2024-03-29 @ 16:04 EET
Гана удари Сърбия с дузпа в края
Спорт  Асамоа Гиян точен от бялата точка за 1:0, съдията изгони Лукович

Гана победи Сърбия с минималното 1:0 в мач от група “D”, игран на стадион “Лофтъс Варсфелд” в Претория. Единственото попадение реализира Асамоа Гиян в 84-ата минута от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Здравко Кузманович в наказателното поле. Това бе първото попадение от дузпа на световното първенство в ЮАР. Главният съдия Ектор Балдаси от Аржентина изгони защитника на Сърбия Александър Лукович в 74-ата минута, който получи втори жълт картон.
Първото полувреме бе много скучно и не предложи нищо интересно за зрителите. В 15-ата минута след продължителна атака на Гана, Асамоа стреля остро по земя, но ударът му бе блокиран от Лукович. Едва в 39-ата минута дойде първият точен удар към една от двете врати. След атака на Милан Йованович отляво, топката стигна до капитана Деян Станкович, който обаче не застраши стража на Гана Кингсън.

Второто полувреме започна по същия муден и безинтересен начин. В 59-ата минута Никола Жигич направи страхотен пропуск, след като от границата на малкото наказателно поле не успя да насочи добре топката към вратата. Селекционерът на Сърбия Радомир Антич реагира и вкара в игра офанзивните Здравко Кузманович и Данко Лазович. В 60-ата минута Асамоа Гиян нацели с удар с глава гредата зад Стойкович, след като надскочи Неманя Видич.

В 74-ата минута аржентинският съдия Ектор Балдаси изгони с втори жълт и респективно червен картон защитника на Сърбия Александър Лукович. Въпреки че останаха с човек по-малко, сърбите създадоха най-чистите си положения. В 79-ата минута Данко Лазович центрира отляво, Пантелич пропусна топката и Красич от упор стреля, но вратарят Кингсън изби в корнер. В 83-ата минута влезлият като резерва Здравко Кузманович игра с ръка в наказателното поле след центриране отляво и съдията даде дузпа за Гана. Голмайсторът Асамоа Гиян направи 1:0 и донесе трите точки за африканския тим. Във втората минута от добавеното време отново Гиян уцели гредата след хубав фалцов удар вляво в наказателното поле на сърбите./БЛИЦ
Класиране в група "D" тук
Сърбия - Гана 0:1
0:1 Асамоа Гиян (84-дузпа)

СЪРБИЯ:
1.Владимир Стойкович, 3.Александър Коларов, 5.Неманя Видич, 13.Александър Лукович, 6.Бранислав Иванович, 17.Милош Красич, 11.Ненад Милиаш (62 - 22.Здравко Кузманович), 10.Деян Станкович, 14.Милан Йованович (76 - 20.Невен Суботич), 15.Никола Жигич (69 - 8.Данко Лазович), 9.Марко Пантелич

ГАНА:
22.Ричард Кингсън, 2.Ханс Сарпей, 5.Джон Менса, 15.Айзък Ворса, 4.Джон Пентсил, 6.Антъни Анан, 23.Кевин-Принс Боатенг (90+1 - 19.Лий Ади), 12.Принс Тагое, 3.Асамоа Гиян, 13.Андре Айю, 21.Квадво Асамоа (73 - 10.Стефан Апиа)