2024-04-19 @ 14:16 EEST
Бразилия и Португалия на 1/8-финал
Спорт Двата тима направиха 0:0, Кот д`Ивоар би КНДР с 3:0, но напуска надпреварата

Очакваният с голям интерес сблъсък между Португалия и Бразилия от група “G” завърши при равенство 0:0. По този начин “селесао” завърши на първо място в групата със 7 точки, втори са португалците с 5. В другия мач Кот д`Ивоар победи КНДР с 3:0, но остана на трета позиция с 4 точки и заедно със севернокорейците отпадат от надпреварата.

Двубоят между Бразилия и Португалия бе изпъстрен с много жълти картони, странни решения на главния съдия Бенито Архиндиа от Мексико. В първите минути Бразилия натисна, но Даниел Алвеш и Луис Фабиано пропуснаха. В 25-ата минута реферът спести чист червен картон за защитника на Бразилия Жуан, който спря с ръка атака на Португалия. Футболистът бе последен в отбрана и въпреки че действията му бяха в центъра на терена, заслужаваше директен червен картон. В 30-ата минута Нилмар уцели гредата след хубав пас на Луис Фабиано. В следващата минута португалците искаха дузпа за падане на Тиаго в наказателното поле, но съдията този път бе прав и даде жълт картон за симулация на халфа. До края на първото полувреме Луис Фабиано отправи хубав удар с глава, но не уцели вратата.

През второто полувреме събитията на терена не се промениха. Футболистите играеха твърдо, но не създаваха чисти голови положения. В 60-ата минута Раул Мейрелеш направи най-големия пропуск за мача, след като бе изведен от Роналдо вляво в наказателното поле, но би покрай вратата. До края на мача нямаше чисти положения. В даденото от съдията добавено време влезлият като резерва за Бразилия Рамирес би от границата на наказателното поле, след рикошет топката падаше под гредата, но излезлият малко напред Едуардо в последния момент изби в корнер.

ПОРТУГАЛИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:0

Portugal_20flag.JPG
ПОРТУГАЛИЯ:
1.Едуардо, 2.Бруно Алвеш, 6.Рикардо Карвальо, 15.Пепе (64 - 8.Педро Мендеш), 23.Фабио Коентрао, 21.Рикардо Коща, 16.Раул Мейрелеш (84 - 14.Мигел Велосо), 19.Тиаго, 7.Кристиано Роналдо, 5.Дуда (54 - 11.Шимао), 10.Дани

Brazil_flag.JPG
БРАЗИЛИЯ:
1.Жулио Цезар, 2.Майкон, 3.Лусио, 4.Жуан, 6.Мичел Бащош, 5.Фелипе Мело (44 - 17.Жозуе), 8.Жилберто Силва, 13.Даниел Алвеш, 21.Нилмар, 19.Жулио Баптища (82 - 18.Рамирес), 9.Луис Фабиано (85 - 23.Графите)

Дърбан, стадион "Мойсес Мабида"  - 62 712 зрители
Съдии: Бенито Архиндиа, Ектор Вергара, Марвин Торентера (Мексико)
Жълти картони: Дуда, Пепе, Тиаго, Фабио Коентрао (Португалия); Луис Фабиано, Жуан, Фелипе Мело (Бразилия)

40% Притежание на топката 60%

Кот д`Ивоар победи КНДР с 3:0, но отпада от световното първенство. Дидие Дрогба и компания останаха на трето място в група “G” с 4 точки, след като преди това загубиха от Бразилия и направиха равен с Португалия. Попаденията за “слоновете” вкараха Яя Туре, Ндри Ромарик и Саломон Калу. Играчите на Свен Йоран Ериксон бяха пълни господари на терена, пропуснаха куп положения, удариха няколко пъти гредите и им бе отменен гол.

Африканците стартираха вихрено и натикаха съперника в наказателното поле. Кейта още в 1-ата минута бе изведен сам срещу вратаря Гук, но пропусна. В 12-ата минута бе отменено попадение на Дрогба, тъй като бе в засада. Две минути след това Яя Туре с премерен удар от границите на наказателното поле след пас на Дрогба откри резултата за 1:0. В 17-ата минута Ромарик тресна гредата, а след три минути той направи 2:0. Футболистът довкара топката във вратата на КНДР след удар на Дрогба в гредата. В 24-ата минута Йон Джо изпълни хубаво пряк свободен удар, но топката мина на сантиметри покрай вратата на Кот д`Ивоар. В 39-ата минута и Жервиньо изпусна, след като би по диагонал но в аут.

През второто полувреме натискът на африканския тим продължи, но темпото спадна и положенията не бяха толкова много, колкото през първата част. Едва в 53-ата минута звездата на КНДР Йон Тае Се отправи първия точен удар във вратата на Кот д`Ивоар, но стражът се справи. В 82-ата минута африканците оформиха крайното 3:0 след попадение на Саломон Калу, който от малкото наказателно поле засече центриране отляво. Три минути преди края на двубоя нов гол на “слоновете” бе отменен, като този път резервата Думбия бе в засада./БЛИЦ

КНДР - КОТ Д`ИВОАР 0:3
0:1 Яя Туре (14), 0:2 Ндри Ромарик (20), 0:3 Саломон Калу (82)

flag_north_korea.JPG
КНДР:
1.Ри Мьон Гук, 2.Ча Йон Хьок, 13.Пак Чил Джин, 3.Ри Джун Ил, 5.Ри Кван Чон, 4.Пак Нам Чол, 11.Мун Ин Гук (68 - 12.Кум Чол), 17.Йон Хак Ан, 8.Джи Юн Нам, 10.Хон Йон Джо, 9.Йон Тае Се