2024-04-25 @ 15:28 EEST
Червеният динамит запали Камерун
Спорт Дания взе трите точки след обрат, излиза в мач на живот и смърт срещу Япония, Ето`о и съотборниците му нямат шанс да продължат на 1/8-финалите в ЮАР

Дания постигна важна победа с 2:1 над Камерун в мач от Група "Е" на световното първенство в ЮАР. Червеният динамит е с 3 точки, колкото има и втория Япония. Лидерът Холандия е с 6, след като по-рано днес победи с минималното 1:0 Япония. Решителният мач между датчаните и самураите на 24 юни ще определи кой от двата отбора ще последва "Лалетата" на 1/8-финалите. За Самуел Ето`o и съотборниците му от Камерун Световното приключи и срещата с Холандия се явява протоколна.

На стадион "Лофтус Версфелд" в Претория футболистите и на двата отбора впечатлиха с отличната си комбинативност и бързи действия. Положенията се редуваха и пред двете врати, като липсваха грубостите. Камерун поведе в 10-ата минута с гол на Самуел Ето`o, а Дания стигна до обрата, след като точни бяха Никлас Бенднер в 33-ата минута и Денис Ромедал в 61-ата.

Срещата стартира отлично за "Неукротимите лъвове", които в 10-ата минута поведоха в резултата. Кристиан Поулсен сгреши с изнасянето на топката, след което Ашил Емана подаде към оставения непокрит на няколко метра фронтално срещу вратата Самуел Ето`о, за когото не бе проблем да накаже Томас Сьоренсен - 1:0.

До почивката падна още един гол. В 33-ата минута датчаните изравниха. Нападателят на Арсенал Никлас Бенднер бе изпуснат пред голлинията от Николас Нколу и Себастиан Басонг и успя с шпагат да засече центрираната отдясно по земята топка от Денис Ромедал.

В 43-ата Ето`о се озова на стрелкова позиция, би, но топката срещна дясната гредата. Последва нова опасност пред датската врата, но Томас Сьоренсен се намеси решително, спасявайки силен изстрел на Ашил Емана. И двамата вратари изнесоха силен мач и заслужават адмирации за представянето си.

През второто полувреме падна само едно попадение, въпреки че не липсваха положенията. В 61-ата минута Денис Ромедал попадна в прегръдките на съотборниците си, донасяйки трите точки на Дания. Опитният нападател на Аякс нахлу отдясно, преодоля Жан Макун и с премерен удар прати топката в дясния ъгъл на вратата, пазена от Хамиду Сюлейману.

За Дания това бе осма победа на световни първенства от 15 изиграни мача. /БЛИЦ

КАМЕРУН - ДАНИЯ 1:2
1:0 Самуел Ето`о (10), 1:1 Никлас Бенднер (33), 1:2 Денис Ромедал (61)

КАМЕРУН: 16.Хамиду Сюлейману, 19.Стефан Мбиа, 5.Себастиан Басонг (73-17.Мохамаду Идрису), 3.Николас Нколу, 2.Беноа Асу-Екото, 18.Ейонг Ено (46-11.Жан Макун), 6.Александър Сонг, 8.Джереми Нджитап, 15.Пиер Уебо (78-23.Венсан Абубакар), 10.Ашил Емана, 9.Самуел Ето`o

ДАНИЯ: 1.Томас Сьоренсен, 4.Даниел Агер, 3.Симон Кяер, 6.Ларс Якобсен, 15.Симон Поулсен, 2.Кристиан Поулсен, 19.Денис Ромедал, 8.Йеспер Грьонкяер (66-12.Томас Каленберг), 9.Йон Дал Томасон (86-14.Якоб Поулсен), 10.Мартин Йоргенсен (46-7.Даниел Йенсен), 11.Никлас Бенднер