изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-19 @ 13:54 EEST
ОБРАХА СИБАНК В ДОБРИЧ    
Ред и сигурност Неизвестни обраха офиса на СИБанк в Добрич миналата вечер. От Областната дирекция на МВР съобщиха, че дръзкото престъпление и извършено около 6.45 часа вчера сутринта. Проникнато е в гражданския трезор на банката, където се съхраняват пари и ценности. Всички системи на банката за сигурност са сработили и са подадени сигнали до охранителната фирма, каза пред журналисти ръководителят на корпоративни комуникации на СИБанк Даниела Боянова.

Тя увери, че пари не са задигнати, не липсвал и лев. Боянова уточни, че са откраднати две касетки от трезора. От банката веднага установили връзка със собствениците им. Останалите притежатели на касетки могат да бъдат спокойни, че не им липсват ценностите, каза още Боянова.

Престъплението е извършено професионално, каза за НДТ директорът на Областната дирекция на МВР комисар Стефан Йончев. Той обясни, че е проникнато през мазите на жилищния блок, в който се намира СИБанк на площад "Свобода". Обирджиите изкъртили бетонна плоча и така влезли в гражданския трезор. Преди това станала засечка - разбили плоча, но тя се оказала под банкомат и не успели да проникнат в банката. Комисар Йончев каза, че по случая работи целият състав на дирекцията.

Баба Величка от първия етаж разказа пред журналисти, че още от 23 часа предната вечер чула да се удря в мазата. Дори смятала да потърси домоуправителя на входа, за да види кой цепи дърва толкова късно. Пламен Калинков, който живее на 7 етаж, заяви, че крадците са проникнали в трезора през неговата маза. Той разказа, че са влезли във входа, след като вратата явно не успяла да се затвори добре от снега, който се събира. След това разбили междинната врата към мазите. Първо влезли в друго избено помещение. "След като разбрали, че е грешно, са намерили моята" - посочи Калинков. Той разказа, че вчера около 8 часа сутринта полицаи събрали живеещите във входа и им съобщили, че са им разбити мазите. "Изнесли колелото ми и част от дървата ми, като внимателно пред мазата са наредили и разбити парчета бетон - сподели добричлията. - Нищо от мазата ми не липсва, а вътре в нея дори има и парчета теракот от пода на банката, но сега е запечатана от полицията."

В 11 часа вчера в СИБанк трябваше да започне изплащането на пенсиите. До този час обаче тя не бе отворила врати. Банката заработи с клиенти в 11.20 часа. 

Това е първият обир на банка в Добрич. В последно време обаче дръзките кражби от трезори в страната зачестиха. Ето и обирите на банки от средата на миналата година до момента:

- 22 юни 2009 година: Близо 100 хил. лв. са откраднати от клон на банка "Алианц" в Пловдив. Обирът станал предната нощ. Крадците заглушили охранителната система и разбили централния вход. След това с ъглошлайф разрязали касата и задигнали всички налични пари.

- 17 юли 2009 година: Трезорът на Първа инвестиционна банка в Гоце Делчев е намерен разбит и ограбен. След извършените огледи и разследващи мероприятия криминалистите констатирали, че кражбата е станала между 9 и 15 юли. Според официалната полицейска информация, е проникнато чрез отвор в тухлената стена през съседно помещение, което не е собственост на банката. Разбити са осем от общо 132-те касети. От проведените разговори с клиентите от банката, ползвали касетите, е установено, че са откраднати около 166 000 евро и 90 000 лв.

- 9 ноември година: Ограбен е клонът на СЖ "Експресбанк" в Стара Загора. В него е проникнато с взлом около 9 часа сутринта. На същата дата криминалисти в Сандански осуетили опит за обир в банков клон. Сигнал в полицията, че непознати мъже слезли от микробус и се насочили към банковия офис, е получен около 5 часа сутринта. При маневрирането на буса в двора пред банката обаче алармената инсталация се задействала и мъжете напуснали района с висока скорост. При огледа било установено, че вратата на банковия офис е била разбита, но от помещението не е извършена кражба на пари и други вещи.

- 14 декември 2009 година: Обрани са кметството на Свети Влас и офисът на ЦКБ, намираща се в същата сграда. В помещенията е проникнато след взломяване на входната врата. От банковия офис е отнета метална каса със сумата от 41 671 лв., 2 110 евро, 541 американски долара и 160 британски лири. От каса на ГРАО са задигнати 500 лв., от „Местни данъци и такси" - 500 евро и 500 лева, от „Счетоводството" - 2 500 лева.

- 21 декември 2009 година: Трезор на „Уникредит Булбанк" в Пазарджик е ограбен през презходната вечер. От трезора била отмъкната голяма сума пари. Нямало данни за влизане с взлом, което поставяло съмненията за наличие на вътрешен човек в кражбата.

