2024-03-29 @ 10:23 EET
Холандия на финал на световно първенство след 32 години
Спорт “Лалетата” победиха Уругвай с 3:2

Холандия се класира на финал на световно първенство след победа с 3:2 над Уругвай. Това ще бъде трети финал на планетарен шампионат в историята на холандския футбол и първи от 32 години насам. Досега “лалетата” бяха играли в мач за световната титла през 1974 и 1978 г., като и в двата случая губеха от домакините на турнирите – ФРГ (1:2) и Аржентина (1:3).

В Кейптаун холандците откриха резултата в 18-ата минута, когато капитанът Джовани ван Блонкхорст изненада Фернандо Муслера с диагонален удар от 35 метра. Четири минути преди края на първото полувреме Уругвай стигна до изравнително попадение. Диего Форлан простреля Маартен Стекенбург с шут от 25 метра. Това бе четвъртото попадение на Форлан на Мондиал 2010 и пето негово на световни първенства. Той се изравни с Педро Сеа и Хуан Алберто Скиафино на второто място в класацията на ирачите, вкарвали голове за Уругвай на мондиали. Лидер в класацията е Оскар Мигес с осем попадения.

Холандия нанесе своя окончателен удар в последните 20 минути на мача. В 70-ата минута Уесли Снайдер би от границата на наказателното поле, топката мина покрай Ван Перси, който бе в засада, и влезе до лявата греда на Мусера. Само три минути по-късно и Ариен Робен се разписа. Футболистът на Байерн засече с глава центриране на Дирк Кайт отляво. Попадението на Робен влиза като гол № 2200 в историята на световните първенства. В добавеното време Уругвай върна едно попадение чрез Максимилиано Перейра, но не успя да стигне до изравнителен гол.

На финала в неделя Холандия ще се изправи срещу победителя от утрешния полуфинал между Германия и Испания. С класирането на “лалетата” за мача за титлата със сигурност на Мондиал 2010 ще има европейски финал. Това се случва за втори пореден планетарен шампионат след двубоя между Италия и Франция през 2006 г. Два поредни изцяло европейски финала на световно първенство не е имало от 1938 г./БЛИЦ

Най-интересното от мача по минути - ТУК
Програмата на елиминационната фаза - ТУК

0:1 Джовани ван Бронкхорст (18), 1:1 Диего Форлан (41), 1:2 Уесли Снайдер (70), 1:3 Ариен Робен (73), 2:3 Макимилиано Перейра (90+2)

uruguay_flag.jpgУругвай: 1.Фернандо Муслера, 3.Диего Годин, 6.Маурисио Викторино, 5.Валтер Гаргано, 16.Максимилиано Перейра, 22.Мартин Касерес, 15.Диего Перес, 11.Алваро Перейра (78-13.Себастиан Абреу), 17.Агидио Аревало, 7.Единсон Кавани, 10.Диего Форлан(83-21.Себастиан Фернандес)

netherlands_flag.jpgХоландия:
1.Маартен Стекеленбург, 12.Халид Буларуж, 3.Джон Хейтинга, 4.Йорис Матайсен, 5.Джовани ван Бронкхорст, 7.Дирк Кайт, 6.Марк ван Бомел, 10.Уесли Снайдер, 14.Деми де Зеув (46-23.Рафаел ван дер Ваарт), 11.Ариен Робен (89-17.Елджеро Елиа), 9.Робин ван Перси

Кейптаун
, “Грийн Поинт” - 62 749 зрители
Съдии: Равшан Ирматов (Узбекистан); Рафаел Илясов (Узбекистан) и Бахадир Кочкаров (Киргизстан)
Жълти картони: Максимилиано Перейра, Мартин Касерес (Уругвай); Уесли Снайдер, Халид Буларуж, Марк ван Бомел (Холандия)