2024-04-25 @ 11:03 EEST
Ясни финалистите на ЕВРО 2012
Спорт   След изиграването на последните мачове от европейските квалификации станаха ясни всички участници на финалите в Полша и Украйна. Освен двата домакина, още 10 отбора си осигуриха участие в турнира, а други 8 ще спорят за останалите 4 места в баражите. България изгуби от Уелс с 0:1 и завърши последна в групата си. Евроквалификацията България - Уелс се игра пред около 900 зрители на Националния стадион "Васил Левски". Феновете от Уелс бяха повече от българските.

След изиграването на последните мачове от европейските квалификации станаха ясни всички участници на финалите в Полша и Украйна. Освен двата домакина, още 10 отбора си осигуриха участие в турнира, а други 8 ще спорят за останалите 4 места в баражите.
Жребият за плейофа ще бъде теглен на 13 октомври, а мачовете ще се играят на 11, 12 и 15 ноември.

Отборите, които се класираха на Евро 2012: Полша, Украйна, Испания, Дания, Германия, Русия, Италия, Холандия, Гърция, Англия, Швеция, Франция

Отборите, които ще играят бараж: Португалия, Черна гора, Хърватия, Ейре, Турция, Естония, Босна и Херцеговина, Чехия

Група "A"

Германия се класира за финалите, Турция е на бараж
Германия победи Белгия с 3:1 и завърши на първо място в Група „А” от квалификациите за Евро 2012 с 10 победи от 10 мача. По този начин Бундестимът класира Турция за участие в баражите. Турците победиха Азербайджан с 1:0 в другия мач от групата.
За възпитаниците на Йоаким Льов в 30-ата минута Месут Йозил вкара гол от границата на наказателното поле. Само три минути по-късно след бърза контраатака Андре Шюрле отбеляза за 2:0. В 47-ата минута Мари Гомес се разписа за класическото 3:0. Почетното попадение за „червените” вкара Маруан Фелайни четири минути преди последния съдийски сигнал.
В другия мач от групата победното попадение за турците вкара Бърак Йълмъз.

Група "B"

Русия и Ейре са печелившите в група "B"
Отборът на Русия победи с 6:0 аутсайдера в група "B" на европейските квалификации Андора и се класира директно за ЕВРО 2012 като лидер в групата с актив от 23 точки. Ейре победи Армения с 2:1 в друга среща и ще играе на бараж като втори в групата с актив от 19 точки.

Група "C"

Сърбия изпусна шанс да играе на бараж
Отборът на Сърбия пропусна шанса да играе на баражите за класиране на европейското първенство през 2012 г., след като загуби последния си мач от група С с 0:1 от Словения.
Голът реализира Даре Вършич в добавеното време на първото полувреме. В другата среща от групата, осигурилият си първото място Италия постигна класическа победа с 3:0 срещу гостуващия Северна Ирландия.
Антонио Касано вкара два гола в 21-ата и 53-ата минута, а Гарет Макоули си вкара автогол в 74-ата.
Италия завърши с 23 точки, Естония ще играе бараж, Сърбия приключва с 15, Словения с 14, Северна Ирландия с 9, Фарьорските острови с 4 точки.

Група "D"

Франция се спаси, Босна играе бараж
Точно реализирана дузпа 12 минути преди края на мача класира Франция директно на финалите на европейското първенство през 2012 г. Французите завършиха 1:1 с Босна и Херцеговина на „Сен Дени” в директен сблъсък за първото място в група D, като домакините се нуждаеха само от точка, за да си гарантират лидерското място.
В 40-ата минута Един Джеко реализира гол за Босна и Херцеговина, но Самир Насри спаси французите. Малко след като бе ударил греда, халфът на Манчестър Сити направи хубав пробив и точно при навлизането си в наказателното поле бе съборен от капитана на гостите Емир Спахич, нарушение, за което шотландският съдия Крейг Томсън отсъди дузпа. Насри бе точен от бялата точка и прати Франция в Полша и Украйна.
Французите приключиха с 21 точки, а Босна и Херцеговина с 20 и ще играе на бараж.
Румъния направи равен като гост на Албания и заслужи третата позиция с 14 точки. Беларус остана с 13, Албания - с 9, а последният Люксембург - с 4.

Албания и Румъния завършиха 1:1
Отборите на Албания и Румъния завършиха при резултат 1:1 евроквалификацията в група "D". Домакините откриха резултата с гол на Салихи в 24-ата минута, а румънците изравниха с попадение на Лучин в 77-ата минута.