- 13 януари 2010 година: 20 хил. лв. са откраднати от офис на банка ДСК в София. Двама мъже нахлули в помещението, заплашили банковата служителка с пистолет и взели наличната сума, след което избягали в неизвестна посока. Хората в района твърдят, че в банката работят 1-2 служителки. Пак, според тях, в банката няма жива охрана. НДТ

 

В ДОБРИЧ МАСКИРАНИ И ВЪОРЪЖЕНИ ОГРАБИХА ПУНКТ НА ЕВРОФУТБОЛ

 

"НАГЛИЯТ" ПОЛИЦАЙ - СВЪРЗАН С БЕЗСЛЕДНО ИЗЧЕЗНАЛИТЕ ОТ ДОБРИЧ?

 


Сходни връзки

ОБРАХА СИБАНК В ДОБРИЧ | 1 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.
ОБРАХА СИБАНК В ДОБРИЧ
Автор: Anonymous да 2010-02-09 @ 10:58 EET

 

Най-много заменки са извършени по времето на Венцислав Върбанов

Как министерски съветник на Венцислав Върбанов, купи 2,5 дка за…339 лева

Десетина са заменките на територията на една от най-атрактивните общини по Черноморието – Несебър. Първата и най-фрапиращата бе за 2,5 дка край морето, които бяха заменени за 8 дка край Костинброд. Така бившият министър на земеделието и горите Венцислав Върбанов даде стартът на уникалното облагодетелстване с евтин държавен горски фонд. Още през 2000 г. той издаде заповед и съветникът му Евгени Димитров замени с държавата 8 декара нива край село Маслово, Костинбродско, а в замяна получи парче на Черноморието. Несебърският имот на Евгени Димитров е на самия главен път, водещ към Слънчев бряг, на кръстовището към сградата на местната община в новата част на града и на около 320 метра от плажната ивица.
Мястото граничи с пясъчните дюни, които са редки природни дадености и би трябвало да бъдат включени в Червената книга като защитен природен обект, който е изключителна държавна собственост.«Случаят е още по-скандален, тъй като въпросната площ край Костинброд не само е заменена за крайбрежна, почти на пясъчната ивица на Несебър, но и на Евгени Димитров е доплатено, защото по документи се оказва, че земята в Несебър е 8-ма или 9-та категория, което значи - неплодородна земя. А пък на него му е взета изключително плодородна почва край Костинброд.  Така освен, че му се прави подарък на Черно море в Несебър, му се и плаща за този подарък, коментира Меглена Плугчиева - бивш заместник-министър на земеделието.
Всъщност, за да се извърши замяната, имотите са били оценени от лицензирани оценители. Костинбродската нива е оценена на над 2 700 лева. А стойността на имота в Несебър е... 339 лева.
Именно разликата от над 2400 лева би трябвало да е доплатена, видно от заповедта на ексминистъра Венцислав Върбанов..
Ниската стойност на тогавашния държавен имот не може да не породи сериозни подозрения. По това време в Несебър квадратен метър земя се е продавал от 17 до 27 долара. Преизчислена по пазарни цени, цената на имота на Евгени Димитров би била над 40 хиляди долара.
И тогава, както и сега, оценителите на горските имоти се оправдават с Наредбата за оценка на горите, в която цените продължават да са смешно ниски.
Цената тогава се е определяла по два показателя – оценка на насажденията и оценката на земята в горския фонд. И като няма дървета се получава, че земя на 300 метра от плажа на Несебър струва 6 стотинки на кв.м. Толкова е по официалната държавна наредба цената на земя горски фонд «нелесопригодна голина». Дори да се сложи коефициент 1.8 примерно за близост до море, урбанизирана територия или селищно образувание, правете сметка за какви цени става въпрос. След като се действа по наредба, какво нарушение после да търсят съдебните органи.
А наредбата е приета през 1998 г. от същия този екип, в който са влизали министър Венцислав Върбанов и съветникът му Евгени Димитров. Първото й изменение е едва през 2001 г., непосредствено преди смяната на правителството на ОДС с това на НДСВ. Но това изменение не касае цените на имотите. Според първата наредба изискването оценителят да отиде на мястото, дори не е било задължително.
Мястото е описано като пясък и почва с единични дървета от топола. Само няколко години по-късно имотът струва вече около 60 000 евро без регулация. Когато този имот е влязъл в регулация, неговата стойност се е качила на  100 хиляди евро. 
Справката в община Несебър показа, че има преписка за включване на имота в регулация и скица с виза и проект за строителство на голяма сграда.
За вкарването в регулация не можем да бъдем категорични, но строителството е осъществено. Върху дюните израства солидна сграда, вече преминала през ръцете на няколко местни фирми и препродадена. Освен апартаменти, тя е заредена с луксозни офиси на фирми и банки и продължава да снася златни яйца на собствениците на имота.



Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.06 секунди