2024-04-19 @ 19:32 EEST
Исторически мач за Гърция, записа първа победа на Световно
Спорт Елините с обрат срещу Нигерия - 2:1, африканците играят с човек по-малко 57 минути

Гърция записа първия си успех на световни първенства, след като обърна Нигерия от 0:1 до 2:1 в една от най-интересните срещи на Мондиала в ЮАР. Така елините запазват шанса си да излязат от група “В”, а “супер орлите” регистрираха втората си загуба от два мача.

В началото нищо не предвещаваше подобен изход. Нигерия започна много добре и още в 16-ата минута поведе с 1:0. Калу Уче изпълни фаул от около 35 метра диагонално на вратата, Цорвас сгреши и топката се оплете в мрежата.

Последваха равностойни минути, но в 33-ата Кайта постъпи глупаво и удари без топка Торосидис, за което получи директен червен картон. С човек повече Гърция натисна и в 44-ата минута изравни. Салпингидис стреля от около 15 метра, топката рикошира в крака на Харуна и влезе във вратата. Той реализира първото попадение за елините на финали на световни първенства.

Малко след подновяването на играта Нигерия получи втори удар, след като звездата Тайе Тайво се контузи и бе заменен в 58-ата минута. В 60-ата Гекас бе изведен срещу Ениеяма, но ударът му бе отразен. “Супер орлите” отговориха с бърза контра, но вратарят изби първия удар, след което Обаси на празна врата би в аут.

В 69-ата минута гърците стигнаха до ново положение, но Ениеяма се справи. Вратарят започна да се кара на съотборниците си, които допускат прекалено лесно опасности пред вратата му. Именно той обаче направи грешка в 71-ата минута - той отрази по детински шут на Цолис и подари топката на Торосидис, който от непосредствена близост вкара за 2:1.

Това е петата загуба за африкански отбор в ЮАР от осем мача. Единственият тим, който спечели, бе Гана – 1:0 срещу Сърбия./БЛИЦ

ГЪРЦИЯ - НИГЕРИЯ 2:1
0:1 Уче (15), 1:1 Салпингидис (44), 2:1 Торосидис (71)

ГЪРЦИЯ: 12.Александър Цорвас, 16.Сотириос Кириакос, 15.Василис Торосидис, 11.Лукас Винтра, 6.Александрос Циолис, 10.Гиоргос Карагунис, 21.Костас Кацуранис, 14.Димитрос Салпингидис, 17.Теофанис Гекас (79 -18.Сотирис Нинис), 19.Сократис Папастатопулос (7 - Гиоргос Самарас). 8..Пападополус

НИГЕРИЯ: 1.Винсънт Ениеяма, 17.Чиди Одиа, 6.Дани Шиту, 2.Джоузеф Йобо, 3.Тайе Тайво, 14.Сани Кайта, 20.Диксън Етуху, 15.Лукман Харуна, 8.Якубу Айегбени, 11.Питър Одемвинги, 12.Калу Уче

Блумфонтейн, "Фрий Стейт" - 31 593 зрители
Съдия: Оскар Руис, Абрахам Гонзалес, Умберто Клавио (Колумбия)
Жълти картони: Папастатопулос, Циолис, Самарас (Г), Обаси (Н)

Дата/час Място Стадион Среща
12юни,14:30        Порт Елизабет      "Мандела"          ЮЖНА КОРЕЯ - ГЪРЦИЯ 2:0

Точки

Исторически мач за Гърция, записа първа победа на Световно | 0 брой коментари | Регистрация