2024-04-20 @ 12:31 EEST
България победи драматично Куба
СпортПред погледите на президента Георги Първанов, президента на Чехия Вацлав Клаус, президента на Международната волейболна федерация Цзичжун Вей и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов България успа да победи Куба след тайбрек в мач от група С на Световната волейболна лига, съобщава БТВ.

През първата част след три поредни изравнявания гостите успяха да поведат с 3 точки при 6:3. При първото техническо прекъсване кубинците водеха с 8:4. След няколко грешки на блокада и атака на националите ни гостите успяха да поведат в резултата със 7 точки при 13:6. Последваха 4 поредни точки за България и пасива на домакините бе намален до 3 точки - 10:13. Г остите успяха да реализират 8 поредни точки и поведоха с 24:12 и успяха безпроблемно да затворят гейма с 25:13.

След две изравнявания в началото на втория гейм Куба успя да поведе с 4:2. Домакините обаче успяха да изравнят резултата при 6:6. При първото техническо прекъсване гостите водеха с 8:6. Домакините изравниха точките при 10:10 и след още 3 изравнявания поведоха в резултата. При второто техническо прекъсване националите ни водеха с 16:14. Гостите обаче изравниха резултата при 17 равни. Последваха още 5 изравнявания в резулатата, след което Куба поведе с 24:22 и логично спечелиха гейма с 25:23.

Домакините започнаха отлично третата част и след две изравнявания поведоха в резултата с 5:2. При първото техническо прекъсване България водеше с 8:6. Кубинците успяха с много добра игра да изравнят резултата при 9:9. Последваха още три израввнявания в резултата, след което гостите реализираха 3 безответни точки и поведоха с 15:12. При второто техническо прекъсване Куба имаше аван от 2 точки - 16:14. Домакините обаче успяха да изравнята резултата при 19:19 и дори да поведат в резултата. Подкрепяни от публиката в препълнената зала във Варна, българските национали взеха гейма с 25:23.

Четвъртата част започна изключително оспорвано и се движеше точка за точка. След 7 последователни изравнявания в резултата първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 за България. След това, независимо че на два пъти повеждаха с по две точки, домакините позволиха на Куба да изравни на три пъти резултата. При второто техническо прекъсване България имаше аванс от 1 точка - 16:15. След второто прекъсване играта бе изключително равностойна. След 9 изравнявания в резултата, последното при 24 равни, домакините затвориха гейма с 26:24.

В началото на тайбрека резултата бе изравняван три пъти, но след 3:3 гостите поведоха с 6:3. независимо от изоставането си с 3 точки домакините съумяха да изравнят резултата при 8:8.

Българските национали успяха да поведат с 3 точки в резултата при 12:9. Те запазиха аванса си, с което спечелиха тайбрека и съответно срещата.

За българския отбор най-резултатен бе Матей Казийски с 22 точки, Владимир Николов пък добави 21.