изпрати публикация  :  календар  :  търсене  :  статистика  :  Архив  :  Има ли Дядо Коледа?  :  Интернет връзки  :  Polls  
    НДТ, Добрич, България Албена - Oasis for Holidays   По-добрият вестник на Добричка област
NDT Newspaper, Dobrich, Bulgaria
    
 Добре дошли в НДТ, Добрич, България
 2024-04-19 @ 14:19 EEST
Броят на жертвите на двете нападения в Норвегия нарасна до 91 души    
По света
Осло. Броят на жертвите на двете нападения в Норвегия нарасна до 91 души, съобщиха от полицията в норвежката столица Осло, предаде Би Би Си. Седем от жертвите са загинали в експлозията до централата на правителството в центъра на Осло, останалите 84 загинали са били застреляни от въоръжен мъж, преоблечен като полицай, на остров Утоя в езеро близо до Осло. Нападателят е арестуван и са му повдигнати обвинения и за двете нападения. Говорител на полицията призова всички компании в района на взрива, притежаващи камери за сигурност, да предоставят записите на властите с цел улесняване на разследването на трагецията.


80 души са загинали при стрелбата край Осло

Осемдесет души достигна броят на загиналите при стрелбата, която въоръжен мъж откри вчера срещу младежки лагер на управляващата Норвежка работническа партия на остров Утоея край Осло. Това съобщи полицията, цитирана от Ройтерс и БТА. "Не можем да гарантираме, че броят им няма да нарасне", заяви началникът на полицията. Той определи последствията от стрелбата като "катастрофални". Други седем души загинаха, а 14 са ранени след бомбена експлозия в центъра на Осло. Мощната бомба, която избухна в норвежката столица, нанесе щети на сградата на правителството и изпочупи повечето прозорци на 17-етажната сграда, където е канцеларията на министър-председателя Йенс Столтенберг.

Полицията заяви, че вероятно двете нападения са свързани. Органите на реда задържаха 32-годишен мъж, за когото бе потвърдено, че е норвежец. Норвежкият телевизионен канал Ен Ар Кей съобщи, че името му е Андерс Брейвик. Според информация на норвежкия телевизионен канал ТВ2 задържаният 32-годишен мъж е имал връзки с десния екстремизъм. Според следователи той е човек с десни убеждения и противник на исляма, но не е известно да има връзки с крайните десни екстремисти, коментират световните медии.
Норвежкото обществено радио идентифицира заподозрения като Андерс Беринг Брейвик, рус и синеок норвежец, който е изразявал десни и антимюсюлмански възгледи в интернет. Мъжът законно е притежавал няколко огнестрелни оръжия и е бил член на клуб по стрелба. Той е притежавал земеделска компания, отглеждаща зеленчуци, което би му дало достъп до големи количества тор, потенциална съставка при създаването на бомби. Въпреки това Брейвик не е бил член на някоя от малките и разпокъсани крайнодесни групировки в Норвегия и няма криминално досие, освен за леки нарушения.
Неонацистки групировки извършиха няколко убийства и обира в Скандинавия през 90-те години, но оттогава не са излизали на сцената, основно заради липса на водеща фигура.

Премиерът Йенс Столтенберг определи нападенията като "акт на малодушие" и подчерта, че тези, които стоят зад атаките, "няма да разрушат нашата демокрация". "Ще положим всички усилия и няма да се откажем, докато не изясним кой е участвал в нападенията", подчерта Столтенберг. Това е най-голямото нападение в Западна Европа от бомбената експлозия в мадридското метро през 2004 г., при която загинаха 191 души, отбелязва Ройтерс.

"Видях хора да скачат във водата, около 50 души, които плуваха към брега. Те плачеха, трепереха, бяха ужасени", разказва 42-годишната Анита Лиен, която живее недалеч от острова. "Бяха толкова млади - между 14 и 19 години", добавя жената. Много от тях потърсили убежище в близки сгради, когато чули стрелбата. Някои избягали в гората, а други се опитали да се спасят чрез плуване. Спасителни лодки издирват оцелели във водата, а хеликоптери прелитат над местността. "Видях застреляни хора. Опитвах се да седя възможно най-тихо. Криех се зад едни камъни. Видях го веднъж, само на 20-30 метра от мен. Бях ужасен за живота си. Мислех за всички хора, които обичам", казва оцелелият Йорген Беноне.

"Това е най-кървавото събитие в Норвегия след Втората световна война", коментира депутат от опозиционната Християнска народна партия.

http://dnes.dir.bg

Терористични нападения разтърсиха Норвегия

stat 17:27  |  22 юли 2011
След експлозията в центъра на Осло
Сн.: EPA/БГНЕС
Видео: Две терористични нападения разтърсиха Норвегия
Мощна бомба избухна в петък в центъра на Осло до сградата на норвежкото правителство, убити са 7 души Взривът е станал в 15.25 часа местно време. По-късно мъж, дегизиран като полицай, откри стрелба край Осло по младежко събиране на управляващата партия, поне 10 са жертвите.
Пълен хаос цари в центъра на Осло след мощната експлозия, има множество пострадали, съобщи норвежката телевизия НРТ.  Всички улици към центъра на Осло са затворени, евакуират хората от района заради опасения от нови експлозии. Затворено е и международното летище в столицата.

Бомбената експлозия

Загинали седем души и десет са тежко ранени при бомбения атентат в Осло, съобщи министърът на правосъдието на Норвегия Кнут Сторбергет в съвместна пресконференция с премиера Йенс Столтенберг.

Предполага се, че бомбата е била в автомобил, паркиран близо до правителствената сграда, но няма официално потвърждение. Властите не изключват взривовете да са били няколко.

