2024-04-25 @ 12:21 EEST
Шоко(ладо)ва терапия за Испания
Спорт “Ла Фурия” падна с 0:1 на старта на световното първенство

Швейцария хвърли голямата бомба в първата фаза на световното първенство в ЮАР, след като би с 1:0 актуалния европейски шампион Испания. Двубоят от група “Н” се игра на стадион “Мойсес Мабида” в Дърбан и бе юбилеен №50 за “Ла Фурия”.

Единственото попадение за Швейцария реализира Желсон Фернандеш в 52-ата минута. Именно Швейцария е съперник на българския национален отбор в евроквалификациите за първенството в Полша и Украйна през 2012 година.

През целия мач испанците имаха превес, създадоха куп атаки, стреляха постоянно, но така и не успяха да преодолеят добре подредената защита на Швейцария и вратаря Диего Беналио.

През първото полувреме момчетата на Висенте дел Боске диктуваха нещата на терена, но в познат испански стил направиха стотици подавания без никаква ефективност. В 10-ата минута Давид Вия не можа да стреля, след като си поведе дълго топката и Беналио улови. Натискът на испанците продължи, но играчите само сипеха в наказателното поле или стреляха отдалеч. В 24-ата минута Пике се бе озовал в наказателното поле на Швейцария, финтира Грихтинг, би, но Беналио отрази. В 36-ата минута селекционерът на Швейцария Хицфелд смени принудително защитника Филип Сендерос. В 45-ата минута Давид Вия направи един от многото си пропуски в мача. Той получи отляво в наказателното поле, финтира хубаво Грихтинг, но след това реши да копне топката над вратаря и я изпрати в аут.

През втората част картината на терена не се промени – Испания атакуваше, а Швейцария се защитаваше и разчиташе на редки контраатаки. В 52-ата минута Желсон Фернандеш реализира единственото попадение в мача. Блейс Н`Куфо изведе Дердийок между защитата на Испания, Давид Вия излезе и се хвърли в краката му. След това обаче топката след няколко рикошета стигна до Фернандеш, който я вкара във вратата на испанците за 1:0.

От тук до края на мача натискът на “Ла Фурия” се усили, а швейцарците добре наредени и дисциплинирани не допуснаха попадение. В 61-ата минута Давид Вия бе изведен сам срещу Беналио, но вратарят излезе и спаси. В 61-ата минута Дел Боске направи две смени – пусна Торес и Хесус Навас, на мястото на Серхио Бускетс и Давид Силва. В 68-ата минута съдията даде авантаж след фаул срещу Торес пред наказателното поле, Иниеста стреля, но в аут. Пет минути след това най-добрият в отбраната на Швейцария Грихтинг не позволи на Торес да се озове сам срещу Беналио. Нападателят все пак би, но над вратата. В 70-ата минута Торес нахлу отляво в наказателното поле, но се забави и шутира от външната страна на вратата. Последва страховит удар на Шаби Алонсо извън наказателното поле, но топката разтресе горната греда.

В 74-ата минута Швейцария можеше да реши окончателно мача. Желсон Фернандеш се подигра с Пуйол и Пике, след което прати топката в левия страничен стълб зад Касияс. В 78-ата минута Хесус Навас би хубаво вдясно в наказателното поле, но вратарят Беналио улови. До края на мача Торес и още веднъж Хесус Навас имаха шанс да изравнят, но не успяха./БЛИЦ

ИСПАНИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 0:1
0:1 Желсон Фернандеш (52)

spain_flag.JPG
ИСПАНИЯ:
1.Икер Касияс, 15.Серхио Рамос, 3.Жерар Пике, 5.Карлес Пуйол, 11.Жоан Капдевия, 21.Давид Силва (61 - 22.Хесус Навас), 14.Шаби Алонсо, 8.Шави, 16.Серхио Бускетс (61 - 9.Фернандо Торес), 6.Андрес Иниеста (77 - 18.Педро Родригес), 7.Давид Вия

ШВЕЙЦАРИЯ:
1.Диего Беналио, 13.Стефан Грихтинг, 2.Стефан Лихтщайнер, 4.Филип Сендерос (36 - 5.Стив фон Берген), 17.Рето Циглер, 7.Транкило Барнета (90+2 - 22.Марио Егиман), 8.Гьокхан Инлер, 6.Бенямин Хугел, 16.Желсон Фернандеш, 19.Ерен Дердийок (79 - 15.Хакан Якин), 10.Блейс Н`Куфо