2024-03-29 @ 01:00 EET
Италия продължава да се дъни, равен с аутсайдера Нова Зеландия
Спорт “Адзурите” стигнаха само до 1:1, получиха гол още в 7-ата минута

Световният шампион Италия направи равенство 1:1 с аутсайдера в група “F” Нова Зеландия. Това е второ поредно реми за селекцията на Марчело Липи. Двубоят се игра на стадион “Мбомбела” в Нелспруит. “Кивитата” поведоха изненадващо още в 7-ата минута, а Винченцо Якуинта изравни от дузпа в 29-ата. Лидер в група “F” e Парагвай с 4 точки, Италия и Нова Зеландия са с по 2, а Словакия е с 1. Така всичко ще се реши в последните срещи, в които Парагвай играе с Нова Зеландия, а Италия излиза срещу Словакия.

Двубоят започна повече от изненадващо, след като футболистите на Нова Зеландия поведоха в резултата още в 7-ата минута. След центриране в наказателното поле, топката прескочи защитник на Италия, Канаваро игра с нея, но я подаде към Шейн Шмелц, който сам срещу Маркети реализира за 1:0. След попадението италианците се пренесоха пред и в наказателното поле на съперника. В 13-ата минута Дзамброта центрира успоредно на полето на Нова Зеландия, но никой не успя да засече и да стреля. В 22-ата минута отново защитникът влезе отдясно, стреля, но над вратата. Пет минути след това Рикардо Монтоливо стреля в десния страничен стълб с удар извън наказателното поле.

В следващата минута съдията Карлос Батрес от Гватемала даде дузпа за световния шампион. При центриране в наказателното поле Смит задържа за фланелката Де Роси, който падна малко артистично, но реферът посочи бялата точка. Винченцо Якуинта изравни след хубав удар в долния десен ъгъл на вратата. До края на полувремето Кришито пробва рефлекса на вратаря Пастън, който отрази удар и на Де Роси в последните секунди.

В началото на втората част Липи пусна Ди Натале и Каморанези на мястото съответно на Джилардино и Симоне Пепе. Натискът на актуалните първенци на света се усили, на моменти те обсаждаха полето на съперника, но вратарят Пастън бе на мястото си при всички удари. В 49-ата минута Ди Натале би отдалеч, но стражът на Нова Зеландия спаси. Последва слаб и неточен шут на Якуинта в наказателното поле, след като бе затворен от двама защитници на “кивитата”. Едва в 63-ата минута дойде вторият удар за Нова Зеландия. Иван Вичелич получи отляво, стреля по диагонал, но топката мина покрай вратата. В последните минути пред вратата на Нова Зеландия отново стана горещо. В 78-ата минута защитник изчисти преди Якуинта да нанесе удар към вратата. При изпълнението на последвалия корнер Рийд изби пред Каморанези. В 83-ата минута считаният за аутсайдер състав на Нова Зеландия можеше да направи чудото и да победи. Влезлият като резерва Крис Ууд получи на границата на наказателното поле, шутира по диагонал, но в аут. Две минути преди края стражът на Нова Зеландия Пастън пак се намеси решително, след като изби удар на Каморанези./БЛИЦ

ИТАЛИЯ - НОВА ЗЕЛАНДИЯ 1:1

0:1 Шейн Шмелц (7), 1:1 Винченцо Якуинта (29-дузпа)

Italy_Flag.jpgИТАЛИЯ: 12.Федерико Маркети, 19.Джанлука Дзамброта, 5.Фабио Канаваро, 4.Джорджо Киелини, 3.Доменико Кришито, 22.Рикардо Монтоливо, 6.Даниеле де Роси, 15.Клаудио Маркизио (61 - 20.Джампаоло Пацини), 9.Винченцо Якуинта, 11.Алберто Джилардино (46 - 10.Антонио ди Натале), 7.Симоне Пепе (46 - 16.Мауро Каморанези)

flag_newzealand.JPGНОВА ЗЕЛАНДИЯ: 1.Марк Пастън, 4.Уинстън Рийд, 6.Райън Нелсен, 5.Иван Вичелич (80 - 21.Джереми Кристи), 19.Томи Смит, 3.Тони Лочхийд, 11.Лио Бертос, 7.Саймън Елиът, 9.Шейн Шмелц, 10.Крис Килън (90+3 - 13.Анди Барон), 14.Рори Фалън (62 - 20.Крис Ууд)

Нелспруит, “Мбомбела”
Съдии: Карлос Батрес (Гватемала), Лионел Леал (Коста Рика), Карлос Пастрана (Хондурас)
Жълти картони: Рори Фалън, Томи Смит, Райън Нелсен (Нова Зеландия)