ФУТБОЛ: СВЕТОВНИ КВАЛИФИКАЦИИ В ЕВРОЗОНАТА
Спорт ФУТБОЛ: СВЕТОВНИ КВАЛИФИКАЦИИ В ЕВРОЗОНАТА

Стокхолм. След изиграването на мачовете от група 1:

Швеция - Португалия 0:0
Унгария - Албания 2:0
Дания - Малта 3:0

ШВЕЦИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 0:0
Швеция и Португалия завършиха наравно 0:0 в световна квалификация от група 1. И двата тима имаха възможност да отбележат, но Ибрахимович и Уго Алмейда нямаха шанс. Любопитното е, че селекционерът на шведските национали Ларс Лагербек не извърши нито една смяна. Така домакините остават на второ място в групата с 5 точки, а португалците са едва четвърти с 4.

УНГАРИЯ - АЛБАНИЯ 2:0
Унгария взе важна победа с 2:0 в Будапеща срещу Албания в световна квалификация от група 1. Домакините откриха чрез Шандор Торгеле 3 минути след почивката. Роланд Юхаш оформи крайното 2:0 в 82-ата минута. Тежка контузия получи влезлият като резерва в 55-ата албанец Ямир Хика. Със спечелените 3 точки унгарците оглавиха класирането в групата със 7 точки, поне докато завърши мачът Швеция – Португалия.

ДАНИЯ - МАЛТА 3:0
Дания постигна безпроблемна победа с 3:0 над Малта в световна квалификация от група 1, играна в Копенхаген. Така домакините оглавиха класирането в тази група със 7 точки от 3 мача. Сьорен Ларсен успокои датчаните с гол още в 10-ата минута. Даниел Агер реши мача с гол от дузпа 20 минути по-късно. Отново Ларсен се разписа 2 минути след почивката и на практика след този гол срещата се доиграваше.

ГЪРЦИЯ - МОЛДОВА 3:0
Националният отбор на Гърция победи у дома тима на Молдова с 3:0, в мач от световните квалификации от група 2. Домакините поведоха в резултата в 31-та минута с гол на Ангелос Харистеас. В 40-а минута Константинус Катсоранис направи резултата 2:0. Харистеас добави още едно попадение в 51-а минута за крайното 3:0. Така с тази победа гърците останаха на първото място с пълен актив от 9 точки от 3 мача.

ЛЮКСЕМБУРГ - ИЗРАЕЛ 1:3
Националният отбор на Израел постигна победа с 3:1 като гост на Люксембург, в мач от световните квалификации от група 2. Гостите поведоха още в 1-та минута на двубоя, след като капитанът на тима Йоси Бенаюн реализира отсъдената от съдията дузпа. Люксембург се върна в мача в 15-а минута, когато Петерс успя да се разпише във вратата на Израел. През втората част гостите стигнаха до пълния успех с голове на Голан в 54-та и Тоема в 83-а минута. С тази победа Израел остана на второто място в групата с актив от 7 точки, като изостават на 2 от водача Гърция.

ШВЕЙЦАРИЯ - ЛАТВИЯ 2:1
Швейцария постигна трудна домакинска победа с 2:1 над Латвия в световна квалификация от Група 2. Швейцарците излязоха напред с гол на Александер Фрай в 63-ата минута. Шест минути по-късно положението на гостите стана съвсем тежко защото Юрис Лайзанс получи втори жълт картон и напусна терена. Въпреки това в 71-ата минута Денис Ивановс успя да изравни. Само две минути по-късно обаче Блес Н’Куфо донесе победата на Швейцария.

ПОЛША - ЧЕХИЯ 2:1
Националният отбор на Полша победи тима на Чехия с 2:1, в мач от световните квалификации от група 3. Домакините поведоха в резултата с гол на Павел Брожек в 27-а минута. В 53-а минута Якуб Блазчиовски удвои преднината на поляците. Почетното попадение за гостите отбеляза нападателят на Айнтрахт (Франкфурт) Мартин Фенин в 87-та минута. С тази победа Полша събра актив от 7 точки, колкото има и тима на Словения, и излезе начело в групата заради по-добрата си голова разлика.

САН МАРИНО - СЛОВАКИЯ 1:3
Словакия взе очаквана победа с 3:1 над Сан Марино в мач от група 3. Станислав Шестак изведе гостите напред в 33-ата минута, Ян Козак удвои в 39-ата. Анди Селва намали за Сан Марино точно преди почивката и даде надежда на домакините. Още в 50-ата минута обаче Мирослав Кархан се разписа и словаците отново поведоха с два гол. Защитникът Роман Кратохвил бе изгонен за втори жълт картон в 73-ата минута, но и това не успя да помогне на Сан Марино, които не се възползваха от численото си предимство и срещата завърши при този резултат.

