изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-25 @ 23:04 EEST
Банката за развитие призна, че удържа повече от 7% от държавния дълг към фирмите    
Икономика

Българската банка за развитие (ББР) потвърди с прессъобщение в понеделник, че действително взема около и дори над 7% от парите, които изплаща от името на държавата към фирмите с държавни вземания. От институцията отрекоха да имат проблем със схемата за разплащане заради изискването за чисто кредитно досие на фирмите кредитори.



Преди десетина дни строителни компании сигнализираха, че не могат да си получат дължимите суми за изпълнени поръчки от ББР, защото трябва да представят като залог бъдещите държавни вземания. Те обаче вече са заложени пред търговски банки за отпускане на кредити за финансиране на фирмената дейност.

От ББР обясниха още, че ако бъдещото държавно вземане е заложено пред друга банка, двете институции се разбират помежду си. От банката обясниха още, че задълженията към дадена компания не се изплащат директно на нея, а отиват за покриване на кредита й. Ако има остатък, той се превежда на фирмата. По тази схема 17 дружества вече са с успешно разплатени вземания.

От съобщението стана ясно още, че задълженията към някои от компаниите ще бъдат "редуцирани" с повече от предвидените 7%. Схемата за разплащане на държавата с бизнеса през банката предвижда "прихващане" на 7% от дължимата сума като годишна сконтов процент. Сконтовият период обаче се изчислява от датата на плащането от ББР до 20.07.2011 г. Това на практика означава, че всички плащания преди 20.07.2010 година са със сконтов период повече от една година и съответно цената при тях ще бъде по-висока от 7%, казват от банката, но не уточняват с колко.

Строителни предприемачи вече сигнализираха за 8% "орязване" на дълга им.

Заради редицата неясноти около схемата на разплащане във вторник ще има среща между регионалния министър Росен Плевнелиев, представители на финансовото министерство и на ББР с хора от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Камарата на строителите.

В хода на срещата може би ще се изясни защо държавата избра този начин за разплащане, ощетяващ чувствително бизнеса, вместо да си плати директно на фирмите.

Досега ББР е изплатила близо 65 млн. лева на компании кредитори на държавата по обществени поръчки със сключени и изпълнени договори.

Според схемата за разплащане държавата предложи ББР да използва 100 млн. лв. собствен ресурс плюс готовност за отпускане от бюджета на още 400 млн. лв.

Справка на банката показва, че искания са подадени от 237 фирми на обща стойност 132 милиона лева, като малко над половината от тях са за строителни дейности. 35 на сто от заявките са за доставки на лекарства и медицинско оборудване.

Най-много са постъпилите заявления за цесиране на вземания от Министерството на отбраната – 228, следват Министерството на труда и социалната политика - 203, Министерството на регионалното развитие и благоустройството – 18, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията – 9, Министерския съвет – 6, Министерството на вътрешните работи – 4, Министерството на финансите – 2 и Министерството на земеделието – 1.

Срокът за плащане на цесиите е до 10 работни дни от датата на постъпване в ББР на съответното заявление, придружено от необходимите документи.

В началото на годината Министерството на финансите се договори с представители на някои строителни компании кредитори на държавата да им плати през ББР вземането с редукция от 7% заради "липсата на средства в бюджета". Негласно обаче споразумението се пренесе върху всички фирми, които са съгласни да получат орязаните си пари чрез банката.

http://www.mediapool.bg

 


Сходни връзки

Банката за развитие призна, че удържа повече от 7% от държавния дълг към фирмите | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 1.57 секунди