Група "E"

Швеция се класира директно като най-добрия втори отбор
Швеция нанесе загуба в последния мач след серията от 9 поредни победи на лидера в групата Холандия. Домакините победиха с 3:2 в мач от квалификационна група "E" за Евро 2012 и по този начин станаха най-добрият втори отбор, което им осигурява директна промоция за финалите на първенството на Стария континент.
В другите срещи от група E Унгария и Финландия завършиха 0:0, а Молдова победи Сан Марино с категоричното 4:0.

Сан Марино не вкара нито един гол в квалификациите
Отборът на Молдова победи с 4:0 аутсайдера Сан Марино в последния мач в Група "Е" на квалификациите за Евро 2012.
Попаденията днес бяха дело на Денис Змеу, Александър Суворов и Валериу Андроник, а автогол си вкара Бачоки.
Сан Марино завършва квалификациите като най-слабият отбор от всички участници и е единственият тим, който не успя да вкара нито един гол в надпреварата.

Група "F"
Няма изненади в група "F", Гърция се класира
След изиграването на последните мачове от група "F" на евроквалификациите лидера в групата Гърция не допусна изненада и след победа с 2:1 над Грузия остана начело с 24 точки актив. Гърците ще играят на финалите на европейското първенство в Полша и Украйна. Втори е Хърватия след победата на тима с 2:0 над Латвия и ще играе на бараж.

Група "H"

Дания победи Португалия и си спечели промоция
В група "Н" на евроквалификациите Дания спечели с 2:0 като домакин срещу Португалия в директния сблъсък за първото място. "Червените" поведоха в резултата още в 13-ата минута с гол на Михаел Крон-Дели, а успехът бе узаконен с попадение на Никлас Бендтнер в 63-ата минута.
Дания завърши на върха с 19 точки, а Португалия остана на второ място с 16 точки. С толкова приключи и Норвегия след успех с 3:1 над Кипър.
Португалия и Норвегия приключиха с еднакъв актив от точки и в директните си сблъсъци, разменени победи от по 1:0, но португалците остават втори заради по-добрата си головата си разлика.
Португалците имаха шанс да се класират директно за Евро 2012 като най-добрия втори, но Швеция победи Холандия в група "Е" и зае тази позиция.
Кипър финишира на последна позиция със само 2 точки, а 4-ата позиция зае Исландия с 4.

Група "I"

Испания е лидер, Чехия ще играе на бараж
Испания победи Шотландия с 3:1 и изравни рекорда на Холандия от 14 поредни победи, а Чехия постигна успех с 4:1 над Литва и си осигури второто място в група I на евроквалификациите, което дава право на участие в баражите за Евро 2012.
Виктор Валдес направи дебют в официален мач на вратата на Испания, като замени Икер Касияс, а Давид Силва вкара два от трите гола (5-а и 43-а минута). Вия отбеляза третия в 53-ата минута на мача.
В 64-ата минута Шотландия намали резултата на 3:1 след дузпа, която беше реализирана от Гуудуили.
Чехия победи Литва с 4:1. Три от головете в мача бяха отбелязани от дузпи. Още във 2-ата минута Кадлец откри от бялата точка, а в 15-ата Резек покачи на 2:0 за Чехия. В края на полувремето отново Резек бе точен за 3:0. През втората част Шернас върна един гол от дузпа, но в 85-ата минута Кадлец отново бе точен от бялата точка и оформи крайното 4:1 за Чехия.
Така чехите събраха 13 точки и оставиха след себе си Шотландия, който завърши квалификациите с 11.

Крайни резултати от последните квалификации:

ГРУПА “А”
Казахстан - Австрия 0:0

Германия - Белгия 3:1
1:0 Месут Йозил (30), 2:0 Андре Шюрле (33), 3:0 Марио Гомес (47), 3:1 Маруан Фелайни (86)

Турция - Азербайджан 1:0
1:0 Бурак Йълмъз (60)

ГРУПА “В”
Ейре - Армения 2:1
1:0 Валери Алексанян (43-авт.), 2:0 Ричърд Дън (59), 2:1 Хенрик Мхитарян (62)

Македония - Словакия 1:1
0:1 Журай Пирожка (54), 1:1 Николче Новески (79)

Русия - Андора 6:0
1:0 Алан Дзагоев (5), 2:0 Сергей Игнашевич (26), 3:0 Роман Павлюченко (30), 4:0 Алан Дзагоев (44), 5:0 Денис Глушаков (59), 6:0 Дмитрий Билялетдинов (78)

ГРУПА “С”
Словения - Сърбия 1:0
1:0 Даре Вршич (45+1)

Италия - Северна Ирландия 3:0
1:0 Антонио Касано (21), 2:0 Антонио Касано (53), 3:0 Гарет Маккъли (74-авт.)