СЛОВЕНИЯ - СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ
Словения победи Северна Ирландия с 2:0 и е с 7 точки, като заема лидерската в група 3 заедно с Полша, която също има 7 точки. Мачът между двата тима започна сравнително равностойно, като словенците се опитаха да наложат традиционния домакински натиск в началото на мача, но не успяха да го направят по най-добрия начин и ирландците задържаха дълго време резултата 0:0.Мачът бе нервен и гостите имаха шанс да открият първи резултата, но изпуснаха своите шансове. В 84-та минута бившият футболист на Литекс Миливое Новакович откри резултата, а минута по-късно Люблянкович удвои преднината на домакините, която се запази до края на мача.

ГЕРМАНИЯ - РУСИЯ
Германия победи Русия с 2:1 в един от най-интересните мачове от Група 4 на зона „Европа”. Немският тим постигна втора победа от три мача до момента. Русия пък претърпя първа загуба, след като в първия си мач през септември надделя над Уелс като домакин (2:1).
Мачът Германия – Русия се игра в Дортмунд. Лукаш Подолски изведе Германия напред в резултата още в 9-ата минута. Михаел Балак покачи на 2:0 в 28-ата минута. При този резултат дойде почивката. Шест минути след подновяването на играта Андрей Аршавин върна един гол, като до края на двубоя имаше достатъчно време гостите да стигнат до равенство. Това обаче не се случи и след днешните срещи Германия е лидер в класирането с актив от 7 точки, пред Уелс, който победи Лихтенщайн с 2:0, с 6 точки, Финландия, победила Азербайджан с 1:0, с 4 точки. По-нататък следват Русия с 3 точки, Азербайджан с 1 и Лихтенщайн с 1.

УЕЛС - ЛИХТЕНЩАЙН
Отборът на Уелс победи с 2:0 Лихтенщайн и излезе начело в квалификационна Група 4. Головете за домакините реализираха Едуардс (42’) и Фрик (80’-автогол). Победата за Уелс можеше да е по-изразителна, но в края на първото полувреме Белъми изпусна дузпа.
По-късно тази вечер е мачът Германия – Русия.
Уелс има 6 точки от 3 мача и е лидер във временното класиране. Германия и Финландия имат по 4 точки, но и мач по-малко.

ФИНЛАНДИЯ - АЗЕРБАЙДЖАН
Финландия постигна очакван успех с 1:0 у дома срещу Азербайджан в световна квалификация от група 4. Единственото попадение падна в 63-ата минута и бе дело на Микаел Форсел от дузпа. Десетина минути преди края на мача на терена се появи и ветерана Яри Литманен. Другите мачове от тази група днес са Германия – Русия и Уелс – Лихтенщайн.

БЕЛГИЯ - АРМЕНИЯ
Националният отбор на Белгия победи тима на Армения с 2:0, в мач от световните квалификации от група 5. Домакините поведоха в резултата в 22-та минута с гол на капитана Уесли Сонк. В 38-та минута рекордната покупка на Евертън Мароан Феилани се разписа за крайното 2:0. С тази победа Белгия се изкачи на второто място в групата с актив от 7 точки.

ТУРЦИЯ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 2:1
Турция взе трудна победа с 2:1 над Босна и Херцеговина в световна квалификация от група 5, играна на „Исмет Инюню” в Истанбул. Гостите стреснаха турците, повеждайки в 26-ата минута чрез Един Дзеко. Домакините успяха да изравнят едва в 51-ата минута чрез Сабри Саръоглу. Мевлут Ердинч успя да се разпише за 2:1 в 66-ата и успокои селекционера Фатих Терим и феновете в турската столица.

ЕСТОНИЯ - ИСПАНИЯ 0:3
Испания победи с класическото 3:0 Естония като гост в мач от Група 5. Гостите водени от Висете Дел Боске постигнаха третата си поредна победа и по този начин заемат лидерската позиция с пълен актив от 9 точки. Испанците вкараха два бързи гола, които бяха дело на Хуанито в 34-та минута и Вия в 38-та минута. По този начин резултатът 2:0 се запази и така двата тима се оттеглиха на почивка. Вия пропусна още няколко шанса да отбележи гол, а през второто полувреме Карлос Пуйол вкара третото попадение за Испания в 69-та минута. Домакините се опитваха да рушат играта с нарушение, но и това не им помогна.

АНГЛИЯ - КАЗАХСТАН 5:1
Англия постигна първата си победа на „Уембли” в квалификационна група 6. Селекционерът Фабио Капело дебютира пред домакинска публика с успех 5:1 над Казахстан. Досега англичаните имаха два мача като гости, които спечелиха (2:0 срещу Андора и 4:1 Хърватия). Въпреки наглед убедителния резултат, гостите дадоха сериозен отпор и първото полувреме завърши 0:0. Домакините откриха чрез Рио Фердинад в 52-ата минута, който засече с глава центриране от корнер. Александър Кучма си вкара автогол в 65-ата, притиснат от Уейн Рууни. Казахстанците все пак успяха да намалят 3 минути по-късно чрез Жамбил Кукейев. Два бързи гола на Рууни в 77-ата и 86-ата минути обаче предрешиха изхода на срещата. В последната минута Джеръмейн Дефо също се разписа за крайното 5:1.

