2024-03-29 @ 12:32 EET
Футбол: След световните квалификации в зона "Европа" (ОБЗОР)
Спорт Без почти никакви изненади преминаха и тези световни квалификации в зона "Европа". Като по-неочакван резултат може да се смята загубата на Гърция от Швейцария с 1:2 в Атина, както и нулевото равенство на Турция като гост на Естония. Иначе всички класни тимове на Стария континент взеха своето, макар и трудно в някои мачове. Англия, Германия, Испания, Холандия и Италия от нашата група спечелиха трите точки.

ГРУПА 1
Дания остана лидер след световните квалификации от Група 1. Скандинавците, които нямаха мач в сряда, имат 7 точки в актива си. Изненадата се случи в Брага, където Португалия не успя да победи Албания (0:0), останала с човек по-малко преди почивката. Унгария е на второ място със 7 точки, а португалците са на трето място с 5 точки, колкото имат и Албания и Швеция.

Малта – Унгария 0:1
Унгария се наложи с минималното 1:0 при гостуването си на Малта в мач от Група 1 на зона „Европа”. Единственото попадение в мача отбеляза Торгеле в 23-ата минута. Това е втората поредна победа за унгарците, които преди четири дни постигнаха успех като домакини на Албания с 2:0.

Португалия – Албания 0:0
Португалия продължи неубедителното си представяне в мачовете от световните квалификации. Като домакини португалците направиха нулево равенство с отбора на Албания в мач от Група 1 на зона „Европа” в световните квалификации. В 42-ата минута албанският национал Тели получи червен картон, но и това не помогна на Португалия, дори повече – в края на мача албанците бяха много близо да отбележат победния си гол, но само късмет спаси домакините от загубата. В момента в Група 1 първото място заема Дания – 7 точки, Португалия, Албания и Швеция са с по 5 точки, като шведите и датчаните имат един мач по-малко, а отборът на Малта е на последното място с 0 точки.

ГРУПА 2
Гърция загуби домакинството си на Швейцария с 1:2 в квалификациите от Група 2, но въпреки това остана лидер с актив от 9 точки, с една повече от Израел, завършил 1:1 като гост на Латвия. Швейцария е на третата позиция със 7 точки. Латвия е с 4 точки на четвъртата. В третата среща Люксембург и Молдова не си отбелязаха гол и останаха на дъното в групата.

Латвия – Израел 1:1
Латвия и Израел не успяха да се победят и завършиха наравно 1:1 в световна квалификация от Група 2. Гостите откриха резултата в началото на второто полувреме, когато се разписа Йоси Бенаюн. Домакините изравниха в края на мача, когато се разписа Колесниченко.
След този мач Израел излезе на второ място във временното класиране, като има на сметката си 8 точки след 4 мача.
Лидер в групата е Гърция с 9 точки от 3 мача.

Люксембург – Молдова 0:0 .
Отборите на Люксембург и Молдова не успяха да си отбележат гол в мач от Група 2 на световните квалификации. Единственото, с което се запомни този двубой, бе доста груба игра от страната на молдовския тим, като играчите Ребежа Раду, Игор Пикушчак и Игор Армас получиха жълти картони. След този мач в групата лидир е отборът на Гърция – 9 т, Израел с 8 точки заема второто място, Швейцария, Латвия, Люксембург и Молдова са с 4 точки.

Гърция – Швейцария 1:2
Швейцария победи изненадващо Гърция с 2:1 насред Атина в мач от Група 2. Гостите бяха по активните и показаха невероятен хъс за победа и заслужено се поздравиха с успеха. Първото попадение за гостите отбеляза звездата на тима Алекс Фрей от дузпа в 42-та минута и така на почивката Швейцария водеше в резултата. Ангелос Хариестеас изравни резултата в 68-та минута, а в 77-та минута Н’Куфо донесе победата на гостите.

