2024-04-20 @ 17:27 EEST
ЦАР ФУТБОЛ: ЦСКА БИЕ РАПИД, ЛЕВСКИ ПРАВИ РАВЕН С ЛИЛ

Велик ЦСКА превзе Виена, историческа победа над Рапид с 2:1

Идиотски автогол в 88-ата минута лиши "Левски" от победата срещу Лил

ЦСКА победи като гост Рапид (Виена) с 2:1 в мач от група “L” на Лига Европа. Това бе първи успех за “червените” в турнира. Головете за “червените” отбелязаха Тодор Янчев и Маркиньос, а точен за домакините бе Хамди Салихи от дузпа. В другия мач Порто и Бешикташ направиха 1:1. След изиграване на четвъртите мачове лидер в групата е Порто с 10 точки, втори е Бешикташ със 7. ЦСКА и Рапид (Виена) имат по 3 точки. Следващият мач на ЦСКА е на 2 декември в София срещу Бешикташ.

В началото на първото полувреме домакините започнаха по-добре. Още преди да е изтекла 1-а минута Хамди Салихи с прехвърлящ удар уцели горната греда зад Мболи, след което Акуаро изчисти. В 8-ата минута Ясин Пехливан изпрати бомбен шут, но Мболи отново бе на мястото си. В същата атака Александър Тонев напредна отдясно, но не подаде и стреля в аут. В 17-ата минута отново Тонев открадна топката пред наказателното поле и с топовен изстрел натресе сглобката на двете греди зад вратаря на Рапид. Последваха два нови удара към вратата на “червените”, но Мболи отрази. В 29-ата минута Акуаро увисна при центриране, но притичалият Йордан Минев изчисти. Последното положение бе за “червените” от София. В последната минута на първото полувреме Тонев проби отдясно, центрира остро в наказателното поле, но Грегъри Нелсън не успя да засече.

Второто полувреме започна вихрено за ЦСКА. В 47-ата минута Платини влезе отдясно в наказателното поле, но би в аут. В 50-ата минута капитанът Тодор Янчев отбеляза страхотен гол. Той получи пас от Платини и с удар извън наказателното поле препарира вратаря на Рапид, като прати топката в долния десен ъгъл на вратата. Тошко отбеляза и попадение на Базел през миналия сезон. Само няколко минути след попадението на Тодор Янчев съдията от Уелс Саймън Лий Евънс даде дузпа за Рапид (Виена). След центриране в наказателното поле на ЦСКА Акуаро бе хванал за врата играч на съперника, но Мболи почти бе уловил топката. Зад бялата точка застана Хамди Салихи, който изравни за 1:1.

В 60-ата минута ЦСКА поведе с 2:1. Маркиньос получи извеждащ пас, надбяга Зонлайтнер, влезе в наказателното поле и прехвърли вратаря, който бе излязъл да го пресрещне. Треньорът на Рапид (Виена) Петер Пакулт реагира веднага и направи две смени, като в игра се появиха Гартлер и Тримел. Последва лек натиск на домакините, но защитата на ЦСКА се справи. До края на двубоя Милен Радуканов пусна в игра Спас Делев, Грило и Коста Янев. Домакините опитаха хаотичен натиск, но не стигнаха до изравнителното попадение./БЛИЦ

Мачът по минути тук

Групата на ЦСКА - ТУК

РАПИД (ВИЕНА) - ЦСКА 1:2
0:1 Тодор Янчев (50), 1:1 Хамди Салихи (56-дузпа), 1:2 Маркиньос (64)

Рапид (Виена): 1.Раймун Хедъл, 6.Марио Зонлайтнер, 8.Маркус Хейкинен, 9.Хамди Салихи, 14.Маркус Катцер (68 - Тримел), 15.Атде Нихиу (68 - Гартлер), 17.Вели Кавлак, 19.Кристофър Дразан, 22.Рагнвалд Сома, 25.Таню Кайхан, 35.Ясин Пехливан

