2024-03-29 @ 09:01 EET
Бразилски триумф с обрат срещу САЩ
НовиниОтборът на Бразилия спечели за втори пореден и общо трети път турнира за Купата на конфедерациите, след като на финала победи изключително драматично приятната изненада САЩ с 3:2.

"Селесао" губеше на почивката с 0:2, но през второто полувреме на терена сякаш излзязоха други футболисти. Подобно на полуфинала срещу Испания, когато детронира първенеца на Европа, тимът на САЩ демонстрира убийствена ефективност и до почивката реализира двете си на-сериозни голови възможности чрез Демпси и Лендън Донован. Остриетата на старши треньора Боб Брадли наказаха кошмарни грешки в защитата на Бразилия и максимално доближиха отбора си до първи голям международен трофей. В тези минути "селесао" не приличаше на себе си и няколкото удара по посока вратата на Хауърд не затрудниха особено опитния страж.

Още в 46-ата минута обаче Луиш Фабиано върна един гол с кинжален удар в ъгъла, а съотборниците му се надпреварваха да пропускат изгодни положения пред вратата на блестящия Хауърд. Американците постепенно изпаднаха в тотално опълчение и опасностите пред вратата им следваха една след друга. Реферът Мартин Хансон също удари едно рамо на янките, като не призна редовен гол на Кака. В 60-ата минута нападателят стреля с глава, топката се плъзна по страничната греда, отби се в горната и тупна около голлинията. Повторенията показаха, че има гол, но реферът Хансон не видя добре ситуацията и САЩ запази преднината си. Натискът на петкартните световни шампиони продължи и в 74-ата минута отново Луиш Фабиано бе точен, довкарвайки топката с лава след удар на Робиньо в гредата. Бразилците не намалиха темпото и накрая заслужено ликуваха. Центриране от ъглов удар на резервата Елано бе засечено с глава от Лусио и този път Хауърд беше безпомощен - 3:2 за южноамериканците и титла в генералната репетиция за световното първенство догодина.

САЩ: Хауърд; Спектър, Ониеву, Боканегра, Демерит; Фейлхабер (75 - Борнстейн), Кларк, Демпси, Дейвис, Алтидор, Донован
Старши треньор: Б. Брадли
Бразилия: Ж. Сезар; Майкон, Лусио, Луизао, А. Сантош (66 - Д. Алвеш); Ф. Мело, Ж. Силва, Кака, Рамиреш (67 - Елано); Робиньо, Л. Фабиано
Старши треньор: К. Дунга

Жълти каптони: Боканегра (САЩ); Лусио, А. Сантош, Мело (Бразилия). /БЛИЦ