2024-04-24 @ 14:51 EEST
Изригнахме и размазахме Полша, вече сме в Топ 12
Спорт Националният отбор на България по волейбол разби Полша с 3:0 гейма (25:22, 25:18, 25:17) в мач от втората групова фаза на световното първенство в Италия. В зала “Пала Росини” в Анкона нашите сякаш бяха друг отбор, играха великолепно и нямаше спомен от лошото представяне срещу Франция и Чехия. След успеха българският тим със сигурност се класира сред най-добрите 12 тима, които продължават в третата групова фаза. Момчетата на Силвано Пранди играят в събота от 22,00 часа срещу Бразилия, но дори и при загуба се класират напред. Резултатът срещу бразилците е от значение, за да стане ясно в коя група ще бъде България в третата фаза.

Първият гейм започна точка за точка до 7:7, когато нашите направиха 8:7 при първото техническо прекъсване. Поляците поведоха с 10:9, Казийски изравни - 10:10, а Владо Николов направи 12:10 в наша полза. Второто техническо прекъсване дойде отново в полза на България - 16:14, Казийски покачи на 17:15, а Владо Николов направи три точки разлика - 18:15. Звездата Казийски продължи с добрата си игра и вкара за 20:17, Владо Николов направи 21:18. Поляците обаче върнаха две последователни точки и резултатът стана 22:21. Казийски реализира поредната си точка за 24:21, след това Полша вкара за 24:22, а нашите затвориха гейма за 25:22 след 24 минути игра.

Във втория гейм Полша започна по-добре и водеше, но само в началото - 4:3. След това Винярски сгреши за 3:4, а Виктор Йосифов обърна до 5:4. Владо Николов покачи на 6:4, а първото техническо прекъсване дойде в наша полза при 8:5. Казийски реализира за 10:6, но Йосифов сгреши от сервиса и резултатът стана 7:10. Казийски обаче пусна много хубаво топката при атака за 11:8. Разликата в наша полза набъбна до 15:9, а второто техническо прекъсване дойде при 16:10 след точка на Владо Николов. Отново той направи 19:11, Тодор Алексиев реализира за 20:12. Виктор Йосифов покачи на 21:13, поляците върнаха две точки за 22:15. Нашите направиха двойна блокада за 24:15, Казийски сгреши от сервис за 16:24, Грушка направи 17:24, отново той бе точен за 18:24, но тройна блокада на българите затвори гейма при 25:18 след 23 минути игра. http://www.blitz.bg

Третия гейм отново бе за България и разпиляхме поляците. Нашите поведоха с 4:2, след това Владо Николов покачи на 5:2. Съперникът изравни за 7:7, но Казийски направи 8:7 при първото техническо прекъсване. Нашите продължиха да мачкат и Казийски направи първо 12:8, а след това 13:9. Цветан Соколов покачи на 14:9, Тодор Алексиев бе точен за 15:9. България продължи да води с пет точки при 15:10, а след това увеличи аванса си за 17:10. До края на гейма поляците бяха просто лек спаринг партньор. Виктор Йосифов направи 21:13, Владо Николов - 23:16, а Казийски заби последната точка за 25:17.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 2:0 (25:22, 25:18, 25:17)

БЪЛГАРИЯ: 3.Андрей Жеков, 11.Владимир Николов, 6.Матей Казийски, 15.Тодор Алексиев, 12.Виктор Йосифов, 18.Николай Николов - 13.Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: Силвано Пранди

ПОЛША: Павел Загумни, Пьотър Грушка, Михал Винярски, Бартош Курек, Пьотър Новаковски, Марчин Мозджонек - Кшиштоф Игначак-либеро
Старши треньор: Даниел Кастелани (Аржентина).