При експлозията са счупени повечето прозорци на 17-етажната сграда, където се намира канцеларията на премиера Йенс Столтенберг. Той не е бил вътре и не е пострадал, отбелязаха Франс прес и ИТАР-ТАСС, цитирани от БТА.
Пострадали са намиращи се наблизо министерства, включително министерството на петрола и енергетиката, както и редакцията на водещия норвежки таблоид "Верденс ганг".

Кадри на местни телевизии показват хаос от отломки и натрошени стъкла по улиците, като някои от сградите са обвити от дим. На една от улиците се вижда най-малко една унищожена кола.
Правителствен служител, цитиран от Асошиейтед прес, каза, че на мястото на взрива има блокирани хора. Органите на реда съобщиха, че офис на телевизия ТВ-2 е бил затворен заради подозрителен пакет.

Полицията призоваха гражданите да стоят далеч от центъра на Осло и да се въздържат от използване на мобилните си телефони, за да се избегне претоварване на мрежата, предаде БТА.

Втори торористичен акт на 15 км от Осло

Междувременно мъж в полицейска униформа откри стрелба по младежки лагер недалеч от Осло - на  остров Утоея, където младежката организация на Норвежката работническа партия на премиера Йенс Столтенберг организира годишните си събирания, предадоха световните агенции.
Полицията в Осло потвърди, че са убити поне 10 души.
„Получихме информация за смъртта на десет души, а още седем са ранени”, заяви говорителят на полицията Бьорн Ерик Сем-Якобсен. „Това не е окончателният брой, но това можем да потвърдим до момента”, уточни той, предаде АФП, цитирана от "Фокус".
По-рано очевидец каза пред телевизия "Скай нюз",  че е видял най-малко 20 убити.

Стрелецът е арестуван. Той е норвежки гражданин, съобщи министърът на правосъдието в съвместна пресконференция с премиера на страната. Министърът на правосъдието обаче отказа да уточни точния брой на жертвите.

Участник в политическата среща на острова разказа по-рано, че стрелецът е бил със скандинавска външност и е говорил на чист норвежки език с характерен за определена местност диалект.
„Приближи се сребристо-сив фургон. В него се намираше човек в полицейска униформа и бронежилетка. Той излезе, показа удостоверението си и заяви, че е изпратен да провери сигурността на острова във връзка с терористичното нападение по-рано. Нямаше нищо подозрително и фериботът го откара на острова. А няколко минути по-късно се чуха изстрелите”,  разказа той.

Според източник от руското посолство в Осло на събирането е присъствал норвежкият външен министър Йонас Гар Стьоре. А норвежкият премиер е трябвало произнесе реч на младежката среща.

Според полицията бомбеният атент в Осло и стрелбата на острова са свързани.  "Разполагаме със свидетелски показания за това", каза полицейски комисар. Полицията се опасява, че на остров Утоея са заложени експлозиви, добави той.

На пресконференцията норвежкият премиер заяви, че тези, които стоят зад нападенията, "няма да разрушат нашата демокрация", предаде Ройтерс. "Ще намерим виновните и ще ги държим отговорни", каза още Столтенберг.

Кой стои зад терористичните атаки в Норвегия

Терористичната групировка „Ансар ал Джихад ал Алами” (Привърженици на глобалния джихад) публикува на своя сайт съобщение, с което пое отговорността за нападението, съобщи анализаторът от изследователския институт, който изучава тероризма „Си Ен Ей”.  В посланието се посочва, че нападението е отговор на присъствието на норвежки сили в Афганистан и поругаването на пророка Мохамед.
„Ние предупредихме, че след Стокхолм ще проведем още операции. Това, което виждате, е само началото”, посочва групировката.
Въпреки това отговорността за нападението все още не може да бъде потвърдена, съобщи "Ню Йорк Таймс".

Норвегия е членка на НАТО и има малък военен контингент в Афганистан. Тя бе сред няколкото държави, посочени от лидера на „Ал Кайда” Айман ал Зауахири, като потенциални цели за нападения. През 2006 г. норвежки вестници отпечатаха датските карикатури, които събудиха недоволството на мюсюлманите с изобразяването на пророка Мохамед, припомня изданието.

По-рано Джон Дрейк от установената в Лондон консултантска фирма АКЕ  коментира,  че взривът в Осло може да се окаже сходен с терористичното нападение в Стокхолм през декември, което беше обявено като акт на отмъщение за участието на Швеция във войната в Афганистан.
Норвегия е получавала заплахи, най-вече за военното й участие в Афганистан и Либия, но не е ставала жертва на бомбени атаки.

Международни реации

Президентът на САЩ Барак Обама призова страните по света да засилят взаимодействието помежду си в сферата на борбата с тероризма, предаде АФП.

Президентът на Европейския съюз Херман Ван Ромпой заяви, че е "дълбоко потресен от взривовете в Осло и ги окачестви като "актове на страхливост, за които няма оправдание".

"Страните от НАТО са единни в битката срещу тези актове на насилие", заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Около 400 норвежки военни служат в Международните сили за поддържане на сигурността под командването на НАТО в Афганистан, напомня АП. 

Последна актуализация в 00,30 ч. на 22 юли

 


Сходни връзки

Броят на жертвите на двете нападения в Норвегия нарасна до 91 души | 0 брой коментари | Регистрация
Екипът не носи отговорност за коментарите, публикувани от посетителите.

Stats
 Copyright ©2000 - 2003 © 2024 НДТ, Добрич, България
 Всички права запазени.
Powered By Geeklog 
Страницата е генерирана за 0.06 секунди