2024-03-29 @ 19:07 EET
Холандия тресна Дания в дербито
Спорт “Червения динамит” имаше три дебютни победи в досегашните си участия. “Лалетата” биха с 2:0, Симон Поулсен от "червения динамит" си заби автогол

Холандия победи Дания с 2:0 в дербито на група “Е”. Двубоят се игра на стадион “Сокър Сити” в Йоханесбург. Симон Поулсен от Дания си вкара автогол, а Дирк Кайт оформи крайния резултат. Това бе първи автогол, който Дания си отбелязва на световни финали и първият, който е в полза на Холандия. Селекционерът на “червения динамит” стана първият човек, който има над 100 мача и като футболист за страната си, и като селекционер. Мортен Олсен е изиграл 102 мача като футболист на Дания, а като треньор има 106 двубоя.

“Лалетата” имаха превес през първото полувреме, но така и не създадоха чисто положение. В 10-ата минута Дирк Кайт стреля отдалеч, но вратарят на Дания Сьоренсен улови. В 20-ата минута Ван дер Ваарт получи пред наказателното поле, но бе блокиран от Агер преди да нанесе удар. Седем минути след това Никлас Бенднер от Дания стреля с глава покрай вратата на Холандия, като това бе първата по-сериозна възможност за “червения динамит”. В 33-ата минута се получи разбъркване в наказателното поле на Дания, след като Каленберг опита да изчисти топката, но тя попадна в гърба на играч на Холандия и тръгна към вратата, но все пак излезе в аут.

Второто полувреме започна с куриозен автогол на Симон Поулсен от Дания в полза на Холандия. След центриране на Робин ван Перси отляво, защитникът игра с глава, топката се отби в гърба на Даниел Агер и влетя във вратата на Сьоренсен. В 52-ата минута Ван Перси бе изведен сам срещу вратаря на Дания, но пропусна да направи 2:0. В 67-ата минута селекционерът на Холандия Берт ван Марвайк пусна младия Елиеро Елиа (Хамбургер), който разби защитата на Дания отляво и до края на мача бе най-добрия играч на терена. В 69-ата минута той поднесе топката в наказателното поле, но Ван Перси бе блокиран от Агер преди да стреля. В 73-ата минута отново Елиа центрира, топката попадна във Ван Бомел, който би, но вратарят Сьоренсен изчисти в корнер.

В 83-ата минута Уесли Снайдер нацели горната греда, след като стреля от границата на наказателното поле, а топката рикошира и в Агер. В следващата минута Холандия стигна до второ попадение. Изработи го влезлият Елиа. Той получи пас в наказателното поле, с хубав фалцов удар прати топката в десния страничен стълб, а притичалият Дирк Кайт само я довкара за крайното 2:0. Две минути преди края “лалетата” имаха нов шанс. Ван Перси стреля отдалеч, топката влизаше във вратата, но Симон Поулсен я изчисти с акробатичен шпагат във въздуха./БЛИЦ
Класиране в група "Е" тук
Холандия - Дания 2:0
1:0 Симон Поулсен (46-автогол), 2:0 Дирк Кайт (84)

ХОЛАНДИЯ: 1.Мартин Стекеленбург, 2.Грегори ван дер Вийл, 3.Джони Хейтинга, 4.Йорис Матайсен, 5.Джовани ван Бронкхорст, 8.Найджъл де Йонг (88 - 14.Деми де Зеув), 6.Марк ван Бомел, 23.Рафаел ван дер Ваарт (67 - 17.Елиеро Елиа), 10.Уесли Снайдер, 9.Робин ван Перси (77 - 20.Ибрахим Афелай), 7.Дирк Кайт

ДАНИЯ:
1.Томас Сьоренсен, 4.Даниел Агер, 3.Симон Кяер, 6.Ларс Якобсен, 2.Кристиан Поулсен, 12.Томас Каленберг (73 - 21.Кристин Ериксен), 19.Денис Ромедал, 10.Мартин Йоргенсен, 11.Никлас Бенднер (62 - 17.Микел Бекман), 15.Симон Поулсен, 20.Томас Еневолдсен (54 - 8.Йеспер Гронкяер)

Йоханесбург, "Сокър Сити"
Съдии: Стефан Ланоа, Ерик Дансау, Лоран Юго (Франция)
Жълти картони: Найджъл де Йонг, Робин ван Перси (Холандия); Симон Кяер (Дания)