2024-04-19 @ 14:22 EEST
На финала: България победи Германия и зае 7-ото място
СпортБългария победи Германия с 3:0 гейма (26:24, 26:24, 25:21) в последния си мач на Световното първенство по волейбол в Италия. Срещата предизвика интерес сред местните хора и билетите бяха свършили час преди началото в Модена. На трибуните обаче имаше малцина българи и само две знамена. Борислав Кьосев обаче бе веднага забелязан от домакините и фотографът на FIVB помоли най-титулуваният ни волейболист да му позира пред залата.

Мачът бе решаващ заради възможността да останем за четвърти път на 7-о място в историята на Световните първенства по волейбол. През 1966, 1974 и 1998 години България е 7-ма, а в последните два Мондиала сме съответно 13-ти през 2002-ра и 3-ти в Япония преди четири години. С волейболните национали на Германия за последно спорихме на 26 ноември 2006 година на Световното, като тогава ги бихме във втория кръг с 3:1 гейма.

В крайна сметка, България завърши надпреварата в Италия с положителен баланс - 5 победи и 4 загуби.

Силвано Пранди заложи на разпределител Константин Митев на мястото на Андрей Жеков, като за първи път от осем поредни мача на Мондиала промени стартовия си състав. В началото започнахме още с Николай Николов, Виктор Йосифов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров. 54-годишният аржентински специалист Раул Лозано, който до скоро водеше Полша, избра да започне с Тишер, Андрае, Шопс, Дюн, Кром, Гюнтрор и Тайл либеро. За немците това е най-доброто класиране от 1974-та година до сега, тогава те станаха 4-ти, а след това са три пъти 9-ти и едни път 12-ти. Германия е №1 през 1970 година.

Срещата започна с минута мълчание за загинали при терористичен акт в Афганистан италианци. Откриващата точка в мача бе на Виктор Йосифов, като след добра защита Германия по поведе при 2:3, но блокада на Казийски и атака на Владо Николов ни върна аванса за 4:3. При първото техническо прекъсване вече водехме с 8:5, а веднага след това Йосифов направи контра, а Владо Николов заби ас за 10:5 и Лозано поиска почивка. И Пранди го последва след три безответни точка за Германия. Ники Николов направи блокада за второто техническо прекъсване при 16:10. Когато разликата набъбна на 7 точки (19:12) Лозано пак взе почивка. Владо Николов добре надигра двойната блокада на противника за 20:12 и 21:12. Роберт Кром технично взе 16-тата точка за противника, а тя бе последвана от нова за 22:17. Андрае успя през центъра за вземе точка (23:20), но след атака на Владо Николов и немска блокада, топката тупна в нашето поле (23:12), последва смяна като в полето мястото си зае Цветан Соколов, но авансът ни от 8-9 точки бе стопен на 1 – 23:22. Нов наш блок-аут пък дори изравни при 23:23. Грешка на Себастиан ни даде гейм-бол, но Кром по диагонала изравни отново – 24:24. Казийски атакува два пъти успешно и ни донесе първия гейм след 26:24.

Красиво разиграване направихме в началото на втората част за 3:1, колективна немска грешка бе фиксирана за 4:1. Разиграването за 6:2 бе продължително и за нас, благодарение на Теодор Салпаров в защита. Плеймейкърът на Германия и на турския тим на Пламен Константинов Зираатбанк Симон Тишер пусна топката в нашето поле, докато вторият ни разпределител Митев все още не намираше точно съотборниците си. Блокада на Дюн и атака, разкъсваща блокадата, ни дадоха предимство на противника за 6:7, а при първото техническо прекъсване също отстъпвахме с точка – 7:8. Немците не само запазиха предимството си, но и го увеличиха на 3-4 точки. След по-добрата си атака и посрещане в статистиката от първия гейм, сега Германия продължи да стои по-добре и при второто техническо прекъсване губехме с 12:16. Шопс постигна ас за 12:17. Владо Николов направи 13-тата точка за националния ни тим, а Алексиев заби за 14-тата. Раул Лозано взе почивка след това точка на диагонала ни за 17:19. България догони немците в резултата при 19:19 и 20:20. След две отлични спасявания на Салпаров и солова атака поведохме с 21:20 и това накара Пранди да стане от стола си и да застане в близост до полето. Ники Николов и Матей Казийски успяха с блокада да вземат точката за 23:21. Кром игра по блокадата ни (23:22), а след това Ники Николов ни изведе до гейм-бол при 24:22, но отново Кром се разписа (24:23) и Пранди се възползва от почивката си.Николай Пенчев смени Тодор Алексиев, но по диагонала Германия изравни за 24:24. Владо Николов взе нова възможност за затворим гейма и само го направи за 26:24, и вдигна победно ръка за 2:0 за България.

След равностойното начало на третата част, Йосифов с блокада направи 6:3, а ас на Владо Николов – 7:3, за да вземем първото техническо прекъсване с 8:3. Точка директно от начален удар на Шопс дойде за 9:6. Андрае се разписа за 11:9, но пък Ники Николов мощно направи 12:9. Ас на Владо Николов ни изведе до 15:11, а Пранди взе почивка при 17:14. Тишер пусна в нашето поле за 19:17. Казийски бе авторът на 21-вата родна точка, срещу 17 за Германия. Навършилият вчера на 23 години Шопс подпомогна тима си за нови две точки, но Ники Николов спря серията им (22:19).

Владо Николов закова топката в ръцете на немец за 23:19, но Казийски направи грешка при сервис. Тишер го копира за първия ни мач-бол при 24:20. Ники Николов и той сбърка от начален удар, но при втори опит след блокада на Владо Николов взехме гейма с 25:21, а с това и мача с 3:0 гейма. Волейболните ни национали завършиха Мондиала на 7-о място в крайното класиране. http://www.gong.bg

На финала: България победи Германия и зае 7-ото място | 0 брой коментари | Регистрация