ГРУПА 3
Словакия продължи убедителното си представяне в Група 3, след като победи пореден основен съперник за първата позиция - Полша, с 2:1 като домакин. Така словаците продължават да бъдат на първо място в класирането с актив от 9 точки от четири срещи. Полша и Словения делят второто място с по 7. Словенците загубиха с 0:1 гостуването си на Чехия, която спечели първи три точки от своите три мача до този момент. Северна Ирландия също се поздрави с първи успех - 4:0 над аутсайдера Сан Марино.

Чехия – Словения 1:0
Националният отбор на Чехия победи у дома тима на Словения с 1:0 в световна квалификация от група 3 в зона Европа. Единственото попадение в срещата бе дело на Либор Сионко в 63-та минута на мача. Това бе първата победа за Чехия от началото на квалификациите, като с нея тимът събра актив от 4 точки и заема 4-тото място в групата. Словения остана на втората позиция в групата с актив от 7 точки.

Словакия – Полша 2:1
Словакия обърна Полша за 2 минути след като губеше с 0:1 и победи с 2:1 и по този начин е един от лидерите на Група 3 с 7 точки, колкото имат Слования и Полша. Гостите поведоха чрез Смоларек с 70-та минута, но в 85-та и 86-та минута Шестак вкара две попадение за словаците с което донесе победата на своя тим.

Северна Ирландия – Сан Марино 4:0
Отборът на Северна Ирландия в Белфаст записа убедителна победа с 4:0 над Сан Марино в мач от Група 3 на зона "Европа" в световните квалификации. В 30-ата минута резултатът бе открит от Дейвид Хийли, а в 43-ата минута Грънт МакКан удвои предимството на Северна Ирландия. Само десет минути след началото на второто полувреме с великолепния си гол Кайл Лаферти направи резултата 3:0, а в 74-ата минута Стивън Дейвис оформи крайното 4:0. Марани от състава на гостите бе отстранен през втората част. Сан Марино без нито една спечелена точка продължава да е на последното място в група 3, а Северна Ирландия с 4 точки е на предпоследното място. Лидер в групата е Словакия с 9 точки.

ГРУПА 4
Без изненади преминаха квалификациите в Група 4. Русия и Германия постигнаха очаквани победи, съответно над Финландия (3:0) и Уелс (1:0). Победата на немския тим обаче дойде доста трудно в Мьонхенгладбах.

Русия – Финландия 3:0
Националният отбор по футбол на Русия победи Финалдия с 3:0 и излезе на второ място във временното класиране в квалификационна Група 4. Гостите от Финалндия си отбелязаха по един автогол в двете полувремена, а крайното 3:0 оформи Аршавин секунди преди края на мача.
След този двубой Русия събра на сметката си 6 точки и излезе на второ място във временното класиране в Група 6. Лидер е Германия със 7 точки. Финландия е на 4-о място с 4 точки.
Селекционерът на Русия Гуус Хидинк остана доволен от победата на отбора си в мача от световните квалификации, в който руснаците надиграха Финландия с 3:0. „Щастлив съм, че победихме след тежката загуба от Германия. Добре, че в началото на второто полувреме успяхме да отбележим гол, но за съжаление, това не се случи толкова бързо, колкото бих искал. В мача срещу германците ние имахме поне шест голови възможности, които не успяхме да реализираме, а в този двубой - осем. Това е нормално. Разбира се, ми се иска да имаме повече точки след три мача, но това е футбола”, заяви холандският специалист, цитиран от „Газета.ру”.

