2024-03-29 @ 12:19 EET
Левски смачка Лацио. ЦСКА е най-слабият отбор в Лига Европа

Българският шампион Левски победи Лацио с 1:0 и записа първа победа в група G на турнира Лига Европа. Единственото попадение за "сините" в мача и турнира като цяло стана дело на Христо Йовов в 60-ата минута. "Сините" надиграха тотално експерименталната формация на "орлите" и напълно заслужено се поздравиха с успеха.

Срещата започна равностойно, а в 12-ата минута се стигна до първия точен удар по посока вратата на Лацио. Негов автор стана Христо Йовов, който пое една топка напредна и стреля, но Муслера бе на точното място и изби. В 25-ата минута Елисеу се опита да направи красива задна ножица, но ударът му не затрудни Митрев. Пет минути по-късно след случайна комбинация между Йовов и Зе Соареш, бразилецът пропусна отлична възможност да изведе Левски напред. До края на първата част резултатът остана не променен и двата тима се оттеглиха на почивка.

Второто полувреме започна с натиск на Левски. Шампионите на България владееха повече топката и се опитваха да стигат да чисти положения. В 58-ата минута Жоазиньо замени Ники Димитров. Само минута по-късно бразилецът отправи страхотен удар, но Муслера със сетни сили спаси вратата на Лацио. В 60-ата минута натискът на Левски даде резултат. Отлична атака на шампионите завърши с пас към Йовов, който влезе в полето на "орлите" и елегантно прехвърли Муслера за 0:1. След гола Лацио не успя да отвърне, като Макинва на два пъти изтърва добри положения.

В 73-ата минута топовен удар на Сърмов срещна гредата. До края на двубоя домакините така и не стигнаха до чисто положение и Левски се поздрави с успеха.

Така Левски завърши 2009 година с победа и първи отбелязан гол в Лига Европа.

ЛАЦИО - ЛЕВСКИ 0:1

0:1 Христо Йовов 61

ЛАЦИО: Фернандо Муслера, Лионел Скалони, Елисеу, Стефан Макинва, Крибари, Роберто Баронио, Федерико Севиери (63-Чинкуе), Луис Каванда, Алесио Лусиани, Мобидо Диаките, Рикардо Перпетуини
Резерви: Янарили, Сивиля, Раду, Лихтщайнер, Коларов, Мегни, Чинкуе
Треньор: Давиде Балардини

ЛЕВСКИ: Божидар Митрев, Живко Миланов, Веселин Минев, Юсеф Рабех, Йордан Милиев, Георги Сърмов, Христо Йовов (88-Саша Симонович), Зе Соарес, Дарко Тасевски (76-Георги Христов), Николай Димитров (58-Жоазиньо), Седрик Бардон
Резерви: Цветан Димитров, Виктор Генев, Ангелов, Саша Симонович, Боян Табаков, Жоазиньо, Георги Христов
Треньор: Антони Здравков

Жълти картони: Рабех, Миланов (Левски)

Съдии: Колъм; Сорби, Дръмънд (Шотландия)

Стадион: "Олимпико", Рим

ЦСКА е най-слабият отбор в Лига Европа

Българският вицешампион ЦСКА е най-слабият отбор в турнира Лига Европа. Това стана ясно, след като се изиграха всички двубои в груповата фаза. Само ЦСКА има една спечелена точка в актива си. Както е известно, "армейците" завършиха 1:1 при домакинството си на Фулъм.

След "червените" на 2-о място се нарежда съставът на Аустрия Виена, който има две равенства. Следват тимовете, които са с по 3 точки в актива си, сред които е и Левски. Другите отбори са Славия (Прага), Вентспилс, Партизан и Клуж.

Абсолютен победител е съставът на Залцбург, който записа 6 победи в група G, включително и два успеха срещу Левски. Втори е Вердер, който финишира с 5 успеха и 1 равенство.

1 Залцбург 6 0 0 9-2 18

Заб. При равен брой точки се вземат в предвид първо победите, после головата-разлика