2024-03-29 @ 05:29 EET
ЙОВКА НЯГОЛОВА – ОЛИМПИЙСКИ ШАМПИОН
Спорт Йовка Няголова спечели златен медал на Олимпиадата в Сидни за ветерани над 25-годишна възраст. Добричлийката донесе първото отличие за страната ни на големия спортен форум, който вчера започна в австралийския мегаполис. Веднага след финала лекоатлетката телефонира в редакцията на НДТ и първите й думи бяха: “Привет от Сидни! Добрич и България имат златен медал от Олимпиадата. Спечелих първото място на 2 км стипълчейз”.

Йовка ще участва в още три дисциплини - 400 м с препятствия и на 800 и 1500 метра гладко бягане.

България е представена от общо 16 състезатели в леката атлетика, плуването, стрелбата и бадминтона. Ръководител на групата е Здравка Йорданова. Ще бъдат раздадени отличия в общо 28 спорта. Домакините откриха Олимпиадата с пищна церемония, продължила над 6 часа. Тържеството беше на централния олимпийски стадион в Сидни със 110 000 места.

Припомняме Ви, че на Олимпиадата в канадския град Едмънтън преди четири години добричлийката участва в четири дисциплини и спечели сребърен и два бронзови медала.

Часове преди да отпътува за Сидни, Няголова сподели в редакцията на НДТ, че за нея ще бъде голяма чест да представи България на голямото състезание. Тя е много благодарна на община Добрич, на Йордан Апостолов от фирма "Възход-Арно и сие" и на фирма “Метро” за финансовата подкрепа, тъй като без тях нямаше да бъде на грандиозния спортен спектакъл в далечна Австралия.

Още в първия ден на седмите игри за ветерани в Сидни българите спечелиха общо три медала – златен и два сребърни. Първото отличие дойде от плувния спорт, където най-младият ни участник Димитър Виденов зае второ място на 800 м свободен стил във възрастовата група 30-34 г. Виденов, който е първият ни световен шампион за ветерани, имаше изключителна конкуренция в лицето на тройния олимпийски шампион от Атланта `96 Даниел Ковалски (200, 400 и 1500 м), заел първото място тук. На Виденов обаче предстоят още няколко старта в Сидни 2009. На 2000 м стипълчейз при жените златен медал грабна Йовка Няголова (50-55), която на предишното издание на игрите за ветерани в Едмънтън 2005 взе сребро в същата дисциплина. Малко след нея също на 2000 м стипълчейз, но в по-младата възрастова група (40-45), сребърен медал донесе Красимира Чехова.

Българската делегация е на път да спечели още едно злато, при това с рекорд на игрите – на стрелба с лък, където нашият Иван Йотов след първите две упражнения в олимпийската дисциплина рекърв 70 и 60 м води. На 60 м резултатът му е 333 т., което е рекордно постижение, но поради лошото време и отлагане на стартове все още няма официално съобщение. В понеделник предстоят стрелбите на 30 и 40 м, за да бъдат излъчени шампион и медалисти. На Йотов също предстоят още няколко старта, за който той дори се чувства по-уверен.

НДТ / Агенция "Фокус"

ЙОВКА ЩЕ БЯГА ПРЕД 110 000 ЗРИТЕЛИ НА ОЛИМПИАДАТА В СИДНИ

"МОЯТА МЕЧТА Е ПРЕЗ 2009 Г. В СИДНИ ДА СТАНА ОЛИМПИЙСКА ШАМПИОНКА"

Автор: Anonymous да 2009-10-11 @ 16:47 EEST
 Честито на г-жа Няголова ,на нейните дъщери  и на цялото и семейството.Тя е гордостта на Добрич и България!ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!!!!!

Автор: Anonymous да 2009-10-15 @ 15:49 EEST
Браво Йовче, Честито златен и олимпийски медал. Все така да ни радваш. Гордеем се с теб и ти стискаме палци.
Автор: Anonymous да 2009-10-15 @ 15:57 EEST