2024-04-24 @ 07:44 EEST
Велика Барса се подигра и унизи Реал (Мадрид) за историческото 5:0
Спорт Барселона разби Реал (Мадрид) с 5:0 в Ел Класико, което бе последен мач от 13-ия кръг на Примера дивисион. След успеха каталунците излязоха на върха в класирането с 34 точки и свалиха от там Реал (Мадрид), който остана с 32. Два гола за историческия успех тази вечер отбеляза Давид Вия, а по един добавиха Шави, Педро Родригес и резервата Жефрен.

Успехът на Барселона дойде в деня, в който клубът чества своята 111 годишнина. Каталунците записаха пети пореден успех над големия си съперник, като това бе и пета поредна победа на Хосеп Гуардиола, който няма грешна стъпка в Ел Класико. Надъханият и демонстриращ високо самочувствие Жозе Моуриньо регистрира първа загуба в голямото дерби на Испания още в първия си двубой.

Футболистите на Барселона демонстрираха класа и надмощие над съперника и стигнаха заслужено до изразителния успех. Победата можеше да бъде още по-категорична, ако не бяха пропуските на Лео Меси и на влезлия като резерва Боян Къркич в последните 15-ина минути на двубоя.

Домакините започнаха вихрено и смазаха съперника още от началните минути. В 6-ата минута звездата Лео Меси влезе отдясно в наказателното поле и с прехвърлящ удар уцели гредата зад Икер Касияс. В 10-ата минута Барса поведе в резултата. Андрес Иниеста изведе Шави между защитата на Реал (Мадрид), той овладя топката и прехвърли Касияс за 1:0. В 12-ата минута Марсело стреля по диагонала вляво в наказателното поле на Барселона, но Виктор Валдес спаси. В 18-ата минута преднината на каталунците стана 2:0.

В 27-ата минута Педро се измъкна от защитата, но сгреши срещу Икер Касияс. Само три минути след това футболистите на двата отбора се скупчиха около Кристиано Роналдо и Виктор Валдес, след като португалецът избута Пеп Гуардиола при спряна игра. Валдес и Кристиано получиха жълти картони. След мелето "белите" заиграха по-нападателно, като в 35-ата минута силен шут на Роналдо от 35-метров фаул мина на сантиметри от гредата. В 40-та минута Роналдо отново попадна под прожекторите, когато претендираше за дузпа, след като имаше съприкосновение с Валдес в наказателното поле. Арбитърът обаче реши друго, и остави играта да продължи, въпреки протестите.

На почивката Жозе Моуриньо смени Месут Йозил и пусна дефанзивния халф Ласана Диара. В 48-ата минута Лео Меси действа самостоятелно и вместо да подаде към свободния Вия шутира, но неточно.В 55-ата минута Лео изведе Шави по прекрасен начин, но халфът изпусна. В същата атака аржентинецът сътвори нов шедьовър, поднесе топката на Давид Вия, който реализира за класическо 3:0. Само три минути след това магьосникът Меси отново асистира брилянтно на Вия, който промуши топката между краката на Касияс за 4:0.

Барселона се забавляваше на терена, а "белите" футболисти показаха безсилие. Прекрасни акции, украсени с петички, двойни подавания и коридорни пасове зарадваха "Камп Ноу". В 70-ата минута Карвальо спря с ръка голов пас към Педро и получи жълт картон. Резервата Боян Къркич в рамките на 40 секунди можеше да вкара два гола. В 77-ата минута остана сам срещу Касияс, но загуби равновесие и падна в наказателното поле преди да нанесе удар. Секунди след това Боян шутира отдясно в наказателното поле, но вратарят на Реал изби. В 78-ата минута Меси направи пореден самостоятелен рейд, мина като на парад през защитата на съперника, но загуби в момент преди да нанесе решителен удар.

В последната 90-а минута резервата Жефрен Суарес оформи крайното 5:0 за Барселона. Боян Къркич напредна по дясното крило, влезе към наказателното поле и с прострелно центриране намери Жефрен, който засече топката във вратата на слисания Касияс. След попадението нервите взеха връх и Серхио Рамос фаулира грубо Меси. Съдията Итуралде Гонсалес му показа директен червен картон. Защитникът на Реал бутна Шави, а на излизане удари и в лицето Карлес Пуйол. Реферът набързо даде край на мача и узакони великата победа на каталунците./БЛИЦ

Мачът по минути тук

Барселона - Реал (Мадрид) 5:0
1:0 Шави (10), 2:0 Педро (18), 3:0 Давид Вия (56), 4:0 Давид Вия (58), 5:0 Жефрен (90)

Барселона: Виктор Валдес, Даниел Алвеш, Карлес Пуйол, Жерар Пике, Ерик Абидал, Шави (86 - Сейду Кейта), Андрес Иниеста, Карлос Бускетс, Давид Вия (75 - Боян Къркич), Педро Родригес (87 - Жефрен Суарес), Лионел Меси

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Рикардо Карвальо, Марсело (59 - Алваро Арбелоа), Кедира, Шаби Алонсо, Анхел ди Мария, Месут Йозил (46 - Ласана Диара), Кристиано Роналдо, Карим Бензема

Стадион: "Камп Ноу", Барселона
Съдия: Итуралде Гонсалес
Жълти картони: Виктор Валдес, Карлес Пуйол, Давид Вия, Лионел Меси, Шави (Барселона); Кристиано Роналдо, Пепе, Шаби Алонсо, Рикардо Карвальо, Серхио Рамос, Сами Кедира (Реал Мадрид)
Червен картон: Серхио Рамос (90+2 - Реал Мадрид)

Велика Барса се подигра и унизи Реал (Мадрид) за историческото 5:0 | 0 брой коментари | Регистрация