ГРУПА “D”
Албания - Румъния 1:1
1:0 Хамди Салихи (24), 1:1 Сргиян Лучин (77)

Франция - Босна и Херцеговина 1:1
0:1 Един Джеко (40), 1:1 Самир Насри (78-дузпа)

ГРУПА “Е”
Молдова - Сан Марино 4:0
1:0 Денис Змеу (30), 2:0 Симоне Бакиоки (62-автогол), 3:0 Александър Суворов (66), 4:0 Георге Андроник (87)

Унгария - Финландия 0:0

Швеция - Холандия 3:2
1:0 Ким Калстрьом (14), 1:1 Клаас Ян Хунтелаар (23), 1:2 Дирк Каут (50), 2:2 Себастиан Ларсон (52-дузпа), 3:2 Ола Тойвонен (53)

ГРУПА “F”
Хърватия - Латвия 2:0
1:0 Едуардо (66), 2:0 Марио Манджукич (72)

Малта - Израел 0:2
0:1 Лиор Рафаелов (11), 0:2 Рами Гершон (90+3)

Грузия - Гърция 1:2
1:0 Давид Таргамадзе (19), 1:1 Гиоргос Фотакис (79), 1:2 Ангелос Харистеас (85)

ГРУПА “G”
България - Уелс 0:1
0:1 Гарет Бейл (45)

Швейцария - Черна гора 2:0
1:0 Гранит Шака (51), 2:0 Щефан Лихтщайнер (65)

ГРУПА “Н”
Дания - Португалия 2:1
1:0 Михаел Крон-Дели (13), 2:0 Никлас Бендтнер (63), 2:1 Кристиано Роналдо (90+2)

Норвегия - Кипър 3:1
1:0 Мортен Гамст Педерсен (25), 2:0 Джон Карю (34), 2:1 Янис Окас (42), 3:1 Том Хьогли (65)

ГРУПА “I”
Испания - Шотландия 3:1
1:0 Давид Силва (6), 2:0 Давид Силва (44), 3:0 Давид Вия (54), 3:1 Дейвид Гуудуайл (66)

Литва - Чехия 1:4
0:1 Михал Кадлец (2-дузпа), 0:2 Ян Резек (16), 0:3 Ян Резек (45), 1:3 Дарвидас Шернас (68-дузпа), 1:4 Михал Кадлец (85-дузпа)

Агенция “Фокус”
България завърши последна в група "G" на евроквалификациите - отзиви (ОБЗОР)

Отзивите, след като България завърши последна в група "G" на евроквалификациите:

