2024-04-16 @ 22:23 EEST
Словакия изхвърли световния шампион Италия
Спорт Роберт Витек с 2 гола при победата с 3:2 над "Скуадра адзура", Парагвай също на 1/8-финал

Световният шампион Италия е аут от Мондиала в ЮАР! Дебютантът на световни първенства Словакия изхвърли "Скуадра адзура" след успех с 3:2 в изключително драматичен мач от Група "F", игран на стадион "Елис Парк" в Йоханесбург. В другата среща Парагвай и Нова Зеландия завършиха 0:0. Така Словакия и Парагвай продължават на 1/8-финалите.

Нападателят на френския Лил Роберт Витек се превърна в герой за словашкия тим, вкарвайки две попадения във вратата на световните шампиони. Третото попадение реализира резервата Камил Копунек. Точни за Италия бяха Антонио ди Натале и Фабио Куалярела.

През първото полувреме италианците правеха отчаяни опити да създадат голова опасност. Повече положения имаше пред вратата, пазена от Федерико Маркети. В 6-ата минута Марек Хамшик получи топката от Роберт Витек и от изгодна позиция, след като бе оставен непокрит, би в аут. В 11-ата минута Винченцо Якуинта вкара гол, но преди това бе задържал Ян Дюрица, което не остана неподминато от английския рефер Хауърд Уеб, който отсъди нарушение на нападателя и попадението логично не бе зачетено. В ответната атака бившият защитник на ЦСКА Радослав Забавник нанасе силен изстрел от далечно разстояние, но топката излезе в аут. В 16-ата минута Уеб извади първия жълт картон в мача. Получи го Здено Щърба, който повади Дженаро Гатузо в средата на терена. Три минути след това Ян Дюрица действа прецизно и с чист шпагат изби топката от краката на Винченцо Якуинта пред вратата, пазена и в този мач от Ян Муха. В 23-ата минута защитникът на Словакия и Ливърпул Мартин Шкъртел се озова на стрелкова позиция в наказателното поле на Италия, но се забави с отиграването и загуби топката.

Две минути след това словаците вече ликуваха. Роберт Витек наказа Италия, като в трети пореден мач от Модиала в ЮАР "Скуадра адзура" позволява на съперника си да поведе в резултата. След безумна грешка на Даниеле Де Роси топката се озова във Витек, Доменико Кришито не успя да го спре и нападателят прати топката неспасяемо в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Маркети. До почивката италианците правеха отчаяни опити да изравнят. Словаците пък могат да съжаляват, че не удвоиха преднината си. В продължението на първата част, след продължителна атака, Роберт Витек подаде към Юрай Куцка, който с топовен изстрел от около 25 метра пращаше топката в долния ляв ъгъл на вратата на Италия, но тя премина на сантиметри покрай гредата. Малко преди почивката Гатузо си го върна на ритналия го по-рано Здено Щърба. Коравият халф на "Скуадра адзура" изрита с бутоните в лявото коляно съперника си. Щърба остана да лежи на тревата, а по крака му имаше кръв. Словакът обаче стисна зъби и след като коляното му бе бинтовано, продължи участието си в мача.

В началото на второто полувреме Марчело Липи извърши две смени. Дженаро Гатузо и Доменико Кришито отстъпиха местата си на Кристиян Маджо и Фабио Куалярела. В 56-ата минута и Андреа Пирло се появи в игра, заменяйки Рикардо Монтоливо. Преди появата на Пирло италианците пропуснаха отлична възможност да изравнят резултата. Антонио ди Натале се озова сам срещу Ян Муха, но би в аут, вместо да отбележи. При ситуацията до него в наказателното поле на Словакия пас чакаше Винченцо Якуинта, който ако бе получил топката, едва ли щеше да сгреши на празна врата.

В 67-ата минута Мартин Щкъртел спаси сигурен гол във вратата на словашкия тим. Ян Муха не се намеси убедително след центриране отдясно на Симоне Пепе, след което Фабио Куалярела нанесе изстрел от малък ъгъл, но бранителят на Ливърпул изчисти топката от голлинията. Италианците протестираха, тъй като според тях Щкъртел е бил зад голлинията, но на телевизионните повторения се видя, че не са прави.

