босна и Херцеговина 1:0
Испания постигна трудна домакинска победа над Босна и Херцеговина с 1:0 на старта си на световните квалификации в група 5. единственото попадение за иберийците отбеляза Давид Вия в 58-ата минута. Европейските шампиони можеха да поведат доста по-рано, но в 36-ата същия Вия пропусна да отбележи дузпа. Футболистът на Литекс Джемал Берберович започна титуляр за бошняците и получи жълт картон още в 4-ата минута.

Армения – Турция 0:2
Отборът на Турция победи Армения с 2:0 в мач от група 5 в квалификациите за световното първенство по футбол през 2010 година. Резултатът за гостите откри Тунджай Шанлъ в 60- та минута. 18 минути по-късно Семих Семтюрк удвои за турците. Другите мачове от групата Белгия - Естония и Испания - Босна са по-късно тази вечер.

Белгия – Естония 3:2
Отборът на Белгия победи Естония с 3:2 като домакин. Сонк откри резултата за белгийците в 39-ата минута, а Зеньов изравни в 57-ата.
Зефър в 75-ата и Сонк пет минути по-късно дадоха комфортен аванс на домакините. В 90-ата минута Опер намали за Естония - 3:2, но времето не стигна за повече.

Украйна - Беларус 1:0
Украйна победи Беларус в световна квалификация. Това бе първи мач в група 6 зона "Европа" за класиране на световното първенство в Южна Африка през 2010 година. Мачът се игра в град Львов, а негов арбитър бе Никола Рицоли. Мачът завърши при резултат 1:0 за Украйна. Победното бе дело на новото попълнение на италианския Милан Андрий Шевченко. Той се разписа в 94-ата минута от дузпа.

Андора - Англия 0:2
Отборът на Англия започна борбата в група 6 на световните кваклификации с победа 2:0 като гост на Андора. С два гола на Джо Коул в 59-ата и 55-ата британците постигнаха успех в срещата.

Хърватия - Казакстан 3:0
Хърватия стартира с победа 3:0 като домакин срещу Казакстан в световните квалификации в група 6. Робърт Ковач изведе хърватите в 12-ата минута, а Лука Модрич направи 2:0 в 35-ата. Младен Петрич оформи класическото 3:0 в 80-ата минута.

Румъния – Литва 0:3
Румъния загуби от Литва с 0:3 в световна квалификация от група 7. Гостите поведоха в резултата в 33-ата минута с гол на Станкевичус. През втората част румънските футболисти се опитаха да изравнят, но допуснаха втори гол в 70-ата минута дело на Микулинас. Крайното 0:3 оформи Калонас в 86-ата минута.

Сърбия – Фарьорски острови 2:0
Отборът на Сърбия победи с 2:0 тима на Фарьорските острови в квалификационна среща за Мондиал 2010 в Южна Африка. Якобсен си вкара абтогол в 29-ата минута и даде аванс на сърбите. Никола Жигич затвърди успеха в 87-ата минута с второ попадение.

Австрия – Франция 3:1
Отборът на Австрия нанесе загуба на тима на Франция с 3:1 като домакин в среща от квалификациите за Мондиал 2010. Янко откри резултата за Австрия в 8-ата минута, а в края на полувремето Мексес си отбеляза автогол и направи 2:0 за домакините. Сидни Гову намали за Франция в 62-ата минута и даде надежди за тима си за нещо повече, но Иванчич в 73-ата реши всичко в трети гол във френската врата.

Грузия - Ирландия 1:2
Ирландия победи Грузия с 2:1 в световна квалификация от група 8, където е и отборът на България. Заради напрегнатата обстановка в Грузия, мачът се игра в немския град Майнц на „Вилдпаркщадион”. Двубоят бе първи от група 8 и дебют за новия селекционер на Ирландия Джовани Трапатони. Кевин Дойл в 13-ата минута и Глен Уилан в 70-ата отбелязаха головете за Ирландия. Роби Кийн подаде към Ейдън МакГийди, който центрира към Дойл и той откри резултата в 13-ата минута. До края на полувремето ирландските национали пропуснаха да удвоят своята преднина, след нови пропуски на Кийн и Хънт. През втората част символичните гости отново бяха по-добрия отбор на терена и в 70-ата минута Уилан се възползва от грешка на вратаря Лориа и направи 2:0. Крайният резултат оформи Кениа в 90-ата минута.

Черна гора - България 2:2
Черна гора и България завършиха наравно 2:2 в световна квалификация от Група 8. Головете за нашите вкараха Стилиян Петров и Благой Георгиев, а за домакините се разписаха Мирко Вучинич и Стеван Йоветич. България завърши мача в числено намален състав, след като Станислав Ангелов получи червен картон в края на срещата.

Кипър - Италия 1:2
Отборът на Италия постигна ценна победа с 2:1 като гост над тима на Кипър в среща от група 8 на квалификациите за Световното първенство в ЮАР през 2010 година. Антонио Ди Натале изведе италианците в 8-ата минута, но Алонефтис изравни 20 минути по-късно. В последната минута на двубоя отново Ди Натале вкара за 2:1 за Италия и донесе трите точки за тима си.

Македония – Шотландия 1:0
Македония победи Шотландия с 1:0 в световната квалификация от група 9 между двата тима. Двубоят се игра на стадиона в Скопие пред около 18 000 зрители, съобщава "Скай Спортс". Попадението за домакините бе отбелязано от Илко Наумовски в 5-ата минута на мача. Гоце Седловски изпълни свободен удар, топката бе избита от Крейг Гордън, но попадна в Наумовски, който вкара за 1:0. След гола македонските футболисти имаха още няколко добри възможности за удвояване на резултата. Горан Пандев и Горан Мазнов се отличиха с отлични пробиви, но не съумяха да преодолеят за втори път Гордън. В края на полувремето гостите от Шотландия се опитаха да изравнят, но ударите на МакФадън и Робсън не намериха целта. Така след 45 минути игра резултатът остана непроменен. Второто полувреме започна с натиск на Шотландия, който остана безрезултатен. В 58-ата минута Гордън спаси удар на Шумуликоски, а 5 минути по-късно се намеси отлично и след удар на Пандев от 10 метра. В 70-ата минута гостите претендираха за дузпа, след нарушение на вратаря на Македония срещу Макфадън, но главният съдия Павел Краулец не отсъди 11-метров наказателен удар. В 89-ата минута резервата Малоуни отправи силен шут, който бе спасен от македонския вратар Милошевски. Мачът завърши 1:0, а в игра за домакините се появиха футболистите на Левски и Черноморец Дарко Тасевски и Ванче Траянов, а като титуляр започна бившият играч на ЦСКА Робърт Петров.
След този мач Македония имат 3 точки в група 9, докато Шотландия са с 0.

Норвегия – Исландия 2:2
Норвегия и Исландия завършиха 2:2 в световна квалификация от група 9. Домакините поведоха в резултата в 36-ата минута с гол от дузпа на Стефан Иверсен. 2 минути по-късно Хелгур Хелгусон възстанови равенството. През втората част отново Иверсен даде преднина на Норвегия в 50-ата, а крайният резултат оформи Ейдур Гудйонсен в 69-ата.