2024-04-25 @ 19:59 EEST
Парагвай на 1/4-финал след драма с дузпи срещу Япония
Спорт Юичи Комано пропусна единствената дузпа за азиатците

Парагвай се класира за исторически 1/4-финал, който е първи в историята на страната на световни финали. “Гуараните” отстраниха на осминафиналите Япония с 5:3 след дузпи, 0:0 в редовното време и продълженията. При изпълнението на наказателните удари Юичи Инамото се превърна в грешник за Япония, след като единствен не успя да преодолее вратаря на Парагвай Хусто Вияр и прати топката в горната греда. На четвъртфиналите “гуараните” ще срещнат победителя от Испания – Португалия, които играят по-късно тази вечер.

В редовното време двубоят бе изключително равностоен. И двата тима имаха по няколко положение, но така и не стигнаха до сто процентов шанс да реализират. В 20-ата минута Лукас Бариос от Парагвай навлезе отляво в наказателното поле, освободи се от защитник, но вратарят отрази. Две минути след това Дайсуке Матцуй тресна гредата зад вратаря на Парагвай Хусто Вияр. В 32-ата минута Хасебе стреля силно, но защитник на “гуараните” изчисти.

През второто полувреме отново двата отбора играха равностойно и повече се бранеха, отколкото да създават положения. В 50-ата минута Ортигоса от Парагвай преодоля няколко играчи, но в последния момент бе спрян от защитник на Япония. В последните минути Парагвай натисна и можеше да стигне до успеха в редовното време. Нелсон Валдес и Роке Санта Крус обаче пропиляха.

В двете продължения от по 15 минути и двата тима не рискуваха. В 91-ата минута Накамура стреля, но Алкарас с шпагат изчисти. В 97-ата минута звездата на Парагвай Нелсон Валдес можеше да открие резултата, но с шпагат стреля слабо в ръцете на Кавашима. В 101-ата минута след меле в наказателното поле на Япония “гуараните” можеха да вкарат, но този път Барето стреля над вратата. Във второто продължение единственото положение бе за Нелсон Валдес, но право в ръцете на Кавашима.

При изпълнението на дузпите грешникът за Япония бе Юичи Комано. Той пропусна третия удар, като прати топката в горната греда зад Хусто Вияр. Преди това Барето и Бариос вкараха за Парагвай, а точни за Япония бяха Ендо и Хасебе. При третото изпълнение Кристиян Риверос изведе “гуараните” напред в резултата 3:2, а след него Юичи Комано тресна гредата. Нелсон Валдес вкара за 4:2, Кейсуке Хонда направи 4:3, а Оскар Кардосо оформи крайното 5:3 с последната – пета дузпа за Парагвай./БЛИЦ

Мачът по минути тук

ПАРАГВАЙ - ЯПОНИЯ 5:3 след дузпи (0:0 в редовното време и продълженията)

При дузпите
1:0 Едгар Барето (Парагвай, вкарва), 1:1 Ясухито Ендо (Япония, вкарва), 2:1 Лукас Бариос (Парагвай, вкарва), 2:2 Макато Хасебе (Япония, вкарва), 3:2 Кристиян Риверос (Парагвай, вкарва), 3:2 Юичи Комано (Япония, удар в горната греда), 4:2 Нелсон Валдес (Парагвай, вкарва), 4:3 Кейсуке Хонда (Япония, вкарва), 5:3 Оскар Кардосо (Парагвай, вкарва)

ПАРАГВАЙ:
1.Хусто Вияр, 21.Антолин Алкарас, 14.Пауло да Силва, 3.Клаудио Морел, 6.Карлос Бонет, 13.Енрике Вера, 10.Едгар Бенитес (60 - 18.Нелсон Валдес), 20.Нестор Ортигоса (75 - 8.Едгар Барето), 16.Кристиан Риверос, 9.Роке Санта Крус (94 - 7.Оскар Кардосо), 19.Лукас Бариос

japan_flag___variant.JPG
ЯПОНИЯ:
1.Ейжи Кавашима, 2.Юки Абе (81 - 14.Кендо Накамура), 22.Юджи Наказава, 4.Маркус Танака, 5.Юто Нагамото, 3.Юичи Комано, 7.Ясухито Ендо, 18.Кейсуке Хонда, 17.Макато Хасебе, 8.Дайсуке Матцуй (66 - 9.Шинжи Оказаки), 16.Ясухито Окубо (109 - 11.Кейжи Тамада)

Претория, "Лофтус Версфелд"
Съдии: Франк де Блеекере, Петер Херманс, Валтер Вроманс (Холандия)
Жълти картони:  Кристиян Риверос (Парагвай); Дайсуке Матцуй, Юто Нагатомо, Дайсуке Хонда, Ясухито Ендо (Япония)