2024-04-19 @ 08:13 EEST
България загуби с 1:3 от Куба в Световната лига
Българският мъжки национален отбор по волейбол загуби с 1:3 от Куба първия си мач от тазгодишното издание на Световната лига. Българите спечелиха първия гейм с 26:24, но загубиха следващите три с 27:29, 18:25 и 22:25.

Изключително важен се оказа вторият гейм, който нашите национали можеха да спечелят при 24:23 в своя полза, но обратът ги пречупи и едва в края на четвъртия гейм, когато ножът вече бе опрял до кокала, те показаха, че не са просто туристи до Острова на свободата.
Пред 8000 зрители в зала "Суидад Депортива" в Хавана българите бързо дръпнаха в резултата в началото на първия гейм с 3:1 след мощна атака на Матей Казийски и блокада на Красимир Гайдарски. До първото техническо прекъсване България увеличи леко преднината си на 8:5 след блок-аут на Владимир Николов. Играта продължи точка за точка до 11:8, след което кубинците успяха да изравнят при 11:11 след грешка от сервис на Казийски и два аса на Роберланди Симон, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Последваха нови три мощни сервиса на Симон, атаки на Роландо Сепеда и Йоандри Леал - 14:11 за Куба и второ прекъсване за Пранди. Това явно даде ефект и "трикольорите" намалиха на 13:14 след атака през центъра на Гайдарски и мощна контраатака на Владо Николов, но втората техническа пауза дойде при 16:13 за волейболистите от Острова на свободата нови две успешни атаки на Леал. Последва тройна кубинска атака срещу Христо Цветанов и ас на Сепеда и 18:13, но българските момчета върнаха две точки след грешки на домакините - 15:18. Разликата се запази до 20:17, след което възпитаниците на Силвано съумяха да изравнят при 20:20 след три поредни атаки на Казийски, което принуди кубинският наставник Орландо Блекууд да вземе тайм-аут. Двата отбора заиграха точка за точка до 22:22, след което България поведе с 23:22 след ас на Казийски. В крайна сметка българските "лъвове" спечелиха трудно първия гейм с 26:24 след технично отиграване на Владо Николов и невероятна атака от втора линия на Казийски.
Втората част на мача тръгна равностойно, но след мощна атака на 15-годишното дете-чудо Вилфредо Леон Куба поведе с 7:5, а техническата пауза дойде при резултат 8:6 след атака в аут на Тодор Алексиев. Българските волейболисти изравниха при 10:10 след грешка на Симон, но кубинците веднага си върнаха преднината при 12:10 след успешни атаки на Сепеда и Леал. Двата отбора продължиха да играят точка за точка и второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:14 за Куба след нова успешна атака на Сепеда. Момчетата на Пранди отново изравниха при 17:17 след грешка на кубинските волейболисти и отлична единична блокада на Казийски срещу Леон. Последва ново равенство при 18:18, след което България дръпна с 19:18 след атака в аут на Леон, което накара Блекууд да поиска тайм-аут. Домакините допуснаха нови две грешки - 21:18 за "лъвовете" и второ прекъсване за Блекууд и отбора на Куба. Кубинците намалиха на 20:21 след технично отиграване на Симон и блок-аут на Леал и тайм-аут за България. Въпреки това Куба изравни при 21:21 след нов блок-аут на Леал. Двата състава се захапаха и за пореден път заиграха точка за точка, но Куба спечели драматично гейма с 27:29 след два аса на капитана Симон, след като "трикольорите" изпуснаха четири възможности да го направят първи - 1:1.
И третият гейм започна равностойно, но след грешка от сервис на Тодор Алексиев и блокада на Леон Куба поведе с 5:3. Техническото прекъсване дойде при резултат 8:5 за волейболистите от Острова на свободата след невероятна контраатака на Леон. Последва ас на Леал и задържана топка на Андрей Жеков - 10:5 за Куба и тайм-аут за Силвано Пранди. След две грешки на кубинците България стопи разликата на 7:10. Българските "лъвове" намалиха още изоставането си на 10:12 след фантастична атака на Владо Николов, което накара кубинският наставник Орландо Блекууд да поиска тайм-аут. Кубинските волейболисти си върнаха част от преднината си до втората техническа пауза, която дойде при резултат 16:12 за домакините след атака през центъра на Османи Камехо. Разликата набъбна на 18:12 след грешка на Жеков и блокада на Леал, което накара Пранди да поиска тайм-аут. Разликата се запази до 22:16, когато на полето за България се появи 19-годишният Цветан Соколов на мястото на волейболист №1 за 2008 година Владо Николов. Независимо от това Куба спокойно затвори гейма при 25:18 след мощна атака на Леон и 2:1 гейма за домакините.
В началото на четвъртия гейм италианския наставник Пранди заложи в стартовата шестица на Светозар Иванов вместо Гайдарски и Методи Ананиев на мястото на Алексиев. След технично отиграване на капитана Симон и два аса Леон Куба дръпна с 5:1 и прекъсване за Пранди и България. Кубинските волейболисти продължиха да играят много добре и първата техническа пауза дойде при резултат 8:3 в тяхна полза след поредна успешна атака на Леал. Българските "трикольори" съумяха да стопят разликата на 9:12 след две блокади на Теодор Богданов и успешна атака на Ананиев, което накара треньорът на домакините Блекууд да вземе прекъсване. До второто техническо прекъсване волейболистите от Острова на свобода си върнаха преднината - 16:11 след сервис в аут на Богданов и блокада на Сепеда срещу Владо Николов. Куба увеличи предимството си на 20:13 след ас на Леал и нова блокада на Леон срещу Казийски. Постепенно българите намалиха изоставането си до 20:23 след ас на Владо Николов, а след това на 22:24 след атака в аут на Леал и прексване за Блекууд и Куба. В крайна сметка домакините успешно затвориха гейма при 25:22 след мощна атака през центъра на капитана Симон, а с това спечели и мача с 3:1. Следващият двубой е утре по същото време.
Куба: Йоандри Диас, Роландо Сепеда, Роберланди Симон, Вилфредо Леон, Йоандри Леал, Османи Камехо – Густаво Алварес-либеро (Оделвис Доминико, Лиансен Естрада, Кейбир Гутиерес-либеро)
Старши-треньор: Орландо Самуелс Блекууд
България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Христо Цветанов, Красимир Гайдарски, Тодор Алексиев - Теодор Салпаров – либеро (Мартин Пенев, Светозар Иванов, Цветан Соколов, Методи Ананиев, Теодор Богданов)
Старши-треньор: Силвано Пранди (Италия). /БЛИЦ

България загуби с 1:3 от Куба в Световната лига | 0 брой коментари | Регистрация