Германия – Уелс 1:0
Германия победи трудно Уелс едва с 1:0 в мач от Група 4 на зона „Европа”. Немският тим е лидер с 10 точки в актива си от четири срещи. Русия е на втората позиция с 6 точки, но мач по-малко. Уелс има също 6 точки.
Мачът Германия – Уелс се игра в Мьонхенгладбах. Единственото попадение отбеляза играчът на Хамбургер Пьотр Троховски в 72-ата минута на двубоя. Попадението обаче не дойде без помощта на рикошет. Михаел Балак уцели гредата, докато вратарят на гостите Уейн Хенси направи редица спасявания. Като цяло мачът бе равностоен откъм положения.
Селекционерът на Германия Йоaким Льов остана доволен от победата на германския тим над Уелс (1:0) в мача от световните квалификациите и сподели, че именно силният дух e помогнал на отбора му да постигне тази победа. „Напълно съм доволен съм от шестте точки, които спечелихме в последните два мача. Ние сме лидери на Група 4 и 10 точки са солиден резултат. Що се отнася до мача срещу Уелс – ние очаквахме, че техният тим ще играе много дълбоко и ще отделя основното внимание на защитните си действия, но по време на второто полувреме атаките ни бяха по-изразителни и по-опасни. Благодарение на силния ни дух успяхме да отбележим гол, който ни донесе победата”, коментира Льов, цитиран от „Билд”.

ГРУПА 5
Испания успя да победи много трудно Белгия с 2:1 като гост и с това да затвърди отличното си представяне в световните квалификации, само няколко месеца след спечелването на европейската титла. Турция се спъна като гост на Естония и записа второ равенство. Босна и Херцеговина очаквано победи Армения - 4:1.

Босна и Херцеговина – Армения 4:1
Босна изнесе поредния си силен мач и този път разби с 4:1 Армения в мач от Група 5. Домакините затвориха арменците в тяхното поле и непрестанно атакуваха. Първият гол за босненците вкара Емир Спахич в 31-та минута, а 8 минути по-късно Дзеко удвои резултата и при 2:0 двата тима се оттеглиха на почивка. В 55-та минута Муслимович удвои резултата и домакините логично спаднаха оборотите. В 85-та минута арменците вкараха почетно попадение, което бе дело на Минасян, а 4 минути по-късно Муслимович вкара второто си попадение в мача и оформи крайното 4:1.

Естония – Турция 0:0
Националните отбори на Естония и Турция постигнаха нулево равенство в мача от Група 5 на световните квалификации в зона "Европа", като това е първата точка за Естония. Естонският тим успа да се измъкна от последното място в групата. В момента на дъното на групата е отборът на Армения, който няма нито една точка след трита си мача.

Белгия – Испания 1:2
Испания победи с 2:1 Белгия много трудно като гост. Домакините наложиха успешно натиск и вкараха гол, който бе дело на Уесли Сонк в 7-та минута. В развоя на мача испанците атакуваха непрестанно и логично в 36-та минута изравниха резултата чрез Иниеста. В 88-та минута Давид Вия оформи крайното 2:1 за Испания и по този начин испанците са с пълен актив от точки.

ГРУПА 6
Англия продължи с отличната си игра и резултатност в световните квалификации. Островитяните нямат загубена точка под ръководството на Фабио Капело след успех над Беларус с 3:1 в Минск. В другата среща от групата Хърватия очаквано разгроми Андора - 4:0.

Хърватия – Андора 4:0
Хърватия победи Андора с 4:0 в мач от група 6. Домакините можеха да постигнат още по-убедителен резултат, но пропуснаха много шансове за гол. Резултатът откри Иван Ракитич в 16-та минута, а в 32-та Ивица Олич удвои от дузпа и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:0 за домакините. В 76-та минута Лука Модрич направи резултата класически, а в 86-та минута Ракитич вкара второто си попадение в мача и оформи крайното 4:0.

Беларус – Англия 1:3
Англия постигна четвърта поредна победа в световните квалификации, след като се наложи над Беларус с 3:1 като гост в Минск. До този момент селекционерът на островитяните Фабио Капело няма загубена точка начело на Англия в официален мач. Стивън Джерард изведе гостите напред в резултата в 12-ата минута след топовен удар от около 30 метра. В 29-ата минута обаче Беларус изравни благодарение на Ситко и при 1:1 дойде почивката. Малко след подновяването на играта намиращият се в отлична форма нападател на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни даде нова преднина на Англия. Той се възползва от подаване на Емил Хески. Отново Рууни оформи крайното 3:1 след чудесен пас на Стивън Джерард 16 минути преди края.
Дейвид Бекъм се появи в игра едва в 88-ата минута.
Така Англия има пълен актив от 12 точки в Група 6, пред Хърватия със 7, Украйна със 7 /-1 мач/, Беларус с 3 /-1/, Казахстан с 3 и Андора с 0 точки.