И точно, когато всички очакваха изравнително попадение, се случи обратното. В 73-ата минута Роберт Витек вкара второто си попадние. Нападателят на Словакия засече с десния крак центрираната отдясно топка от Марек Хамшик, Джорджо Киелини направи отчаян шпагат, не успя да избие топката, която влетя в мрежата - 2:0. Играта на стадион "Елис Парк" се изнерви и някои футболисти и на двата отбора получиха жълти картони. В 81-ата минута "Скуадра адзура" най-после вкара на Словакия. След отлично двойно подаване между Фабио Куалярела и Винченцо Якуинта, последният нанесе удар, който бе спасен от Муха, но топката се озовава в Антонио ди Натале и той с диагонален удар я прати в опразнената врата - 2:1. Италианците продължиха да атакуват, но в 89-ата минута допуснаха трети гол, който на практика реши всичко. При първото си съприкосновение с топката появилият се секунди по-рано Камил Копунек реализира красиво попадение. Резервата бе изведен в наказателното поле и прехвърли Маркети за 3:1. До края на срещата световните шампиони стигнаха само до още един гол, който не им бе достатъчен за продължаване на 1/8-финалите. Във втората минута на продължението Фабио Куалярела вкара страхотен гол. Нападателят отправи наспасяем прехвърлящ изстрел от границата на наказателното поле и топката влетя в горния десен ъгъл на вратата, пазена от Ян Муха. Така дебютантът Словакия изхвърли Италия от Мондиала в ЮАР.

СЛОВАКИЯ - ИТАЛИЯ 3:2
1:0 Роберт Витек (25), 2:0 Роберт Витек (73), 2:1 Антонио ди Натале (81), 3:1 Камил Копунек (89), 3:2 Фабио Куалярела (90+2)

slovakia_flag.JPG
СЛОВАКИЯ: 1.Ян Муха, 5.Радослав Забавник, 2.Петър Пекарик, 3.Мартин Шкъртел, 16.Ян Дюрица, 6.Здено Щърба (86-20.Камил Копунек), 15.Мирослав Щох, 17.Марек Хамшик, 11.Роберт Витек (90+2-9.Станислав Шестак), 18.Ерик Йендришек (90+4-22.Мартин Петраш), 19.Юрай Куцка

Italy_Flag.jpgИТАЛИЯ: 12.Федерико Маркети, 19.Джанлука Дзамброта, 5.Фабио Канаваро, 4.Джорджо Киелини, 3.Доменико Кришито (46-2.Кристиян Маджо), 22.Рикардо Монтоливо (56-21.Андреа Пирло), 6.Даниеле де Роси, 7.Симоне Пепе, 8.Дженаро Гатузо (46-18.Фабио Куалярела), 9.Винченцо Якуинта, 10.Антонио ди Натале

Йоханесбург, "Елис Парк" - 53 412 зрители
Съдия: Хауърд Уеб (Англия)
Жълти картони: Здено Щърба, Роберт Витек,Петър Пекарик, Джорджо Киелини, Ян Муха (Словакия); Фабио Канаваро, Симоне Пепе, Фабио Куалярела (Италия)

ПАРАГВАЙ - НОВА ЗЕЛАНДИЯ 0:0

ПАРАГВАЙ: 1.Хусто Вияр, 4.Денис Каниса, 5.Хулио Касерес, 14.Пауло да Силва, 3.Клаудио Морел, 13.Енрике Вера, 15.Виктор Касерес, 16.Кристиян Риверос,  18.Нелсон Валдес (66-10.Едгар Бенитес), 7.Оскар Кардосо (66-19.Лукас Бариос), 9.Роке Санта Круз

flag_newzealand.JPGНОВА ЗЕЛАНДИЯ: 1.Марк Пастон, 4.Уинстън Рийд, 6.Райън Нелсен, 5.Иван Вичелич, 19.Томи Смит, 3.Тони Локхед, 11.Лео Бертос, 7.Саймън Елиът, 9.Шейн Смелц, 10.Крис Килън (79-22.Джереми Броки), 14.Рори Фалън (70-20.Крис Ууд)