изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-20 @ 20:20 EEST
Паламудена треска обхвана рибарите    
Лов и риболов
Бургаският залив ври от паламуд от няколко дни похвалиха се рибари. В Несебър лодките се завръщали с по 1500 – 2000 парчета наведнъж, сподели Георги Пейчев – собственик на рибопреработвателно предприятие и кораб в Царево, цитиран от БГНЕС.


На юг все още е слаб уловът и има единични случаи на хванати по 200 – 300 риби, продължи той. “Все още сме в очакване, защото паламудът е на север и се храни. След месец вече ще е тук”, каза риболовецът. За миграцията на паламуда има специфична терминология. Когато е на север, се нарича “деври”/от гръцки, което означава север/, а когато рибата е “пътна”, тя се движи на юг, обясни Пейчев. В момента паламудът е с тегло 700 – 750 грама, а след месец ще е най-малко килограм.
Времето от края на октомври до началото на декември рибарите наричат “паламудена треска” и според тях тя не може да се сравни с нищо друго. Често тя продължава и след Никулден и стига до Нова година. “В момента водата е все още топла и пасажите от цаца са на 60-70 метра дълбочина. Тъй като паламудът се изхранва с цацата, и той е там. Пасажите са навърте, на около 2-3 мили от брега”, обясни началникът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури/ИАРА/ Джемил Кадиш. Според него най-много паламуд в момента има под Созопол и край Варвара, но не се ловят тонове. Уловът тепърва предстои и рибарите ще бъдат доволни, смята Кадиш.
Това, че тази есен ще има богат улов на паламуд, прогнозираха още в началото на септември стари рибари от Поморие. Още тогава морето гъмжеше от циганка /така наричат дребните екземпляри до 500 грама/. Паламуд се лови навътре в морето, а това е и най-лакомата риба. Тя се движи на пасажи и следва прехраната си – дребният сафрид и цацата. Мястото, където се хвърлят мрежите, се разпознава по тапите, които като шамандури стоят над повърхността. Всяка риба има сезон, през който се лови, обясниха рибари. През пролетта тръгват попчетата, след това е сафридът, който засега е дребен и се нарича граца. През октомври е уловът на едър сафрид и паламуд. burgas.dir.bg
 


Сходни връзки

Паламудена треска обхвана рибарите | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.10 секунди