2024-04-25 @ 14:48 EEST
България срази Япония в Световната лига
СпортНационалният отбор на България по волейбол победи Япония с 3:1 гейма в мач от група “В” на Световната лига. Двубоят се игра във Варна, а втората среща между двата тима е в неделя от 18:00 часа отново в морската ни столица. Днешният успех е втори за селекционера Радостин Стойчев. Досега нашите записаха победа и загуба от Германия. Лидер в нашата група е Русия с четири победи от четири мача и 12 точки, България е на второ място с две победи и една загуба и 6 точки.

Японците тръгнаха по-добре в първия гейм и поведоха с 3:1 след две блокади на разпределителя Дайсуке Усами срещу българския капитан Владимир Николов. Разликата се запази до 8:6 след бърза атака през центъра на Кота Ямамура. Преднината на Япония нарасна при 10:7 след контра на Тацуя Фукузава, след което азиатците запазиха предимството си до 16:13 след успешна атака от втора линия на Юсуке Ишиджима. Гостите поведоха с 18:14, след което нашите намалиха до 17:19 след атака на Матей Казийски и блокада на Тодор Алексиев. Япония затвори гейма при резултат 25:22.

Селекционерът Радостин Стойчев направи една промяна в началото на втората част като започна с Валентин Братоев на мястото на Тодор Алексиев. Българите дръпнаха с 2:0 след атака на Вальо Братоев и грешка на японците, но "самураите" изравниха при 3:3. Домакините отново поведоха в резултата при 7:4 след атака на Матей Казийски последвана от блокада и контра на Теодор Тодоров. Техническата пауза дойде при 8:5 за България. Последваха две контри на Владо Николов и Матей Казийски. Постепенно Япония намали до 13:11 след грешка от сервис на влезлия като резерва Цветан Соколов и ас на Шимицу, но българите веднага си върнаха преднината при 15:11. Гостите за пореден път намалиха на 16:14, което накара Радо Стойчев да вземе прекъсване. Това даде ефект и България си върна предимството при 20:16. Нашите спечелиха спокойно гейма с 25:21 и изравниха за 1:1.

В началото на третия гейм възпитаниците на Радо Стойчев стартираха отлично, като дръпнаха с 3:0 след блокада на Владо Николов, ас на Матей Казийски и грешка на Кунихиро Шимицу. Япония изравни за 3:3, след това и при 5:5. “Лъвовете” поведоха със 7:5 след мощна атака на Вальо Братоев, техническото прекъсване дойде при 8:6 за нас. Разликата набъбна до 11:7 след отлични блокади на Теодор Тодоров и Владо Николов. До второто техническо прекъсване преднината нарасна до 16:10 след блокада на Христо Цветанов и пусната топка на разпределителя Андрей Жеков. България продължи със силната си игра и резултатът стана 20:12 след колективна грешка на японците и успешна атака от втора линия на Вальо Братоев. Нашите затвориха гейма при убедителното 25:16.

В четвъртия гейм Япония дръпна със 7:3 след блокада на Ю Кошикава, ас на Юсуке Ишиджима и контра на Кунихиро Шимицу. България намали до 7:5 след мощна атака на Владо Николов и контра на Вальо Братоев. След това наставникът на японците Тацуя Уета получи жълт картон за оспорване на съдийското решение. Техническата пауза дойде при 8:6 след блок аут на Тацуя Фукузава. Постепенно България изравни при 11:11 и дори поведе с 12:11 след атака на Матей Казийски. Разликата нарасна до 16:13 след атака през центъра и блокада на Христо Цветанов. Преднината на българите стана 21:16 след нова успешна атака на Владо Николов, след което "трикольорите" спечелиха гейма с 25:20.

БЪЛГАРИЯ - ЯПОНИЯ 3:1 (22:25, 25:21, 25:16, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков - 1 точка, Владимир Николов - 21 точки, Матей Казийски - 17 точки, Тодор Алексиев - 1 точка, Теодор Тодоров - 8 точки, Христо Цветанов - 4 точки - Владислав Иванов-либеро (Валентин Братоев - 17 точки, Николай Пенчев - 1 точка)
Селекционер: Радостин Стойчев

ЯПОНИЯ: Дайсуке Усами - 4 точки, Такааки Томимацу - 3 точки, Кота Ямамура - 8 точки, Кунихиро Шимицу - 19 точки, Юсуке Ишиджима - 12 точки, Ю Кошикава - 7 точки - Осаму Танабе-либеро (Такахиро Ямамото - 1 точка)
Селекционер: Тацуя Уета