УКРАЙНА - ХЪРВАТСКА
Украйна и Хърватия не успяха да си отбележат гол и завършиха наравно 0:0 в мач от група 6 в Харков. Мачът бе спокоен и коректен, като главният рефер даде само три жълти картона. Така Украйна продължава да е без загуба след три мача (7 точки), а хърватите са с 4. Малко по-рано в мач от същата група Англия спечели срещу Казахстан с 5:1.

РУМЪНИЯ - ФРАНЦИЯ 2:2
Националните отбори на Румъния и Франция завършиха 2:2, в мач от световните квалификации от група 7. Домакините поведоха в резултата още в 5-а минута с гол на бившият футболист на ЦСКА Флорентин Петре. В 17-а минута Дорин Гоян удвои преднината на своя отбор. Франция върна едно попадение в 36-а минута с гол на Франк Рибери. През втората част гостите се добраха до равенството с гол на Йоан Горкюф в 69-а минута. Така двата отбора събраха актив от по 4 точки, като заемат 4-тото и 5-тото място в групата.

СЪРБИЯ - ЛИТВА 3:0
Сърбия не срещна особени трудности и победи Литва с 3:0 в световна квалификация от група 7. Защитникът на Челси Бранислав Иванович откри още в 6-ата минута. Милош Красич удвои в 34-ата и сърбите дочакаха спокойно почивката. Арунас Климавичус получи червен картон и остави литовците с десет души на терена. Западните ни съседи се възползваха и 82-ата минута Никола Жигич оформи крайното 3:0. Сърбите оглавиха класирането в групата с 6 точки.

ФАРЬОРСКИ О-ВИ - АВСТРИЯ 1:1
Отборът на Фарьорските острови успя да измъкне изненадващо реми от Австрия в световна квалификация от група 7. Домакините поведоха веднага след почивката с гол на Боги Локин. Буквално в следващата си атака обаче австрийците успяха да изравнят чрез защитника Мартин Щранцъл. Така Фарьорите спечелиха първата си точка в тази квалификационна група.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 0:0
Отборите на България и Италия не успяха да си отбележат гол в среща от група осем на квалификациите за Мондиал 2010. Двубоят се игра пред около 40 хиляди зрители на националния стадион "Васил Левски". Мачът се разви с първоначален натиск на гостите, но постепенно България изравни играта. През втората част играчите на Пламен Марков задържаха повече топката, а италианците застрашаваха вратата на Иванков най-вече с центрирания и статични положения. За България Димитър Бербатов бе най-опасен в нападение, дейно подпомаган от Мартин Петров по лявото крило. Най-доброто положение за нашите изпусна Чавдар Янков две минути преди края, когато полузащитникът стреля от дистанция, но Амелия изби. Алберто Джилардино пък изпусна най-опасното положение за гостите в 72-ата минута, когато от няколко метра стреля встрани от вратата на Иванков.
Със спечелената днес една точка, италианците вече имат седем точки (три срещи) и останаха начело в групата. България има две точки от две срещи. В сряда българите гостуват на Грузия.

ГРУЗИЯ - КИПЪР 1:1
Грузия и Кипър завършиха наравно 1:1 в световна квалификация от група 8, в която е и България. Островитяните можеха да поведат от дузпа в 52-ата минута, но Михаил Константину пропусна. В 66-ата обаче той се реваншира и откри резултата. Домакините успяха да изравнят чрез звездата си Леван Кобиашвили в 73-ата минута. Това бе първата точка и за двата отбора в групата. Българите гостуват на „Борис Пайчадзе” в Тбилиси тази сряда.

ХОЛАНДИЯ - ИСЛАНДИЯ 2:0
Националният отбор на Холандия победи тима на Исландия с 2:0, в мач от световните квалификации от група 9. Домакините поведоха в резултата още в 15-та минута с гол на защитника на Хамбургер Йорис Матайсен. Нападателят на Аякс Клаас Ян Хунтелаар се разписа в 66-ата минута за крайното 2:0. С тази победа Холандия излезе начело в групата с пълен актив от 6 точки от 2 мача. Исландците останаха на последното място със само една спечелена точка.

ШОТЛАНДИЯ - НОРВЕГИЯ 0:0
Шотландия и Норвегия завършиха наравно 0:0 в световна квалификация от група 9. Двата отбора имаха положения на „Хепдън Парк”, но така и не успяха да се възползват от тях. Домакините не успяха да овладеят центъра на терена, а скандинавците така и не посмяха да упражнят по-силен натиск.