Президентът на българския футболен съюз Борислав Михайлов коментира загубата на България от Уелс с 0:1 в последна среща от квалификационната кампания за Евро 2012.
"Не бием и те не идват на мачовете. Типично българска черта. Не мога да направя билетите по 5 лева, просто е невъзможно", заяви след мача Михайлов.
Според президента на БФС евентуален гол на Валери Божинов е щял тотално да промени нещата на терена.
"Ако Божинов си беше вкарал положението, резултатът щеше да е друг. Равен с Уелс не е лош резултат, все пак 12 играчи от техния тим играят във Висшата лига", заключи Михайлов.
Селекционерът на България Михаил Мадански остана крайно разочарован след загубата с 0:1 от Уелс, която ни остави на последното 5-о място в Група "G" на евроквалификациите.
"Не заслужавахме да победим, не показахме добра игра. Трудно обяснимо е липсата на самочувствие в играчите. Футболистите имат качества, но явно, че голът в края на полувремето ги смути. Играха с наведени глави. Мен най-малко ме вълнува въпросът дали ще продължа. Предполагам, че ще има нов треньор. Аз ще имам удоволствието да работя с младежите", каза Мадански.
"Когато се говори по някаква тема между мъже в един футболен отбор, това не трябва да се изнася извън отбора. Все едно да изнасяш тайни от семейната спалня. Благой Георгиев да заповяда при следващия треньор. Аз му изпратих повиквателна и не съм казвал, че няма да играе. Не се знае - при следващия треньор може и да е капитан", коментира специaлистът скандала с Благой Георгиев.
Халфът на Терек напусна "А" тима в навечерието на мача с Уелс и сподели, че Мадански му е казал, че членове на Изпълкома му звънят, за да му казват на кои футболисти да разчита.
Халфът на Терек Благой Георгиев, който напусна националния отбор преди евроквалификацията с Уелс, изгледа на живо загубата с 0:1.
"Не ми хареса мача, беше доста слаб. Лошото е, че загубихме поредни три точки, и то на наш терен. Знаете къде завършваме групата. Това е най-обидното и най-срамното", коментира Георгиев на излизане от Националния стадион.
"Ние сме виновниците и трябва да понесем отговорността си. Отдавна сме стигнали дъното, вече копаем в него", каза още халфът на Терек.
Евроквалификацията България - Уелс се игра пред около 900 зрители на Националния стадион "Васил Левски".
Любопитното е, че феновете от Уелс бяха повече от българските.
Нападателят на българския национален отбор от славното минало през 1993 - 1994 г. Емил Костадинов коментира загубата на тима в евроквалификациите от Уелс тази вечер. Той заяви, че трудно някой сериозен треньор би поел тима в тази трудна ситуация. Това, че възпитаниците на Михаил Мадански завършиха последни в група "G", Костадинов коментира така: "Щом сме на това място, сигурно сме си го заслужили".
Нападателят на националния отбор по футбол Валери Божинов заяви преди евроквалификацията с Уелс, че играчите не искат да си спомнят загубата от Украйна с 0:3, а гледат положително на днешния мач. Той добави, че ще се опитат да спечелят победата заради старанието на отбора, заради треньора и заради Българския футболен съюз. Той не пожела да говори за последните скандали, а добави: "Не искаме да сме последни в групата."
Вратарят на националния отбор Николай Михайлов коментира загубата от Уелс: „Както винаги, в края на полувремето, след не лошо полувреме и рикошет, вкараха ни голове и така. Отново не вкарахме гол в домакински мач“.
„Какво значи ни бойкотираха феновете. Ние повече от това не можем да паднем надолу. Сменяме тактики, треньорите. Всеки лагер аз половината от футболистите не ги познавам. Тепърва се опознаваме, нагаждаме. Днес Терзиев беше най добрият на терена. Всеки мач по 30 човека се сменят. Това не е нормално. Ние не се познаваме“, добави стражът на Твенте.
„Българин трябва да е треньорът. Познава футболистите, познава манталитета ни. Имахме чужденец. Видяхме какво става“, допълни Михайлов.
Президентът на Славия Венци Стефанов коментира загубата с 0:1 от Уелс в последния мач от евроквалификациите.
„Какво да кажа. Нямам мнение. Благо Георгиев е достатъчно голям и разумен човек. Аз не мога да го съветвам. Рецептата е Боби да удари по масата един път и завинаги и това е. Спасение иначе няма“, каза той пред националния стадион.
„За мен Радуканов е най-подходящият за този пост. Видяхме доценти, професори, доктори, всичките докъде я докараха. Може да остане Митко Рангелов, Стилиян, това момче Георги Терзиев, той ми хареса“, добави още Стефанов.
„Следващият треньор трябва да се изчака един пълен цикъл. Незабавно Радуканов трябва да се назначи", заяви Стефанов.
Нападателят на националния отбор Димитър Рангелов коментира загубата от Уелс. Той заяви, че футболистите, а не непрекъснато сменящите се треньори, носят по-голяма вина за падението на тима.
"Не мога да си обясня това, че нямаме гол в София. Създаваме положения, но не можем да ги реализираме. Негативната обстановка около отбора също ни се отразява. Колкото и треньори да минават, футболистите са едни и същи и ние явно имаме по-голяма вина за представянето. Благо си е Благо, той има глава на раменете и сам взима решения. На никой не е приятно да идва на стадиона, да мръзне и да наблюдава един безпомощен отбор", заяви Рангелов.
Капитанът на националния ни отбор Стилиян Петров коментира загубата с 0:1 от Уелс в последната евроквалификация.
"Случващото се е недопустимо. Явно не може да вкарваме голове. Това, което играем на терена се случва и на трибуните. Всички сме виновни", коментира халфът на Астън Вила.
"Трябва да се погледнем - и футболистите, и ръководството, и феновете. Не може да говорим за шансове за класиране в следващите квалификации. Още повече, че не знаем кой ще ни бъде треньор. Ние българите обичаме да сменяме наставниците непрекъснато", продължи Стенли.
"Сашо Тонев изигра много приличен мач, момчето показа самочувствие. Терзиев също, Валери Домовчийски и той. Затова са младите, за да се учат", завърши Стилиян Петров.
Ивелин Попов е топреализаторът на българския национален отбор в евроквалификациите за първенството в Полша и Украйна. Националите ни завършиха с едва три гола, от които два е отбелязал Попов. В осемте мача Иван Иванов е втори само с едно попадение. Трети голмайстор няма.
Българският национален отбор завърши на последно място в квалификационната си група за европейското първенство в Полша и Украйна.