ГРУПА 7
Сърбия е лидер в Група 7 след световните квалификации. Западните ни съседи победиха намиращия се в ужасна форма тим на Австрия, оставил отлично впечатление от отминалото европейско първенство, с 3:1 във Виена. В другата среща намиращият се в добра форма от началото на цикъла за Мондиал 2010 тим на Литва победи Фарьорски о-ви с 1:0.

Литва – Фарьорски о-ви 1:0
Литва победи Фарьорски о-ви с минималното 1:0 в мач от Група 7 на зона "Европа". Единственото попадение в мача, който се игра в Каунас, отбеляза Томас Данилевичус в 20-ата минута. Това е третата победа за литовците от началото на квалификационната кампания, започнала за тях с победа над Румъния с 3:0 като гост.

Австрия – Сърбия 1:3
Австрия допусна първа домакинска загуба в квалификационния цикъл в група 7 след като загуби от Сърбия с 1:3 насред „Ернст Хапел”. Гостите буквално смачкаха австрийците, които бяха напълно различен отбор от мача с Франция, когато победиха с 3:1. Първото попадение за гостите от Сърбия отбеляза Красич в 15-та минута, а само три минути по-късно Йованович добави още един гол. Австрийците започнаха да нападат, но след контраатака Обрадович направи резултата класически в полза на Сърбия. Почетното попадение за домакините вкара Марк Янко в 80-та минута.

ГРУПА 8
България остана на третото място в своята група 8 след световните квалификации от сряда. Националите ни завършиха 0:0 като гости на Грузия и оставиха много лоши впечатления с играта си. За сметка на това, Италия победи Черна гора с 2:1, макар и трудно, и оглавяват класирането с 10 точки, със 7 пред България. Нашите обаче са с мач по-малко. Ейре победи Кипър с 1:0 и заема втората позиция със 7 точки и мач по-малко.

Грузия - България 0:0
Грузия и България завършиха 0-0 в световната квалификация от група 8 на зона "Европа". Българският отбор показа много слаба игра и единствено намесите на Георги Петков предотвратиха убедителна загуба. Така тимът на Пламен Марков записа третото си поредно равенство, с което намали още шансовете си за класиране на Световния шампионат в Южна Африка през 2010 година.
Двубоят на ст. "Борис Пейчадзе" в Тбилиси започна с остри атаки на грузинците, които отправиха своя първи опасен удар още в третата минута. Тогава след центриране от корнер нападател на домакините стреля към долния ляв ъгъл на Георги Петков, който се намеси стабилно. Две минути след това дълго подаване зад защитата на България остави Шашиашвили сам срещу Петков, който излезе напред и се сблъска с грузинеца. Съдията не отсъди нарушение на никой от двамата и топката излезе в аут. В 10-ата минута нов пропуск на Тунчев остави грузинец на стрелкова позиция, но отново Петков се справи с удара по неговата врата. В 17-ата минута домакините пропуснаха своя най-добър шанс за гол. Тогава след непряк свободен удар те разиграха заучено положение, което остави Квахадзе непокрит в наказателното поле, но силният му изстрел мина на сантиметри от вратата. Поради контузия заменен в българския състав в 28-ата минута бе Мартин Петров, който в продължение на няколко минути даваше знаци на щаба ни, че не може да продължи. На негово място се появи Ивелин Попов. След напускането на Петров натискът на грузинците се засили и те пропуснаха два нови шанса. Първо далечен шут на грузинец бе спасен от Петков, а след това пак вратарят на Левски предотврати попадение, този път след удар от малкото наказателно поле.
През цялата първа част състезателите на Пламен Марков така и не успяха да създадат нито едно положение, като почти всички топки се подават към Бербатов, който бе зорко пазен от няколко защитници. Единствено в даденото продължение от съдията Бербатов получи шанс да стреля, но ударът му с глава от малкото наказателно поле не намери целта.
След подновяването на играта Петков спаси за пореден път своята врата, след като Готиридзе стреля от 15 метра фронтално срещу него. В същото време Пламен Марков извърши и втората си смяна като на терена се появи Станислав Ангелов на мястото на Стилиян Петров. След 60-ата минута българите изнесоха играта и започнаха да комбинират по-успешно в половината на Грузия. В 65-ата минута след центриране от фаул на Благой Георгиев, на задната греда Тунчев можеше да отбележи, но изпрати топката в аут. Две минути по-късно Станислав Ангелов проби през няколко грузински футболисти и намери Стилиян Петров сам срещу вратаря Ломая, който спаси слабия удар на българина. Домакините пропуснаха в последните минути от срещата нови чисти положения. При второто от тях топката дори срещна гредата над Петков.