Резерви: 30.Лукас Кьонигсхофер, 3.Юрген Патока, 7.Щефан Куловиц, 20.Рене Гартлер, 21.Кристофър Сурер, 23.Андреас Добер, 28.Кристофър Тримел

cska_logo.JPGЦСКА: 92.Райс Мболи, 25.Йордан Минев, 6.Джузепе Акуаро, 4.Костадин Стоянов, 8.Румен Трифонов (88 - Фабрицио Грило), 5.Тодор Янчев, 18.Борис Галчев, 24.Александър Тонев, 29.Грегъри Нелсън (82 - Спас Делев), 28.Маркиньос, 32.Мишел Платини

Резерви:
 1.Здравко Чавдаров, 7.Спас Делев, 21.Коста Янев, 22.Марко Еспозито, 23.Уилям Тиеро, 26.Килиан Шеридън, 30.Фабрицио Грило

Стадион: "Ернст Хапел" - 52 000 зрители
Съдии: Саймън Лий Евънс, Филип Томас, Едуард Кинг (Уелс)
Жълти картони: Грегъри Нелсън, Тодор Янчев, Джузепе Акуаро, Маркиньос, Костадин Стоянов, Борис Галчев (ЦСКА); Дразан, Пехливан (Рапид)

"Левски" взе само точка от Лил, завършвайки 2:2 в мач от Група "C" на турнира Лига Европа. Броени минути преди края на двубоя "сините" водеха с 2:1, но в 88-ата Иво Иванов си вкара идиотски автогол, и то само секунди след появата си на терена. В 11-ата минута Гара Дембеле откри резултата, в 35-ата Тулио де Мело изравни, а в 82-ата Владимир Гаджев даде преднина на тима си с невероятен снаряд от над 30 метра.

За срещата с французите в състава на "Левски" имаше доста промени. Титуляр на вратата бе Кирил Акалски, за когото това бе дебют в евротурнирите. Холандският халф Сержиньо Грийн пък игра централен защитник заедно с Йордан Милиев, а представящият се неубедително напоследък Иво Иванов остана на пейката. Сред резервите бе и Даниел Младенов, а мястото му по дясното крило зае Андвеле Слори. За холандския халф това бе първи случай, в който стартира в официален двубой на "сините".

Гостите от Франция започнаха по-активно срещата. Още във 2-ата минута Акалски имаше работа. Звездата на Лил Жервиньо изскочи отляво, вратарят обаче внимаваше и го пресрещна, хващайки топката. След ситуацията на Акалски бе оказана медицинска помощ, след което той продължи участие в двубоя. В 5-ата Мулдер опита извеждащо подаване към Андвеле Слори, бранител на гостите обаче се намеси и изчисти в корнер. Малко след това силен изстрел на Веселин Минев от 30-ина метра затрудни Микаел Ландро, но вратарят на гостите успя да спаси.

В 11-ата минута трибуните на "Герена" бяха взривени. Звездата Гара Дембеле откри резултата, след като се възползва по отличен начин от грешка на подхлъзналия се Орелиен Шеджу, отне му топката, преодоля и капитана Рио Мавуба, след което стреля силно и наказа безпомощния Микаел Ландро - 1:0.

"Сините" продължиха да атакуват подкрепяни мощно от верните си фенове. В 15-ата минута Жоазиньо нахлу отляво и центрира, но защитник на Лил изби в корнер. При последвалото му изпълнение не се случи нищо опасно пред вратата на Лил.

В 21-ата публиката на "Герена" изтръпна. Тулио де Мело стреля силно от 20-ина метра, топката се отбива в дясната греда, след което Дарко Тасевски я изчисти. В 23-ата Жоазиньо центрира от корнер, Дембеле засече с глава, но в аут.

В 34-ата Тасевски опита хитро да изведе с едно докосване Дембеле, но Орелиен Шеджу пресече паса на македонеца.

В 35-ата гостите стигнаха до изравнително попадение. Тулио де Мело вкара с глава след центриране от корнер, при което бе изпуснат от Минев, а Кирил Акалски не скочи да боксира топката, а остана на голлинията - 1:1.

До почивката французите дори можеха да стигнат до пълния обрат. В 43-ата Акалски действа блестящо, като спаси сигурно попадение в мрежата си. Стражът първо се хвърли в краката на Жервиньо и изби топката, след което повтори мятането си, този път срещу Шеджу, след което напусна наказателното си поле и изчисти в тъч.

