2024-03-29 @ 06:05 EET
Нов провал на Гърция на световни финали, загуба и от Южна Корея
Спорт  Възпитаниците на Ото Рехагел паднаха с 0:2, записаха четвърто поредно поражение на Мондиал

Слабото представяне на националния отбор на Гърция на световни първенства продължава и след първия мач на тима в ЮАР. В двубой от група “В” южните ни съседи паднаха с 0:2 от Южна Корея. Мачът се игра на стадион “Нелсън Мандела Бей” в Порт Елизабет, а корейците бяха пълни господари на терена през цялото време. Това бе и първи успех на световното първенство, след като първите два мача от група "А" завършиха при равен резултат.

Дебют на световно първенство записа опитният селекционер на гърците Ото Рехагел. Загубата бе четвърта поред на тима на Мондиал. Предишните три поражения бяха през лятото на 1994 година, когато Гърция загуби от Аржентина, Нигерия и България в САЩ. Нещо повече, отборът не успява да отбележи и попадения като головата разлика е 0:12.

През първото полувреме корейците създадоха доста положения и не спираха да атакуват. Още в 7-ата минута след центриране в наказателното поле на Гърция, Ли Юнг Со бе оставен непокрит на задната греда и необезпокояван прати топката във вратата. В 28-ата минута резултатът можеше да стане 2:0 за азиатците, но нападателят Парк Чу Йън пропусна страхотен шанс. Той остана сам срещу вратаря на Гърция Цорвас, но не успя да го преодолее и спечели само корнер. В края на полувремето гърците се посъбудиха, но продължиха да сипят балонно топката в наказателното поле на съперника, което улесняваше защитата на корейците.

Второто полувреме започна като първото. В 52-ата минута играчът на Манчестър Юнайтед Парк Джи Сунг направи 2:0, след като се възползва от грешка на централния бранител Винтра. Парк му отне топката пред наказателното поле, влезе вътре и с диагонален удар оформи крайния резултат. Селекционерът на Гърция реагира веднага и пусна в игра Салпингидис и Капетанос, но и те с нищо не помогнаха на тима да стигне дори и до равенството. В 70-ата минута бе първата по-интересна атака за гърците, но Капетанос стреля над вратата. В 81-ата минута Гекас шутира под гредата, но Джун Сун Рьон изби майсторски в корнер, като това бе първият опасен удар към неговата врата. Четири минути преди края на двубоя Ким Юн Вон стреля силно, след като засече центриране от корнер, но топката мина покрай вратата./БЛИЦ

Южна Корея - Гърция 2:0

1:0 Ли Юнг Со (7), 2:0 Парк Джи Сунг (52)
South_Korea_Decal.JPG
ЮЖНА КОРЕЯ:
 18.Джун Сун-Рьон, 22.Ча Ду Ри, 12.Ли Йон Пьо, 14.Ли Юнг Со, 4.Чо Йон Хюн, 16.Ки Сун Юн (74 - 5.Ким Нам Ил), 17.Ли Чун Йон, 7.Парк Джи Сунг, 8.Ким Юн Во, 10.Парк Чу Йън, 19.Йеом Ки Хон

ГЪРЦИЯ:
 12.Александър Цорвас, 2.Юркас Сейтаридис, 6.Александър Циолис, 7.Георгиос Самарас (59 - 14.Димитрос Салпингидис), 8.Авраам Пападопулос, 9.Ангелос Харистеас (61 - 20.Пантелис Капетанос), 10.Гиоргос Карагунис (46 - 3.Христос Пацацоглу), 11.Лукас Винтра, 15.Василис Торосидис, 21.Костас Кацуранис, 17.Теофанис Гекас

Порт Елизабет, "Нелсън Мандела Бей"
Съдия: Майкъл Хистър (Нова Зеландия)
Жълти картони: Василис Торосидис (Гърция)