Италия - Черна гора 2:1
Италия остана лидер в нашата Група 8, след като победи трудно бойкия тим на Черна гора с 2:1 като домакин. По този начин възпитаниците на Марчело Липи събраха 10 точки в актива си. Ирландия пък победи Кипър с 1:0 в Дъблин и остана на второто място със 7 точки, но мач по-малко. Българският тим е трети с 3 точки от три двубоя. Мачът Италия – Черна гора се игра в Лече. Алберто Акуйлани изведе домакините в 8-ата минута, след като се възползва от добро подаване от дясно в наказателното поле и на празна врата прати топката в мрежата. Десет минути по-късно Мирко Вучинич изравни след самостоятелен пробив. В 28-ата минута обаче италианците отново взеха преднина от един гол. Отново Акуйлани простреля черногорската врата, този път с диагонален шут от наказателното поле.
В следващите мачове през март Италия е гост на Черна гора, а България – на Ирландия.

Ирландия - Кипър 1:0
Ирландия постигна трудна победа над Кипър с 1:0 в мач от от Група 8. По този начин домакините имат 7 събрани точки и се нареждат на второ място след Италия с 10 точки. Ирландците играха разумно и този мач бе повече тактическо надлъгване. Забеляза се, че гостите от Кипър играят много добре и са запомнили играта на своя съперник от миналите квалификации и безспорно ги затрудниха. Гостите имаха няколко изгодни положения за гол, които обаче пропиляха. Голът за домакините вкара Роби Кийн, който се разписа в 5-та минута.

ГРУПА 9
Холандия победи Норвегия с 1:0 като гост в един от най-интересните световни квалификации. Така холандците нанесоха първо поражение на скандинавците и заемат първото място в Група 9 с пълен актив от 9 точки след три мача. Норвегия е на последната позиция с 2 точки. В другата среща от групата Исландия се наложи над Македония с 1:0 в Рейкявик.

Норвегия – Холандия 0:1
Националният отбор на Холандия постигна нова победа в световните квалификации. Този път възпитаниците на Берт Ван Марвайк победиха тима на Норвегия като гост с 1:0. Единственото попадение в срещата бе дело на футболиста на Байерн (Мюнхен) Марк Ван Бомел в 62-а минута на мача. Така с тази победа Холандия остана начело в група 9 с пълен актив от 9 точки от 3 мача.

Исландия – Македония 1:0
Исландия победи Македония с минималното 1:0 в мач от група 9. Голът за домакините бе дело на Гунарсон, който първо изпусна дузпа и след това довкара топката във вратата на македонците в 16-та минута. Гостите имаха също няколко изгодни положения за гол, които обаче пропуснаха. За домакините пропуски направиха Гунарсон и Гудйонсен, а за гостите с такива се отличи Горан Пандев.