2024-04-24 @ 13:11 EEST
Спорт Южноамериканците спечелиха с 5:3, Луис Суарес с червен картон в края на продълженията

Уругвай се класира на исторически полуфинал след победа над Гана с 5:3 след дузпи в драматичен мач. За последно първият световен шампион бе сред последните четири през 1970 година. В редовното време двата тима завършиха при 1:1. В добавеното време на второто продължение Луис Суарес изчисти от голлинията с ръце и съдията му показа червен картон и даде дузпа за Гана, но Асамоа Гиян стреля в горната греда. При дузпите в герой за урусите се превърна вратарят Фернандо Муслера, който отрази ударите на Джон Менса и Доминик Адия. Максимилиано Перейра пропусна за южноамериканския тим. На полуфинала победителите ще играят с Холандия.

Уругвай влезе по-добре мача. До петата минута Форлан и Суарес имаха положения, но не ги реализираха. В следващите минути южноамериканците имаха териториално преимущество, но двамата нападатели не стигаха до чисти голови положения. След половин час игра събитията на терена коренно се промениха. В 31-ата минута Боатенг напредна и подаде успоредно в наказателното поле, но Асамоа Гиан стреля на сантиметри от страничния стълб. Малко след това Гиан бе изведен добре, но Муслера се справи.

В 37-ата минута урусите получиха тежък удар и капитанът Диего Лугано, който имаше проблеми бе заменен. В 41-ата минута партньорът му в защита Хорхе Фусиле падна лошо на главата, но се оказа, че ще може да продължи мача. Късметът на Гана дойде в добавеното време. Съли Мунтари вкара за 1:0, като изненада Муслера с удар от нас 30 метра.

Малко след подновяването на играта Уругвай изравни. В 55-ата минута тимът получи право да изпълни пряк свободен удар близо до левия ъгъл на наказателното поле. Диего Форлан изпълни перфектно и направи резултата 1:1. Най-големият пропуск в мача направи голаджията Луис Суарес в 63-ата минута. Защитник изведе Форлан с дълъг пас, нападателят мина напред и центрира като прехвърли вратаря. Суарес засече, но на празна врата би в аут.

В 68-ата минута Гана получи правото да изпълни пряк свободен удар фронтално на вратата, но от около 27 метра Гиан стреля много неточно. Последваха два удара на Луис Суарес, които бяха отразени от Кингсън. Последните 20 минути на мача преминаха под диктовката на Уругвай, но атаките не намираха вратата и се стигна до продължения.

В първото продължение Гана доминираше, но така и не създаваше чисти положения. След стотната минута Форлан изпълни два корнера, но центриранията му не намериха съотборник.

Второто продължение също започна с по-организирана игра на африканския тим. В 110-ата минута бе и най-интересното положение, но Гиян стреля с глава над вратата. Малко след това и Апия стреля, но Лодейро и Фусиле го спряха. В 114-ата минута Форлан стреля, но над вратата. В 120-ата минута започна драмата. Съдията трябваше да даде край на продължението, но позволи на Гана да изпълни пряв свободен удар. След центрирането Квадво Асамоа би, а Луис Суарес се жертва и изчисти с ръка от голлинията. Съдията даде червен картон за нападателя и дузпа. Асамоя Гиян, който имаше 2 вкарани дузпи в ЮАР, стреля в горната греда и последва изпълнението на дузпи. При тях по-точни се оказаха урусите, които вкараха 4 срещу 2 за Гана./БЛИЦ

Срещата по минути тук
Програмата на елиминационната фаза тук

УРУГВАЙГАНА 5:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)
0:1 Мунтари (45), 1:1 Форлан (55)

ДУЗПИ
1:0 Диего Форлан (Уругвай, вкарва)
1:1 Асамоа Гиян (Гана, вкарва)
2:1 Маурисио Викторино (Уругвай, вкарва)
2:2 Стефан Апия (Гана, вкарва)
3:2 Андрес Скоти (Уругвай, вкарва)
3:2 Джон Менса (Гана, пропуска)
3:2 Максимилиано Перейра (Уругвай, пропуска)
3:2 Доминик Адия (Гана, пропуска)
4:2 Себастиан Абреу (Уругвай, вкарва)

УРУГВАЙ: 1.Фернандо Муслера, 2.Диего Лугано (38 - 19.Андрес Скоти), 6.Маурисио Викторино, 4.Хорхе Фусиле, 16.Максимилиано Перейра, 15.Диего Перес, 17.Егидио Аревало, 7.Единсон Кавани (75 - 13.Себастиан Абреу), 20.Алваро Фернандес (46 - 14.Николай Лудейро), 9.Луис Суарес, 10.Диего Форлан

ГАНА: 22.Ричард Кингсън, 4.Джон Панцил, 2.Ханс Сарпей, 3.Асамоа Гиан, 5.Джон Менса, 15.Айзък Ворса, 6.Антъни Анан, 7.Самуел Инкум (10 - Стефан Апия), 11.Съли Мунтари (87 - 18.Доминик Адия), 23.Кевин-Принс Боатенг, 21.Квадво Асамоа

Йоханесбург, “Сокър Сити”
Съдия: Олегарио Бенкуеренса, Жозе Кардинал, Бертино Миранда (Португалия)
Жълти картони: Фусиле, Перес, Аревало (Уруграй), Панцил, Сарпей, Менса (Гана)
Червени картони: Суарес (Уругвай - 120)

Уругвай на полуфинал след 40 години, излъга Гана при дузпите след страхотна драма | 1 брой коментари | Регистрация
Автор: Anonymous да 2010-07-03 @ 01:00 EEST
Йо! Мачът беше целия със страхотни изпълнения, но това накрая си беше голямо зрелище. В единия миг мислех, че Уругвай заминава, но боговете не бяха на страната на африканските пийпъл. :-)))