Избраниците на Ясен Петров започнаха вихрено второто полувреме. В 47-ата Тасевски опита извеждащо подаване към Слори, Пепе Суаре обаче пресече паса. Секунди след това "сините" с основание претендираха за дузпа, след като центрираната от Жоазиньо топка към Дембеле се удари в дясната ръка на Орелиен Шеджу. Съдията от Сърбия Милорад Мажич остана безмълвен, което вбеси феновете по трибуните, както и футболистите на "Левски".

В 55-ата минута Гаджев шутира отдалеч, но Ландро успя да боксира топката в корнер. "Сините" продължиха да играят по-активно, а в 67-ата Даниел Младенов отне кълбото от играч на гостите, след което подаде към нахлуващия отдясно в наказателното поле Гаджев, той стреля от малък ъгъл, но стражът на французите изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Тасевски и Жоазиньо направиха двойно подаване, след което бразилецът стреля, но над напречната греда.

В 74-ата "сините" пропиляха добра възможност да поведат в резултата. Дембеле отне топката от футболист на Лил, след което пусна към Младенов, който можеше да шутира, но центрира към останалия сам на 5-6 метра от голлинията Дарко Тасевски, но македонският халф се подхлъзна и се размина с кълбото. В 82-ата минута закономерно стана 2:1 за "Левски". С феноменалното си изпълнение Гаджев взриви трибуните. Жоазиньо свали топката с гърди към сърцатия халф, който от над 30 метра фронтално срещу вратата на Лил нанесе невероятен снаряд и за малко да скъса мрежата. И въпреки че бяха с човек по-малко "сините" наказаха "кучетата". Близо 3 минути извън терена бе звездата Гара Дембеле, който получаваше медицинска помощ.

В 87-ата минута Ясен Петров извърши последната си смяна. Дарко Тасевски отстъпи мястото си на Иво Иванов, който само секунди след появата си на терена си отбеляза идиотски автогол. След центриране в наказателното поле на "Левски", защитникът засече топката с глава и тя се озова в мрежата на Акалски - 2:2.

В другата среща от групата Гент победи с 3:1 Спортинг (Лисабон). Португалците останаха на върха с 9 точки, Лил е втори с 5, а "Левски" и Гент имат по 4. /БЛИЦ

Бъдете с "Левски" в Европа! Туристическа агенция "Галера" ще направи това реалност за Вас! За повече подробности, посетете http://www.galera.bg

Срещата по минути - ТУК

Групата на "Левски" - ТУК

"ЛЕВСКИ" - ЛИЛ 2:2
1:0 Гара Дембеле (11), 1:1 Тулио де Мело (35), 2:1 Владимир Гаджев (82), 2:2 Иво Иванов (88-автогол)

levski_logo.jpg"ЛЕВСКИ": 85.Кирил Акалски, 2.Дъстли Мулдер, 55.Йордан Милиев, 3.Сержиньо Грийн, 14.Веселин Минев, 23.Андвеле Слори (58-17.Даниел Младенов), 45.Владимир Гаджев, 10.Христо Йовов (60-16.Мариян Огнянов), 20.Жоазиньо, 22.Дарко Тасевски (87-5.Иво Иванов), 39.Гара Дембеле
Резерви: 12.Божидар Митрев, 4.Стефан Станчев, 5.Иво Иванов, 7.Александър Александров, 16.Мариян Огнянов, 17.Даниел Младенов, 29.Исмаил Иса
Треньор: Ясен Петров

3.jpgЛИЛ: 1.Микаел Ландро, 5.Идриса Гай, 6.Пепе Суаре, 18.Франк Берия, 22.Орелиен Шеджу, 14.Давид Розенал, 24.Рио Мавуба (57-7.Йохан Кабайе), 10.Людовик Обранияк, 29.Стефан Дюмон, 9.Тулио де Мело (76-26.Еден Хазар), 27.Жервиньо (57-8.Муса Соу)
Резерви: 30.Александре Оукиджа, 23.Адил Рами, 2.Матийо Дебюши, 4.Флоран Балмон, 7.Йохан Кабайе, 26.Еден Хазар, 8.Муса Соу
Треньор: Руди Гарсия