2024-04-19 @ 23:35 EEST
Словения изпусна исторически успех над САЩ
Спорт Равенство 2:2, след като европейците водеха с 2:0, съдия отмени попадения на американците

Словения и САЩ направиха равенство 2:2 в мач от група “С”. Двубоят се игра на стадион “Елис Парк” в Йоханесбург. Словенците изпуснаха исторически успех и първо класиране за елиминационната фаза, след като позволиха обрат от 2:0 до 2:2. Бирса и Любянкич вкараха за 2:0 за Словения още до почивката, но САЩ стигна до едната точка след попадения на Лендън Донован и Майкъл Брадли. Така Словения събра 4 точки, САЩ остана с 2. Англия играе с Алжир по-късно тази вечер.

Словения имаше превес през първото полувреме и логично се оттегли с два гола преднина. Още в 13-ата минута Валтер Бирса вкара страхотен гол след далечен шут извън наказателното поле. В следващите минути европейците продължиха да атакуват, но Новакович изпусна. В края на полувремето американците натиснаха. В 39-ата минута Финдли влезе в наказателното поле, подаде към Алтидор, но Йокич се намеси решително. В следващата атака отново Йокич изчисти преди топката да попадне във вратата. След краткия натиск на САЩ, Словения реализира за 2:0. Златан Любянкич получи вляво в наказателното поле и прати топката под плонжа на вратаря Тим Хауърд.

През втората част селекционерът на американците Боб Брадли реагира и пусна Морис Еду и Бени Филхабър. В 48-ата минута Лендън Донован вкара страхотно попадение. Нападателят бе изпуснат от защитник на Словения, влезе отдясно в наказателното поле и с топовен шут прати топката под гредата. При удара вратарят на Словения Ханданович дори леко се наведе заради силата на изстрела.

Три минути след това Ониеву пропусна да засече центриране от пряк свободен удар в наказателното поле на Словения. В 70-ата минута Донован стреля от пряк свободен удар, защитник на Словения изчисти, но Алтидор намери топката, пращайки я право в ръцете на Ханданович. В 82-ата минута САЩ стигна до равенството. Алтидор свали с глава центриране пред наказателното поле, намери нахлуващия Майкъл Брадли, който със силен удар разстреля стража на словенците.

Само три минути след това съдията от Мали отмени гол на САЩ, като това бе доста спорно отсъждане. След центриране от пряк свободен удар бе вдигнат флаг. Не е ясно обаче дали бе маркирана засада на Еду или фаул в нападение от него. Засада обаче нямаше, тъй като Еду изскочи зад отбраната, а при повторенията се вижда, че защитник на Словения държи през цялото време съперник от САЩ./БЛИЦ

СЛОВЕНИЯ - САЩ 2:2
1:0 Валтер Бирса (13), 2:0 Златан Любянкич (42), 2:1 Лендън Донован (48), 2:2 Майкъл Брадли (82)

Slovenia.jpg СЛОВЕНИЯ: 1.Самир Ханданович, 2.Мишо Бречко, 4.Марко Шулер, 5.Бощян Цезар, 8.Роберт Корен, 10.Валтер Бирса (87 - 14.Златко Дедич), 11.Миливойе Новакович, 9.Златан Любянкич (74 - 7.Нейч Печник - 90+3 - 20.Андрей Комац), 13.Боян Йокич, 17.Андраж Крим, 18.Александър Радосавлиевич

1.Тим Хауърд, 3.Карлос Боканегра, 4.Майкъл Брадли, 5.Огучи Ониеву (80 - 9.Еркулес Гомес), 6.Стив Черундоло, 8.Клинт Демпси, 10.Лендън Донован, 15.Джей Демерит, 16.Хосе Торес (46 - 22.Бени Филхабър), 17.Джози Алтидор, 20.Роби Финдли (46 - 19.Морис Еду)

Йоханесбург, “Елис Парк”
Съдия: Коман Кул***и (Мали)
Жълти картони: Бощян Цезар, Марко Шулер, Андраж Кирм, Боян Йокич (Словения), Роби Финдли (САЩ)

Автор: Anonymous да 2010-06-19 @ 11:43 EEST

Третия гол на американците правилно беше отменен, тъй като в момента на подаването американецът, който го хванаха отзад с ръце (през кръста) беше в засада. Краката му бяха зад линията на защитата. Освен това, независимо, че той не вкара гола, а друг играч от дълбочина направи това, той участваше активно в развитието на играта, увличайки защитник и вратар. След като се приеме, че е имало засада, автоматично хващането с ръце не може да се приеме за нарушение, тъй като това нарушение последва засадата.