2024-04-25 @ 19:11 EEST
ВТОРА ЧИСТА ПОБЕДА ЗА БЪЛГАРИЯ В КОНСТАНЦА
СпортБългарският женски национален отбор по волейбол отново взе чиста победа срещу Румъния с 3:0 (25:22, 28:26, 25:22) във втория си мач от Група А на Европейска лига 2010, завършил преди малко в Констанца.

И в трите гейма българските националки постигнаха фантастични обрати в резултата, за да ги доведат до щастлив край.
Тази вечер Лъвиците бяха мощно подкрепени от два автобуса български фенове от Добрич, организирани със спонсорството на фирмите Изида и Веник.  Родните запалянковци, превъзхождащи - по бройка, и по ентусиазъм - тези на домакините в зала Спортурилор, с развети трибагреници демонстрираха гордостта си от това, че старши треньорът на националките Драган Нешич е добрички зет.  Втори пореден ден сред зрителите бе и бившата националка Радостина Кицигой, чийто съпруг Кристиан подписа преди два дни с местния Томис (Констанца).
Малък инцидент сполетя Страшимира Филипова още в началото на мача.  При 2:4 в полза на България тя бе ударена в лицето и на нейно място влезе младата Христина Русева.  Това като че ли поразстрои концентрацията на момичетата в зелено и те започваха да изпитват трудности в гейма.  На първото техническо прекъсване румънките вече водеха с една точка, а на второто - с две, въпреки че междувременно Филипова се върна на терена.  Лъвиците започнаха фантастичния си обрат в гейма при 20:18.  При серия от чудесни сервиси на капитанката Ева Янева, и шестте българки на терена заиграха самоотвержено и с пределна концентрация в защита постигнаха 6 безответни точки за 20:24, за да затворят частта при 22:25.
Вторият гейм премина по много подобен начин.  Този път "инцидентът" в българските редици беше един жълт картон, показан на Нешич при 13:12 за това, че си позволи да влезе на терена и да посочи някакъв проблем с настилката.  Това стана в момент, когато Лъвиците бяха на път да стопят разликата от 4 точки, която домакините бяха натрупали до първото техническо прекъсване.  Българките отново позагубиха концентрация и позволиха на румънките да стигнат до четири геймбола при 24:20.  Този път на сервис беше разпределителката Диана Ненова, Янева атакуваше безмилостно от първа линия, със защитата отлично се справяше Елица Василева, а за блокадата прекрасно се грижеха Цветелина Заркова и влязлата на мястото на диагонала Емилия Николова централна блокировачка Христина Русева.  С пет поредни точки Лъвиците на свой ред стигнаха до геймбол, а след малко Василева сложи точка на гейма при 26:28 с прецизна атака по правата.  Само в тази част Ева Янева постигна цели 11 точки в нападение.
В третата част нещата вече изглеждаха безнадеждни за българските волейболистки при резултат от 13:5 в полза на домакините.  Промяната обаче дойде от страхотната игра на всички, които бяха от българската страна на мрежата в самия край на гейма.  След 20:15 Лъвиците постигнаха серия от четири точки при сервиси на отново влязлата от ъгъла Добриана Рабаджиева, а след 22:21 на линията за изпълнение на начален удар застана Диана Ненова.  С неин ас резултатът бе изравнен.  Лъвиците се нахъсаха още повече, предвкусвайки обрата и в тази част, докато румънките започнаха да грешат.  Нашите продължиха да трупат точка след точка, а Янева увенча невероятната си игра този уикенд с мощно забиване, което постави край на мача при 22:25.
Тя стана топреализатор на срещата с великолепните 24 точки, като регистрира и 64% добро посрещане.  Изключително силен мач направи центърът Цветелина Заркова и получи най-високата статистическа оценка в този двубой.  Либерото Мария Филипова също имаше огромен принос за успеха с извънземните си спасявания в мача.
Румъния: Диана Няга - 2 точки (1 ас, 1 атака, 0 блокади), Даяна Мурешан - 15 (2, 12, 1), Адина Станчу - 2 (0, 2, 0), Александра Трика - 11 (0, 8, 3), Нека Оньежекуе - 8 (0, 5, 3), Алина Албу - 8 (1, 6, 1), либеро Йоана Приставу, Ирина Раду - 2 (0, 2, 0), Александра Собо, Елена Захариа, Сабина Микля-Григоруца, старши треньор Дарко Закоч
България: Диана Ненова - 1 точка (1 ас, 0 атаки, 0 блокади), Емилия Николова - 10 (0, 9, 1), Ева Янева - 24 (0, 23, 1), Елица Василева - 11 (0, 8, 3), Цветелина Заркова - 9 (1, 5, 3), Страшимира Филипова - 3 (0, 1, 2), либеро Мария Филипова, Христина Русева, Добриана Рабаджиева - 1 (0, 1, 0), Мария Каракашева - 1 (0, 0, 1), Петя Цекова, старши треньор Драган Нешич
В другата среща от Група А днес Сърбия за втори пореден път не даде гейм на гостите си от Великобритания и ги победи с 3:0 (25:21, 25:16, 25:14).  Именно на британките, които все още нямат спечелен гейм в четири изиграни мача, ще гостуват Лъвиците следващия уикенд.