изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-24 @ 08:00 EEST
Български студент откри опасен астероид    
Новини Четвъртокурсникът по астрономия в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски" Сунай Ибрямов откри нов астероид, съобщават от висшето учебно заведение. Небесното тяло е обозначено с временното название 2011 FY16 и е част от основния астероиден пояс между планетите Марс и Юпитер.


Откритието е направено в рамките на кампанията „Пан-Старс" за търсене на астероиди, която е част от проекта на НАСА „Астероиди убийци" (астероиди, които приближават на опасни разстояния до Земята), в който са включени много ученици и студенти.

Съобщението за откритието е получено на 31 март от директора на програмата проф. д-р Патрик Милър. В писмото си той поздравява откривателя и уточнява: „Астероидът 2011 FY16 се намира на разстояние 2,8 астрономически единици от Слънцето (това разстояние е почти три пъти по-голямо от средното разстояние между Земята и Слънцето). Неговата орбита е наклонена под ъгъл 8 градуса към еклиптиката, където са разположени по-голямата част от астероидите от основния пояс.

За да се определят точните орбитни параметри, наблюденията на астероида ще продължат и следващите няколко години. След изчисляването на точната орбита на 2011 FY16 откривателят му Сунай Ибрямов може да предложи име на астероида".

Сунай Ибрямов е инициатор е за създаването на Студентското астрономическо общество в Шуменския университет и е първият му председател. http://www.blitz.bg
 


Сходни връзки

Български студент откри опасен астероид | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.06 секунди